Podejmij majówkowe wyzwanie – 9 książek na 9 dni majowego weekendu!

24.04.2018

Nigdy nie przeszkadza, jest w stanie spędzić z Tobą wiele godzin i możesz zabrać ją wszędzie, gdzie tylko chcesz. O kim mowa? O książce, z którą możesz wyruszyć na tegoroczną majówkę. 🙂 Jeśli byłeś ostatnio na bakier z najnowszymi tytułami, to przeczytaj nasz tekst, w którym wskażemy Ci aż 9 inspirujących tytułów – na pogodę i niepogodę majówkową.

Kilka godzin dziennie spędzonych na czytaniu pasjonującej lektury to dla umysłu i ciała efektywny wypoczynek. Podczas godziny czytania spalisz około 100 kalorii, pobudzisz umysł oraz dostarczysz emocji, które przyspieszą krążenie i dotlenią całe Twoje ciało. Podejmij majówkowe wyzwanie, przeczytaj każdego dnia jedną książkę i rozbudź wyobraźnię na wiosnę!

Książki na majówkę:

1

Dzień 1 – Superkoktajle dla zdrowia i urody, Katarzyna Błażejewska-Stuhr

Wypoczynek warto zacząć od regeneracji, wzmocnienia i ożywienia ciała i umysłu!  Dlatego na początek proponujemy najnowszą część bestsellerowej serii koktajlowej Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr! Książka zawiera mnóstwo ciekawych informacji na temat zdrowego odżywiania się, którego nieodzownym elementem są oczywiście owocowo-warzywne drinki. Znajdziesz tu 70 przepisów na koktajlowe wariacje z superfoods, czyli produktów o największej zawartości cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. Ze świeżo przyrządzonym superkoktajlem w ręku możesz delektować się kolejną lekturą!

2

Dzień 2 – Czas Mroku, Anthony McCarten

Niedawno mogliśmy oglądać w kinach adaptację powieści Anthony’ego McCarten’a z oscarową rolą Gary’ego Oldman’a odtwarzającego postać Churchilla. Warto poznać także książkę, na podstawie której powstał scenariusz. W swojej powieści pisarz przedstawił premiera Wielkiej Brytanii w nieco niestandardowy sposób. Nie jako silnego, nieskazitelnego wodza, ale pełnego wad, wątpliwości i rozterek człowieka, który był świadom odpowiedzialności, jaka na niego spadła. Zaskakująca, warta przeczytania powieść!

Więcej o książce i filmie: http://www.czytamwszedzie.pl/inspirujemy/3-ksiazki-ktore-musisz-przeczytac-zanim-pojdziesz-do-kina/

3

Dzień 3 – Monachium, Robert Harris

To kolejna powieść, której fabuła jest częściowym odzwierciedleniem autentycznych wydarzeń. Tym razem autor przeniesie Cię do 1938 roku na konferencję monachijską. Głównymi bohaterami są dwaj młodzi mężczyźni, którzy wspólnie studiowali w Oxfordzie. Po latach znów się spotkają – jeden towarzyszy Hitlerowi, drugi Chamberlainowi, podczas konferencji w Monachium. Wątki fikcyjne przeplatają się tu z historycznymi. Na tle emocjonujących wydarzeń pisarz przedstawił także skomplikowaną relację dawnych przyjaciół. „Monachium” to wyjątkowy thriller szpiegowski!

cudowny-chlopak-wydanie-filmowe-b-iext51213845

Dzień 4 – Cudowny chłopak, R. J. Palacio

„Cud chłopak” dostarczy Ci wzruszeń i wiele pozytywnych emocji. Książka opowiada o chorym chłopcu. August ma zdeformowaną twarz z powodu wady genetycznej. Do tej pory czas spędzał w domu otoczony miłością rodziny. Teraz ma zacząć naukę w szkole. Idzie od razu do piątej klasy i musi zmierzyć się ze szkolną rzeczywistością. Jak się domyślasz, nie będzie to dla niego łatwe doświadczenie. Dopiero tutaj zdaje sobie sprawę ze swojej odmienności. Na każdym kroku spotyka się z uprzedzeniami, a nawet podłością. Całe szczęście doświadczy także dobroci i przyjaźni. To piękna historia ucząca tolerancji.

Pełną recenzję przeczytasz TUTAJ http://www.czytamwszedzie.pl/inspirujemy/cudowny-chlopak-i-jestes-moja-lektury-ktore-zmuszaja-do-refleksji/

i-kobieta-w-oknie-a-j-finn

Kolejne 3 dni to czas na mocne wrażenia z kryminałami!

Dzień 5 – Kobieta w oknie, A.J. Finn

Główna bohaterka, Anna Fox, cierpi na agorafobię i od miesięcy nie opuszcza swojego mieszkania. Poza psychoterapeutą i rehabilitantką, właściwie nie ma kontaktu z ludźmi. Z mężem i córką rozmawia jedynie przez telefon. Jej życie polega na obserwowaniu sąsiadów, oglądaniu starych filmów, grze w szachy przez Internet i udzielaniu się na stronie grupy wsparcia dla osób cierpiących na lęk przestrzeni. Jej uwagę przyciągają nowi sąsiedzi – Russellowie. Pewnego dnia obserwuje przez okno drastyczną scenę, która rozgrywa się w ich mieszkaniu. Mimo lęku opuszcza mieszkanie i spieszy na ratunek. Po drodze traci przytomność i gdy ocknie się w szpitalu, policja nie wierzy jej, że była świadkiem morderstwa. Wiedzą, że ma problem z alkoholem i bierze leki mogące wywoływać halucynacje. Jednak Anna jest pewna tego co widziała i nie spocznie póki nie wyjaśni zagadki. Czytając tę powieść będziesz się czuł jak na planie filmu Alfreda Hitchcocka! Cała akcja rozgrywa się w jednej przestrzeni z niewielką liczbą postaci. Atmosfera jest duszna i klaustrofobiczna. Bohaterka musi walczyć z własną chorobą i niebezpieczeństwem, które jej grozi…

Kobieta w oknie A.J. Finn to najlepszy thriller 2018r – przeczytaj recenzję i weź udział w konkursie!

na-skraju-zalamania-b-iext52158906

Dzień 6 – Na skraju załamania, B.A. Paris

To drugi thriller autorki bestsellerowego „Za zamkniętymi drzwiami”. Tym razem bohaterką jest Cass Anderson, której życie zmienia jedno wydarzenie. Pewnego wieczoru wraca samotnie samochodem, boczną drogą do domu. Na zewnątrz rozpętała się burza, więc kiedy dostrzega na poboczu samochód ze znajomą kobietą w środku, nie zatrzymuje się ze względu na złą pogodę i lęk jaki wzbudza w niej odludne miejsce. Następnego dnia dowiaduje się, że znajoma została zamordowana. Cass uświadamia sobie, że była najprawdopodobniej ostatnią osobą, widzącą ją żywą. Od tego momentu w jej życiu zaczynają mnożyć się pomyłki i dziwne sytuacje. Cass zapomina o wielu rzeczach, do domu przychodzą kurierzy z paczkami, które jakoby zamawiała. Do tego coraz częściej nękają ją głuche telefony, które potęgują strach. To kolejny doskonały thriller psychologiczny tej autorki!

Więcej o twórczości B.A. Paris: http://www.czytamwszedzie.pl/czytamy/b-a-paris-glosne-nazwisko-na-rynku-thrillerow-w-czym-tkwi-sekret/

4

Dzień 7 – Macbeth, Jo Nesbo

Jo Nesbo opowiada na nowo szekspirowskiego „ Makbeta”! Powieść Nesbo to część projektu, zainicjowanego przez brytyjskiego wydawcę – firmę  Hogarth Press, z okazji 400. rocznicy śmierci Szekspira, która przypadała na 2016 rok. Znani autorzy zostali zaproszeni, aby na nowo opowiedzieć historie napisane przez Szekspira. Jo Nesbo wybrał Makbeta, czyli wciąż aktualny utwór  o żądzy władzy i jej wpływie na  osobowość i postępowanie człowieka. Historia Nesbo rozgrywa się w latach 70-tych, w tajemniczym, skorumpowanym mieście pełnym przestępców. Macbeth jest dowódcą jednostki specjalnej i jednym z niewielu  nieprzekupnych policjantów jacy jeszcze zostali w mieście. Dzięki brawurowej akcji przeciwko handlarzom narkotyków, jego kariera w Policji nabiera tempa. Macbetha wspiera Lady i to ona namawia go do popełnienia pierwszej zbrodni. Stopniowo dopada go uzależnienie od władzy i doprowadza na samo dno. W nowym kryminale Nesbo nie musimy zgadywać, co się wydarzy, znamy historię, więc nie chodzi tu o to, by zaskoczyć czytelnika rozwojem wypadków, a o stworzenie wyjątkowego i współczesnego klimatu. Norweskiemu pisarzowi się to udało! Napisał wciągający thriller o zdeprawowanym mieście i upadku człowieka.

5

Dzień 8 – Opowiadania Bizarne, Olga Tokarczuk

Po emocjach związanych z zagadkami, zbrodniami i krwawymi wydarzeniami, czas na coś zupełnie odmiennego. Właśnie ukazały się nowe opowiadania Olgi Tokarczuk. Na marginesie, pisarka została w tym roku nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera, najbardziej prestiżowej brytyjskiej nagrody literackiej! „Opowiadania bizarne” to dziewięć krótkich form, z których każda rozgrywa się w innej przestrzeni. Przenosimy się m.in. na Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, do współczesnej Szwajcarii, odległej Azji i innych, wyimaginowanych miejsc. To co dla nich wspólne to poczucie dziwności. W opowiadaniach mieszają się elementy groteski, czarnego humoru, fantastyki i grozy. Bardzo zaskakująca i nieprzewidywalna książka.

6

Dzień 9 – Skazany na góry, Denis Urubko

Na koniec książka słynnego himalaisty, o którym w Polsce było głośno na początku roku, gdy uczestniczył w akcji ratunkowej na Nanga Parbat, podejmując wraz z Adamem Bieleckim próbę uratowania Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza. „Skazany na góry” to zbiór biograficznych opowiadań Urubki – jednego z najlepszych himalaistów na świecie. Opisuje swoje pierwsze doświadczenia oraz zmagania z górami wysokimi. To przede wszystkim książka o człowieku, który żyje pasją, przesycona entuzjazmem i miłością do gór. Himalaista opowiada w niej głównie o ludziach –  przyjaciołach i towarzyszach wspinaczki, ale raczej przez pryzmat związanych z nimi życiowych historii i anegdot, a nie szczegółów technicznych wypraw. Ten tytuł na pewno zainspiruje Cię do wakacyjnych wypadów w góry!

Udanego wypoczynku i wciągającej lektury!

 

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora