babilon kryminalna historia kościoła

Babilon. Kryminalna historia kościoła

Artur Nowak, Stanisław Obirek

Wydawnictwo Agora
2022


Gdzie kupię

Współczesnym więzieniem wierzącego człowieka, katolika nie jest Watykan, ale cały kościelny system, który niemal od zarania służy interesom spasionej hierarchii – dowodzą Stanisław Obirek i Artur Nowak w swojej nowej książce, kontynuacji bestsellerowej „Gomory”. Perfidia tego systemu polega na tym, że żywi się człowiekiem. Nie chodzi tylko o wyzysk i pazerność. Kościół żywi się poczuciem winy jednostki zazdrośnie strzegąc jedynej recepty na życie. Ma nią być ślepe posłuszeństwo – by odwołać się do języka wiecznie aktualnego Boya Żeleńskiego – wobec „naszych okupantów”.

O ile Sodoma i Gomora to miasta zepsucia i moralnej degrengolady, Babilon to symbol zniewolenia. Na kartach tej książki, trzymając się przerażających faktów, autorzy kreślą kryminalną historię kościoła, który łupił i mordował ofiary kolonialnej opresji w Kanadzie. Który przyuczał kobiety w Irlandii do kultury gwałtu. Który cynicznie wmawiał ustami „świętej” Matki Teresy, że cierpienie uświęca więc nie należy go uśmierzać. Który prześladował gejów dehumanizującym ich głosem uciekających często przed własną tożsamością seksualną kościelnych liderów.

„Babilon” pokazuje też kościół stojący po stronie latyfundystów, kościół, który przerażała prosta prawda głoszona przez teologię wyzwolenia, kościół skorumpowany przez władców, uwikłany w wojny polityczne, kościół zalękniony wizją synodu, w którym wierni na równi z kapłanami będą decydować o jego kształcie. Wreszcie Kościół, który nienawidzi kobiet.

Jednak to nie jest książka antykościelna ani antyreligijna. Podobnie jak Frederic Martel w Sodomie, a wcześniej Obirek i Nowak w Gomorze, autorzy piętnują przede wszystkim zakłamanie kościelnych urzędników w przekonaniu, że pomoże to oczyścić sam kościół i pozwoli mu odzyskać wiarygodność.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

4.6 / 5
5 ocen
2 recenzji
5 3
4 2
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Misio
11.12.2022
Kolejna książka adwokata Artura Nowaka adwokata reprezentującego m. in ofiary księży pedofili oraz Stanisława Obirka – byłego jezuity. Książka ta opisuje (na co wskazuje już sam tytuł) sprawy związana z przestępczą działalnością hierarchów kościoła. Opisana jest m. in słynna sprawa ojca Pawła M. – dominikanina, duszpasterza akademickiego we Wrocławiu. Kwestie poruszane w książce nie są jednak żadnym novum. Były one wcześniej opisywane przez media. Książka stanowi pewne ich podsumowanie.
Anna Jo
24.10.2022
Nie czytałam poprzedniej książki tych Panów ( muszę przeczytać!)po lekturze tej pozycji jestem zbudowana rzetelnym podejściem do tych problemów Kościoła . To musi się zmienić ! Jeśli nie będziemy wspierać ofiar tylko hierarchów kościelnych , niebawem dojdzie do upadku Kościoła .