8 NAJLEPSZYCH DETEKTYWÓW LITERATURY! ZNASZ ICH?

15.08.2016
detektyw

Kryminały od lat wzbudzają emocje i są chętnie czytane. Zagadki detektywistyczne angażują, relaksują i dają satysfakcję, gdy uda ci się wydedukować kto jest mordercą! 🙂 Oto lista jednych z najbardziej popularnych, charakterystycznych i czasem ekscentrycznych bohaterów sensacyjnych książek. Bez nich trudno byłoby wyobrazić sobie świat kryminałów…

AUGUSTE DUPIN

to pierwszy detektyw w literaturze, stworzony został przez Edgara Allana Poe. Wystąpił m.in. w  „Zabójstwo przy Rue Morgue” z 1841 roku, „Tajemnica Marii Roget” z 1842 i „Skradziony list” z 1844. Dupin nie jest zawodowym detektywem a szlachcicem, który rozwiązuje zagadki dla rozrywki. Stosował metodę dedukcji, z której później słynął kolejny literacki detektyw Sherlock Holmes.

SHERLOCK HOLMES

Genialny detektyw stworzony przez Arthura Conana Doyle’a. Przygody Holmesa były wielokrotnie ekranizowane. W słynnego detektywa wcielił się w 2010 roku Benedict Cumberbatch. Serial zdobył wielką popularność także w Polsce. Specjalnie dla was stworzyliśmy infografikę przedstawiającą ciekawostki o tej ikonie popkultury.

HARRY HOLE

To postać występująca w serii kryminałów napisanych przez norweskiego autora Jo Nesbø. Główny bohater liczącej dotychczas 10 części serii kryminałów to postać mroczna. Niepokorny i bezkompromisowy policjant ma niesamowity talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych, choć jego metody pracy są niekonwencjonalne. I za to go lubimy! J Książka, w której pojawił się po raz pierwszy została wydana w 1997 roku – „Człowiek-nietoperz”. Wiemy, że Jo Nesbo przygotowuje kolejną powieść z Harrym Hole w roli głównej! Światowa premiera książki planowana jest na marzec 2017 roku.

JULES MAIGRET

Cykl poświęcony komisarzowi Maigretowi autorstwa Georges’a Simenona składa się aż z 75 powieści i 28 opowiadań, napisanych w latach 1929-1972. Komisarza cechuje ponadprzeciętna inteligencja i charyzma. Lubi palić fajkę, dobrze zjeść i próbować trunków najwyższej klasy! Każda z powieści przedstawia obraz obyczajów i życia paryskich przedmieść lub francuskiej prowincji – dzięki temu mają niepowtarzalny klimat, w którym zakochało się wielu czytelników. Powieści te były pierwszymi, które przedstawiały procedury śledcze policji, a nie prywatnych detektywów.

JANE MARPLE

Panna Marple to postać stworzona przez Agathę Christie. Detektyw – amator, która na pozór jest typową, trochę wścibską starą panną. Zagadki kryminalne rozwiązuje z niezwykłą bystrością umysłu. Sprawia wrażenie rozkojarzonej i nieporadnej kobiety, jednak myśli przenikliwie i trafnie, stosuje dedukcję, zna się na psychologii – dzięki temu zawsze potrafi zdemaskować przestępcę. To bardzo pozytywna i zabawna postać.

HERKULES POIROT

Detektyw pojawił się w ponad 30 powieściach Agathy Christie. To były oficer policji, który po I wojnie światowej przeprowadził się do Anglii i rozpoczął karierę prywatnego detektywa. Cechuje go mały wzrost, starannie pielęgnowane wąsy i obsesja na punkcie porządku, a także pogarda wobec klasycznych metod detektywistycznych. Poirot stawia raczej na psychologię zbrodni. Pierwsza książka w której wystąpił to „Tajemnicza historia w Styles” z 1920 roku. Najbardziej znane to „Morderstwo w Orient Expressie”, „Karty na stół” czy „Śmierć na Nilu”. W ostatniej książce „Kurtyna”, wydanej w 1975 roku, Christie uśmierciła stworzoną przez siebie postać. Jak sama przyznała, miała go już po prostu dość 😉 W gazecie New York Times w dniu 6 sierpnia 1975 ukazał się symboliczny nekrolog popularnego detektywa.

WILIAM MURDOCH

Główny bohater książek Maureen Jennings. W 1997 roku pojawiła się pierwsza powieść z udziałem  tego detektywa-dżentelmena. Czytelnikom spodobał się zarówno bohater, jak przedstawione przez autorkę realia życia w Toronto w XIX wieku. Z udziałem tej postaci powstały filmy pełnometrażowe oraz serial telewizyjny, a także bajki animowane dla dzieci. Postać jest szczególnie popularna w Kanadzie, ale powoli zyskuje zwolenników na całym świecie.

JACK REACHER

Jack Reacher jest głównym bohaterem powieści i opowiadań brytyjskiego pisarza Lee Childa. Jack to twardy zawodnik – były major Żandarmerii Wojskowej Armii Stanów Zjednoczonych. 13 lat służył w specjalnej jednostce do zajmowania się wyjątkowo trudnymi sprawami. Reacher ma 195 cm wzrostu, 127-centymetrowy obwód klatki piersiowej i waży około 100 kg. Lodowo-niebieskie oczy i włosy koloru ciemnoblond dopełniają wizerunek prawdziwego, amerykańskiego bohatera. Oczywiście Jack posiada bardzo wysportowane, naturalnie umięśnione ciało, bez zbędnej tkanki tłuszczowej… Cechuje go wyjątkowa siła i wytrzymałość. Przemierza samotnie Amerykę i walczy ze złem 😉

KURT WALLANDER

Występuje w książkach Henninga Mankella. To zmęczony pracą detektyw, który przechodzi kryzys wieku średniego. Ma kłopoty ze zdrowiem, po zabiciu w obronie własnej człowieka podczas akcji, popada w alkoholizm i depresję. Mieszka sam, jego małżeństwo się rozpadło. Nie ma wielu przyjaciół, większość czasu poświęca pracy, ale z kolegami również nie utrzymuje kontaktów towarzyskich. Jest melancholikiem, rzadko miewa przebłyski geniuszu, ale dzięki intuicji potrafi powiązać odległe fakty i po tygodniach drobiazgowego śledztwa jest w stanie rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane sprawy.

Kogo zabrakło na naszej liście?

Ciekawy temat? Przeczytaj o bohaterach polskich serii kryminalnych!

polscy detektywi

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora