STANY ZJEDNOCZONE, ALASKA I BARCELONA. 3 KSIĄŻKOWE PODRÓŻE NA JESIEŃ!

06.11.2017

„Świat jest książką i Ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”. Słowa Świętego Augustyna można też czytać odwrotnie – jeśli nie czytasz, omijają Cię niezliczone podróże, nie tylko do miejsc realnych, ale także światów pełnych magii. Czytanie jest najłatwiejszym sposobem podróży dokoła świata, poznania krajów, kultur i spostrzeżeń innych ludzi. Dzięki trzem powieściom, które Wam proponujemy, zobaczycie Stany Zjednoczone z perspektywy Europejczyka, odbędziecie podróż przez pustkowia Alaski i poczujecie klimat Barcelony XIV wieku!

2610

Bohaterowie pogranicza, Dave Eggers

Historia tej książki rozgrywa się we współczesnej Alasce. Śledzimy wędrówkę Josie – byłej dentystki, która z dwójką swoich dzieci ucieka od męża i pracy w Ohio, w poszukiwaniu prostego i spokojnego życia opartego na pracy i życiu bliżej natury. Josie leci do Anchorage, wynajmuje zdezelowany kamper i przemierza wraz z rodziną pustkowia Alaski. Stopniowo poznajemy jej przeszłość. Powieść pokazuje podróż po Alasce, ale także drogę głównej bohaterki do zrozumienia siebie, wydarzeń, które ją ukształtowały i doprowadziły do podjęcia takich, a nie innych decyzji. Przeciwwagą do smutnego losu Josie są jej dzieci, które do powieści wnoszą element humorystyczny. Bohaterowie pogranicza to
w pewien sposób obraz odwrotny do tego ukazanego przez pisarza w “Kręgu”. Podczas gdy w Kręgu przedstawiony był świat, w którym jednostka została zniszczona przez ograniczenie technologią jej prywatności, tak tutaj mamy odbudowę jednostki poprzez wędrówkę w sensie dosłownym
i duchowym. Ciekawa historia rozgrywająca się w egzotycznej dla nas Alasce.

d_3924

Dziedzice ziemi, Ildefonso Falcones

Barcelona – miasto możliwości, pasji, namiętności i zdrady. Ildefonso Falcones zabiera czytelników na wycieczkę w przeszłość, aż do XIV wieku. W „Katedrze w Barcelonie”, czyli części poprzedzającej nową książkę „Dziedzice ziemi”, śledziliśmy losy Arnau Estanyoli, który wraz z ojcem szukał szansy na lepsze życie w wielkim mieście. Losy chłopaka związały się ze świątynią Santa Maria del Mar. W pierwszej części czytaliśmy o kolejnych etapach życia Arnau i postępach w budowie świątyni wzniesionej przez mieszkańców miasta. Po dziesięciu latach pisarz zdecydował się na napisanie kontynuacji tej historii! „Dziedzice ziemi” tym razem opowiadają losy Llora Hugo, osieroconego dwunastolatka, którego Arnau Estanyol zdecydował się wziąć pod swoje skrzydła. Chłopak otrzymał od losu drugą szansę. Jest pracownikiem stoczni i chce zostać słynnym wytwórcą statków. Brutalna rzeczywistość uświadamia mu, że droga do spełnienia tego marzenia będzie długa i żmudna. Podróż do czternastowiecznej Barcelony to gwarancja niezapomnianej przygody, od której trudno będzie się oderwać! Powieść wciąga niesamowicie szybko, z przyjemnością wędruje się po uliczkach Barcelony obserwując życie mieszkańców średniowiecznego miasta.

jcwiek

Drobinki nieśmiertelności, Jakub Ćwiek

To opowiadania, które powstały po podróży Jakuba Ćwieka do Stanów Zjednoczonych. Każdy z tekstów został zainspirowany tym, czego autor doświadczył podczas swojej wyprawy. Źródło inspiracji zostaje za każdym razem ujawnione dopiero na końcu każdego opowiadania. Teksty są bardzo zróżnicowane – zarówno jeśli chodzi o tematykę, objętość czy klimat – czasem kryminalny, czasem filozoficzny. Jakub Ćwiek do tej pory był znany jako pisarz fantastyki. „Drobinki nieśmiertelności” to ciekawe, intrygujące i wciągające teksty. Po przeczytaniu w głowie powstaje specyficzny obraz Ameryki widzianej oczami przybysza, turysty, Europejczyka.

 

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora