stephen king baśniowa opowieść

Baśniowa opowieść

Stephen King

Wydawnictwo Albatros
2022


Gdzie kupię

Pierwsza powieść Stephena Kinga w gatunku fantasy od czasu cyklu „Mroczna wieża”.
Historia pełna światła i mroku, porywająca i prowokująca do przemyśleń na temat kondycji współczesnego świata.

Naszpikowana motywami, które fani Kinga lubią najbardziej, oraz odniesieniami do klasycznych baśni i mitów.

Opowieść o zwyczajnym chłopcu, któremu pisane są bohaterskie czyny.
O odwiecznej walce dobra ze złem, w której o zwycięstwie nie decyduje siła przeciwników, lecz ich wola.

Charlie Reade jest zwyczajnym nastolatkiem, choć w dzieciństwie przeżył traumę. Właśnie wtedy złożył pewną obietnicę, ale dopiero kiedy jako uczeń ostatniej klasy liceum poznał Howarda Bowditcha, dostrzegł okazję do wywiązanie się ze swoich zobowiązań. Stroniący od ludzi stary człowiek i jego budzący grozę dom ze skrywającą jakąś mroczną tajemnicę szopą na podwórzu zafascynują Charliego i na zawsze zmienią jego życie. Ale to przede wszystkim za sprawą Radar, psa pana Bowditcha, chłopiec uda się w niesamowitą podróż do świata, w którego istnienie nigdy by nie uwierzył.

Rządzeni przez tyrana mieszkańcy baśniowej krainy Empis, do której trafia, potrzebują pomocy. Charlie na początku odrzuca jednak rolę ich zbawcy. Ale w świecie, w którym czas płynie zupełnie inaczej, gdzie świecą dwa księżyce, świerszcze są wielkości kotów, a pies może znów stać się młody, jeśli postawi się go na zegarze słonecznym, wszystko jest możliwe. Nawet to, że chłopiec stanie się mężczyzną i postanowi chronić lud Empis nie tylko przed ich okrutnym władcą, ale też przed największym zagrożeniem – płynącym ze strony świata, z którego Charlie przyszedł.

Pewne elementy tej powieści skłaniają do porównań z „Mroczną Wieżą”, ale świat wykreowany w „Baśniowej opowieści” jest całkowicie inny niż wszystko, co stworzył dotąd Stephen King, podobnie jak bohater tej książki. W tym popisie wyobraźni King łączy wpływy mistrzów gatunku – E.R. Burroughsa i H.P. Lovecrafta, Roberta E. Howarda i L. Franka Bauma – tworząc kipiące życiem magiczne dzieło, którego urokowi nie można się oprzeć.

To opowieść, na którą wszyscy wierni czytelnicy Kinga czekali od lat. Dokładnie taka, jaką zawsze chcieli przeczytać!

Opis wydawcy.

Średnia ocen:

4.7 / 5
10 ocen
6 recenzji
5 7
4 3
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

ZWYCIĘSKA RECENZJA CZYTELNIKA CZW

ianitai
23.10.2022
Stephen King zaskoczył ponownie. "Baśniowa Opowieść" to książka przedstawiająca motyw przyjaźni, lojalności i oddania. King umieścił w książce nawiązania do różnorodnych dzieł kultury, zarówno tych współczesnych, jak i klasycznych. W opowieści możemy natrafić się na takie postacie jak : Rumpelsztyk, Syrenka Ariel czy Cthulhu. Po tytule można było się spodziewać pięknej baśni, jednak tutaj Stephen King nas postanowił zaskoczyć, kraina Empis już od pierwszych chwil jest mroczna, straszna i szkaradna. Ludzie pogrążeni są w zarazie, ledwo łączą koniec z końcem. Każdy kto przeczytał chociaż kilka książek King'a wie, że autor lubi bardzo przeciągać fabułe, tak samo tutaj, czytając książkę, zastanawiałam się czy 700 stron jest konieczne. "Baśniowa Opowieść" nie zachwyciła mnie tak bardzo jak inne jego tytuły, chociażby "Oczy Smoka". Polecam jednak każdemu przeczytać tę opowieść, przy zbliżających się długich jesiennych wieczorach.

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Angelika
06.10.2022
Przepiękna książka, pełna baśniowych nawiązań. Nie jestem fanką Kinga (dla mnie jego proza jest za ciężka), ale w tej opowieści się zakochałam. Czyta się ją jak bajkę, dosłownie pochłania. Główny bohater, jego więź z psem i starszym panem poruszają do głębi.
Amelia
05.10.2022
King pisze nie tylko świetne horrory, fantastyka również mu wychodzi. Tematyka odwiecznej walki dobra ze złem. Kto wygra tym razem? Książka porusza również tematy dziecięcej traumy, która w obecnym świecie jest uważana za wymysły dzieci. Wprowadzenie mitów również świetnie pasuje do książki. Polecam każdemu fanowi fantastyki.
  • 1
  • 2