Czytnik e-booków vs książka

03.03.2016

Historia czytników e-booków ściśle wiąże się z rozwojem komputerów, Internetu i telefonii komórkowej. Kiedy powstała pierwsza książka elektroniczna? Historia e-booków sięga lat 70-tych XX wieku. Wówczas powstały pierwsze elektroniczne wersje dokumentów. W latach 90-tych pierwsze e-booki oferowane były na dyskietkach, później płytach CD, natomiast w 1998 roku zostały stworzone pierwsze urządzenia dedykowane e-bookom. Były to Rocket Ebook i SoftBook – zdecydowanie większe od obecnych czytników. Pierwszy czytnik firmy Amazon pojawił się w sprzedaży w 2007 roku, jest to najpopularniejszy czytnik e-booków w Polsce.

Zarówno e-booki i książki mają swoje zalety i wady. Zwolennicy i jednych i drugich spierają się, przerzucając argumentami za i przeciw. Nie ma to jednak większego sensu, bo dla każdego zalety i wady mogą być inne, a nawet cecha, która dla jednej osoby będzie wadą, dla drugiej może być zaletą. Każdy musi sam zdecydować co bardziej mu odpowiada. Na pewno warto by tradycjonaliści choć raz przeczytali książkę korzystając z czytnika, by samodzielnie wypracować opinię na ten temat. Nie jeden z nich może się pozytywnie zaskoczyć.

Poniżej przedstawiamy nasz subiektywny, pół żartem-pół serio, zestaw zalet i wad obydwu nośników tekstu 🙂

1.Waga i format

Czytnik e-booków: Nieduży format, grubość około 1cm. Waga niemalże niezauważalna podczas czytania i przenoszenia w torbie czy plecaku. Wymiary zawsze są takie same, bez względu na aktualnie czytaną książkę 😉

Książka: Zależy od formatu i ilości stron, poza wydaniami broszurowymi, książka z reguły przewyższa wagę i wymiary czytnika. Fani trylogii Millenium na pewno odczuli ciężar i wielkość książek w bagażu jak i podczas czytania…

2.Zapach

Czytnik e-booków: Brak…chyba, że zapach futerału.

Książka: Charakterystyczny i wyjątkowy 😉

3.Papier

Czytnik e-booków: E-papier nie świeci, ani nie męczy wzorku, daje podobne wrażenie jak zwykły papier. Dodatkowo masz możliwość dostosowywania wielkości czcionki, czytania w pionie lub poziomie.

Książka: Różne rodzaje papieru, formatu, grubości i koloru – brak możliwości modyfikowania gotowego produktu.

4.Miejsce

Czytnik e-booków: Możesz gromadzić tyle książek ile chcesz, bez zamartwiania się o brak miejsca na półce.

Książka: Prawdziwy mól książkowy prędzej czy później stanie przed problemem zakupu kolejnego regału lub biblioteczki…z drugiej strony półki z książkami mają swój klimat i stanowią ozdobę domu, gorzej gdy Twój dom zaczyna przypominać księgarnię 😉

5.Intymność

Czytnik e-booków: Brak okładki z tytułem sprawia, że możesz czytać co chcesz.

Książka: Nie z każdym tytułem bez skrępowania wsiądziesz do komunikacji miejskiej…

6.Nawigacja/ wyszukiwarka / zaznaczanie / notatki

Czytnik e-booków: Do wyboru masz kilka opcji: wyszukiwarka, możliwość tworzenia zakładek i podkreśleń tekstu.

Książka: Możesz stosować zakładki, karteczki samoprzylepne i odręczne notatki na stronach…

7.Zdjęcia i grafiki

Czytnik e-booków: Czytnik nie jest dedykowany do wydań albumowych czy bogato ilustrowanych – tu ogromną przewagę mają tradycyjne książki. Zdjęcia są tylko czarno-białe, o słabym kontraście.

Książka: W tradycyjnym wydruku można bez problemu uzyskać wysoką jakość druku i kolorowych, czy czarno-białych zdjęć.

8.Bateria

Czytnik e-booków: Jeśli nie naładujesz baterii, albo zapomnisz ładowarki, nie poczytasz…

Książka: Nigdy się nie rozładuje, możesz czytać tak długo jak chcesz! 😉

9.Dostępność

Czytnik e-booków: Kupisz o każdej porze dnia i nocy, nawet w niedzielę i święta, z dowolnego miejsca, w którym masz dostęp do Internetu. Książkę na swoim czytniku masz w ciągu kilku minut od zakupu J

Książka: Choć wizyta w księgarni czy bibliotece to dla prawdziwego czytelnika czysta przyjemność, to jednak nie zawsze ma się na to czas. Zakupy przez Internet są alternatywą dla zapracowanych, jednak trzeba czekać na przesyłkę…

10.Prezent

Czytnik e-booków: Jako prezent można wręczyć czytnik, ale samego e-booka nie da się zapakować na prezent, można wysłać go e-mailem, ewentualnie wgrać na pendrive’a i w takiej formie wręczyć jako prezent…

Książka: Doskonała na prezent. Tradycyjna książka to jeden z najczęściej wybieranych prezentów dla bliskich.

11.Uroda

Czytnik e-booków: Trudno mówić o urodzie pliku z książką 😉 Możesz jednak zmieniać wygląd czytnika poprzez futerały, których wybór jest bardzo szeroki.

Książka: O urodzie książek można mówić i pisać bardzo wiele, to często pięknie zaprojektowane i wydane publikacje.

12.Pożyczanie

Czytnik e-booków: Szybkie i bezproblemowe 😉 Po prostu wysyłasz plik z książką. Problem pojawia się, gdy osoba której chcesz pożyczyć książkę, nie posiada czytnika…

Książka: Ryzykowne, nigdy nie wiesz, czy i kiedy książka wróci do Ciebie…i w jakim stanie.

13.Kradzież lub zgubienie

Czytnik e-booków: Stracisz czytnik, ale nie książki – pliki można, a nawet warto, przechowywać nie tylko na czytniku.

Książka: Stracisz jedyny egzemplarz…

14.Wartość

Czytnik e-booków: Z czytnikiem jest jak z samochodem, wraz z upływem czasu traci na wartości, a co roku producenci kuszą Cię nowym, lepszym modelem…

Książka: Wraz z wiekiem wartość niektórych książek rośnie. Tylko na wersji papierowej zdobędziesz autograf autora czy napiszesz dedykację…

15.Podróże

Czytnik e-booków: Zabierasz w drogę tyle książek ile chcesz!

Książka: Większa ilość sporo waży i zabiera cenne miejsce w walizce…

Jakiej ważnej dla Ciebie cechy nie uwzględniliśmy? Dodaj ją w komentarzu.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora