długa noc wojciech chmielarz

Długa noc

Wojciech Chmielarz

Marginesy
2022


Gdzie kupię

Długa jesienna noc w Warszawie. W Komendzie Stołecznej Policji na kolejne przesłuchanie oczekuje mężczyzna, który jest świadkiem w sprawie zabójstwa. Co do tej pory powiedział? Co zataił? Do czego nie chce się przyznać? Młoda dziewczyna po raz pierwszy w życiu wychodzi na ulicę, żeby zarobić na utrzymanie. Ciągle się waha, ale potrzebuje pieniędzy dla swojego małego syna. Kogo spotka tej nocy? Jaką decyzję podejmie? Po mieście w białym, terenowym samochodzie krąży mężczyzna, który wie, że to jest jego ostatnia noc na wolności. Ma tylko jeden cel. Zabić tak wiele osób, jak to tylko możliwe. Kto jeszcze padnie jego ofiarą? I jest jeszcze komisarz Jakub Mortka, który staje przed największym wyzwaniem w swoim życiu. A stawką są najbliższe mu osoby. Jak daleko jest się w stanie posunąć, żeby ich ocalić? To będzie długa noc. Dla nich wszystkich. Najważniejsza noc w ich życiu.

„Długa noc” to szósta część cyklu o komisarzu Jakubie Mortce.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

