chąśba katarzyna puzyńska

Chąśba

Katarzyna Puzyńska

Prószyński Media
2021


Gdzie kupię

Co mają wspólnego zrzędliwy starzec z drewnianą nogą (który jest tylko zwykłym katem), niezbyt potężnej budowy chłopak (który do wszelkich przygód ma dość ambiwalentny stosunek) oraz pewna pyskata dziewczyna (która posiada, co prawda, znamię w kształcie śnieżynki, ale absolutnie nie jest ściganą przez wszystkich, żeby ją spalić na stosie i utopić, boginką zimy Marzanną)? Otóż ta trójka nie ma ze sobą absolutnie nic wspólnego. Kto jednak słyszał o tym, by Rodzanice tak przędły nić życia, aby komukolwiek cokolwiek ułatwić? Zamir, Strzebor i Mora muszą zjednoczyć siły we wspólnej sprawie, choć tak naprawdę nie znają nawet celu swojej wędrówki, a za wskazówkę mają jedynie niezbyt zrozumiałą przepowiednię wołchwa.

Ze świątyni w grodzisku wykradziona zostaje tarcza powierzona mieszkańcom przez Jarowita, znanego ze sporego (i dość krwawego) temperamentu boga wojny i wiosny. A zbliża się wiosenna równonoc, zostało więc dosłownie kilka dni na odzyskanie zguby i zażegnanie niebezpieczeństwa. Jakby tego było mało, odnalezione zostaje ciało kobiety. Najwyraźniej została zamordowana. Rozpoczyna się poszukiwanie związku jej śmierci z nagłym wyjazdem i dziwną obietnicą, której złożenie wymogła na mężu. W lesie znajduje się odmieniec – chromy chłopiec. Czy to on zmieni losy grodziska? A może nawet całego Królestwa? Jeszcze tego nie wiesz, ale to ty zdecydujesz, oczywiście na tyle, na ile bohaterowie ci pozwolą! Tylko uważaj, bo w bezkresnym lesie czai się Leszy. No i jeszcze banda stolemów, ale kto by się przejmował olbrzymami cztery razy większymi od człowieka. Tak czy inaczej, wiadomo jedno – topór wszystko zakończy.
Opis wydawcy.

Średnia ocen:

4.4 / 5
10 ocen
7 recenzji
5 7
4 1
3 1
2 1
1 0

Oceń książkę

ZWYCIĘSKA RECENZJA CZYTELNIKA CZW

Carmenta
23.01.2022
Książkę dostałam w prezencie od przyjaciółki która oczywiście wie że uwielbiam dobrze napisaną fantastykę. Czytając książkę Kasi Puzyńskiej nie zawiodłam się mimo, że autorka na co dzień pisze kryminały. Oczywiście znajdziemy w tej książce elementu kryminału, ale opakowane w wierzenia i legendy słowiańskie. Niebanalną jest również forma samej książki: 2/3 książki to Gawenda (główny tekst) i 1/3 książki to Anegdoty (rozszerzenie tekstu głównego). Książkę można czytać na dwa sposoby, najpierw Gawendę potem Anegdoty albo w trakcie czytania Gawendy przechodzić w specjalnie zaznaczonych miejscach do Anegdot i powracać potem do Gawendy. Ja osobiście polecam drugi sposób, przyda się do niego dwie zakładki. Sama historia jest ciekawa i czyta się ją prawie jednym tchem. Samo zakończenie jest też dość nieszablonowe przez co może zaskoczyć czytelnika. Jednym słowem polecam.

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

suzi.exe
31.01.2022
Świetna książka, dzięki której możemy wczuć się w słowiański klimat opowiadanej historii. Bohaterowie są niepowtarzalni oraz charakterni. Występuje w niej bogatość słowiańskiego folkloru, co daje nam możliwość powrotu do naszych kulturowych korzeni. Ponadto narracja jest prowadzona z perspektywy kilku postaci. Pełno w niej tajemniczości, zagadek oraz magii przez co opowieść tą czyta się z zapartym tchem. Polecam z całego serca !
Joanna Banasiewicz
23.01.2022
Książki jest czadowa,wplątane są elementy słowiańskich wierzeń czarów.Czyta się ja migiem ,świetna fabuła .
Domkin
22.01.2022
Wprowadzenie do świata mitologii słowiańskiej. Można by ją uznać jako przedsłowie do kolekcji Sapkowskiego. Dosłowna prezentacji postaci mitologicznych pozwala zagłębić się w fabułę. Czas akcji "Chąśby" zachęca do przeczytania jej jednym tchem. Lekkość autorki w świecie kryminału, sprawia, iż śmierć zdaje się być dopełnieniem, charakterystyki wyimaginowanego świata. Utrudnieniem, zaburzającym cykl akcji, zdaje się być niebanalna kompozycja. Można by wierzyć, iż autorka tworząc swoje pierwsze dzieło tego gatunku, podejdzie do tematu ze świeżością. Jednakże fabuła nie zaskakuje. Dobrze zbudowana wizja świata nie wystarczy aby utrzymać magię.
  • 1
  • 2