martyna wojciechowska co chcesz powiedzieć światu

Co chcesz powiedzieć światu

Martyna Wojciechowska

Wydawnictwo W.A.B.
2022


Gdzie kupię

Nowa, wyczekiwana książka jednej z najbardziej znanych polskich reporterek.

„Co chcesz powiedzieć światu” daje siłę i nadzieję. Pokazuje świat bez znieczulenia i uwrażliwia na losy innych, niezależnie od tego, kim jesteś i gdzie mieszkasz.

Corinne swój pierwszy ultramaraton przez pustynię pokonała w wieku pięćdziesięciu dwóch lat, choć nigdy wcześniej nie biegała. Larysa uciekła przed wojną w Ukrainie z siódemką dzieci, dla których jest mamą zastępczą. W Polsce buduje ich nowe życie. Choć Jennifer urodziła się bez nóg, została wybitną gimnastyczką. Ella pierwszy raz nurkowała z rekinami jako pięciolatka, teraz jest ich obrończynią i rzeczniczką. Morena walczy w Salwadorze o kobiety, które odsiadują wyroki więzienia za poronienie. Darlan jest osobą interpłciową, cudem przeżyła prześladowania, dziś jest pastorką kościoła w Kenii. Marbella była gotowa na wszystko, żeby dać swoim dzieciom przyszłość. Pod koniec życia znalazła się w przytułku dla bezdomnych pracownic seksualnych w Meksyku. To jej dedykuję tę książkę.

„Co chcesz powiedzieć światu” to portrety dziesięciu niezwykłych kobiet, które spotkałam na różnych krańcach świata i w Polsce. Zainspirowały mnie, pokazały drogę, dodały otuchy. Spisałam ich historie, w których głośno mówią o tym, co najważniejsze: o walce o godność i szczęście własne, i drugiego człowieka, o odpowiedzialności za innych i za naszą planetę, o bezwarunkowej miłości, która daje siłę, i determinacji, która pozwala osiągnąć niemożliwe.

„Ta książka to opowieść o odważnych kobietach, ale też o mnie samej, bo bez nich nie byłabym tym, kim jestem”.

– Martyna Wojciechowska

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

4.7 / 5
10 ocen
5 recenzji
5 7
4 3
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Niepozorna
04.01.2023
Drugi dzień Świąt spędziłam z reportażem Martyny Wojciechowskiej „Co chcesz powiedzieć światu.” Kropka na końcu tytułu myślę, że jest zamierzonym działaniem. Gdyby był znak zapytania to byłaby to całkowicie inna książka. Czemu? Ponieważ wtedy skupilibyśmy bardziej uwagę na sobie. Na tym co my chcemy powiedzieć światu. Pomarańczowa kropka natomiast daje przestrzeń do poznania historii 10 kobiet, które znajdziemy na łamach tej pozycji. Dopiero po zapoznaniu się z nimi możemy mieć refleksję nad swoim bytem. Nad naszym często wygodnym życiem. Nad tym czy to co robimy i mówimy chcemy przekazać dalej. Jaki przykład dajemy innym, szczególnie swoim dzieciom. Pochłonęłam tę książkę, chociaż teraz tego żałuję. Dałabym sobie czas żeby lepiej przeżyć i poczuć historię tych kobiet. Żeby dawkować ich emocje. Nie oglądam „Kobiety na krańcu świata” więc nie znałam ich wcześniej. Znam natomiast kobiety, które tak jak one są dzielne, odważne i potrafią brać sprawy w swoje ręce. I za to im dziękuję. Martynie Wojciechowskiej natomiast dziękuję za spisanie tych opowieści i za to, że kiedyś gdy przeczytałam inną jej książkę, a mianowicie „Przesunąć horyzont” zaczęłam sama przesuwać swoje horyzonty.
Alicja
03.01.2023
Najnowsza książka Martyny Wojciechowskiej ukazuje pozycję kobiet w różnych częściach świata, pozwalając czytelnikowi poznać każdą z opisanych reprezentantek płci żeńskiej. Autorka dała im możliwość podzielenia się ze światem swoją historią ukazując jednocześnie sposób, w jaki można dzielić się dobrem. Jedynym minusem pracy jest fakt, iż poszczególne reportaze są za krótkie i powodują u czytelnika niedosyt.
  • 1
  • 2