5 / 5
4 ocen
2 recenzji
5 4
4 0
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Martyna431
31.07.2022
Bardziej lubicie dzień, czy noc? Jeśli noc, to bardzo dobrze się składa, bo mam dzisiaj dla Was recenzję książki nawiązującej do tej pięknej pory dnia, czyli "Długą noc" Wojciecha Chmielarza. Jakich przeżyć doznali bohaterowie tej tytułowej nocy i czemu nie poszli spać? Zapraszam na recenzję! Karol Gunther, który jest świadkiem w sprawie zabójstwa i oczekuje w Komendzie Stołecznej Policji na kolejne przesłuchanie. Co zdołano od niego wyciągnąć w związku z tą sprawą i czemu ciągle jest przesłuchiwany? W tym samym czasie Ania, która ma problemy finansowe, aby zarobić na swoje utrzymanie i zapewnić swojemu synkowi dobre warunki, po raz pierwszy wychodzi na ulicę… Bardzo się waha, czy zarabiając w ten sposób, robi słusznie. Wątpliwości te rozwiewają się, kiedy myśli o lepszej przyszłości swojego syna. Kto będzie jej pierwszym klientem? Również tej nocy jeździ po mieście niebezpieczny mężczyzna, który wie, że jest to jego ostatnia noc na wolności. Chce on zabić jak najwięcej osób. Kto już padł jego ofiarą? Na to i inne nurtujące pytania szuka odpowiedzi komisarz Jakub Mordka. Ma on przed sobą bardzo duże wyzwanie, ponieważ w niektóre wydarzenia tej nocy zamieszani są jego bliscy, których musi ocalić. Czy mu się to uda? Jakie fakty wyjdą na jaw po tej długiej nocy? W książce narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Rozdziały są długie, więc czyta się ją szybko. Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Wojciecha Chmielarza (mimo że książka ta jest szóstą częścią serii o komisarzu Jakubie Mordce) i muszę powiedzieć, że jest ono bardzo udane, bo styl pisania autora bardzo przypadł mi do gustu. Występuje w niej wiele dialogów, czasem towarzyszy im cięty język, bywają też długie opisy, które potrafią zaciekawić. W książce jest prowadzone niejedno śledztwo. Występują drastyczne scenki, którym towarzyszą okrutne zabójstwa. Jest wiele ciekawych wątków oraz występują przeróżni barwni bohaterowie. Jest między innymi wątek zwykłego człowieka podejrzanego o zabójstwo oraz biednej młodej dziewczyny, której niezbyt dobrze wiedzie się w życiu, przez co ładuje na ulicy. Jest też wątek homoseksualizmu występującego wśród najbliższych osób. Wszystko to toczy się w czasach pandemii, kiedy to maseczki były naszą nieodłączną częścią i panował ciągle ten strach, że covid dopadnie nas oraz bliskie nam osoby. "Długa noc" jest jedną z lepszych książek należących do literatury detektywistycznej, jaką miałam okazję przeczytać w ostatnim czasie. Nie czytałam poprzednich części o komisarzu Jakubie Mordce, ale nie stanowiło to problemu w zrozumieniu fabuły. Ta książka tak mi się spodobała, że fajnie byłoby się cofnąć do poprzednich części. Ciekawe prowadzone śledztwo, ciągła akcja, trzymanie w napięciu, a na końcu zaskakujące zakończenie mogą sprawić, że czytając tę książkę, można naprawdę przeżyć baaardzo długą noc!
Ambros
01.07.2022
Przed nami długa noc. Bardzo długa i nieprzewidywalna. Obfitująca w tak liczne zdarzenia, że aż trudno sobie wyobrazić, aby jednej nocy tyle mogło się wydarzyć. Aby stołeczni policjanci mieli aż tyle pracy i to nie związanej tylko z jedną sprawą. A będzie się działo, trzeba usiąść wygodnie, aby tej długiej nocy nie przespać … Komisarz Mortka, który teraz pracuje się w Holandii, zjawia się w kraju. Pomaga Suchej, swojej koleżance, w dochodzeniu, w którym został zamordowany młody człowiek. I jak donoszą łaskawi, palce w tym zdarzeniu maczał jego syn. Czy to możliwe? Czy Mortka będzie chciał za wszelką cenę uratować skórę syna? Ale ich drogi się dawno rozeszły i nie wiadomo, czy młody oczekuje jakiejkolwiek pomocy od ojca. W tej sprawie jest przesłuchiwany na komendzie Karol Gunther, sąsiad zmarłego. On się zapiera, że nic nie wie w tej sprawie. I na pewno nie jest mordercą. Ale sztuczki śledczych i zadziwiające metody pracy złamią nawet najbardziej zatwardziałego. Jaki będzie finał nocnego przesłuchania i czy sąsiad jest tym, za kogo się podaje, przekonacie się sami. Po Warszawie krąży morderca, z ręki którego giną prostytutki. I to nie jedna tej nocy. A on ma satysfakcję z zabijania. Przynosi mu ulgę i uspokojenie. Tutaj też śledczy mają ciężką noc, nie obejdzie się bez pomocy Mortki. Wątki się kumulują, noc się niemiłosiernie dłuży i obfituje w mnóstwo wydarzeń. Należy usiąść spokojnie i wygodnie, aby się nie zgubić i nadążyć za śledczymi. A oni prowadzą kilka spraw jednocześnie … Trwa wyścig z czasem. Każda stracona chwila może sprawić, że kolejna osoba straci życie …. Długa noc to kolejny dobry kryminał Wojciecha Chmielarza. W moim odbiorze jego powieści są proste i czytelne, napisane potocznym językiem, bez zbędnych ubarwień i udziwnień. To sprawia, że szybko mknie się przez kolejne rozdziały, szybko mijają kolejne minuty tej nie mającej końca nocy. Oczywiście, obok kilku niezwiązanych ze sobą wątków, autor – może mimochodem, może celowo – dotyka też ważnych zagadnień życiowych. Borykamy się z bólem po rozstaniu z bliską osobą, nie jest obca dłuższa rozłąka, możemy bliżej przyjrzeć się kwestii homoseksualizmu u bliskich. A to już trochę cięższe i mocniejsze tematy, z którymi nie łatwo się oswoić i zaakceptować. Tak że autor daje nam wiele do myślenia, chyba celowo porusza takie delikatne i wrażliwe tematy, próbuje nas, oczekuje naszej reakcji. Przez to ta lektura to nie tylko wątki czysto kryminalne, ale również ważne życiowe kwestie, bolesne i trudne. No i możemy się po raz kolejny spotkać z komisarzem Mortką. Trochę się postarzał, zmienił nawyki i metody pracy. Ale cały czas ma ten swój pazur i charakter, który czasami przysparza mu niemałych kłopotów. I przez to jest barwniej i ciekawiej. Jedno jest pewne, przed wami najdłuższa noc życia. Pełna emocji i ekspresji. Obfitująca w mocne wydarzenia, krwawe i odważne. Polecam, warto nie przespać jednej letniej nocy, aby miło spędzić czas z Długą nocą!