doktor anna ałbena grabowska

Doktor Anna. Cykl Uczniowie Hippokratesa. Tom 2

Ałbena Grabowska

Marginesy
2021


Gdzie kupię

Końcówka lat 70. XIX wieku. Anna Tomaszewicz, po zakończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie w Zurychu, wraca do Warszawy z zamiarem otwarcia praktyki. Jest utalentowana, pełna zapału, ma na koncie doskonale przyjęte przez środowisko publikacje naukowe, chce pomagać ludziom. Ale Towarzystwo Lekarskie widzi w niej przede wszystkim kobietę – kogoś, kto nigdy nie powinien leczyć. Anna cały czas jednak uparcie dąży do celu i po to, by nostryfikować dyplom i móc pracować w zawodzie, gotowa jest udać się choćby do samego cara.

Tymczasem w stołecznych domach i szpitalach szerzą się choroby powodowane przez wszechobecny brud i nieprzestrzeganie zasad higieny. Zalecenia Josepha Listera, inicjatora antyseptyki, nawet jeśli znane, są ignorowane i wykpiwane przez większość lekarzy i personel medyczny. Po przytułkach i kamienicach jak dziki ogień rozprzestrzenia się gruźlica, a na salach operacyjnych wielu pacjentów ulega zakażeniom i umiera, mimo powodzenia zabiegów. Ogromne żniwo zbiera też gorączka połogowa – przypadłość, na którą doktor Anna zwracała szczególną uwagę.

Fabularyzowaną biografię pierwszej dyplomowanej lekarki praktykującej na ziemiach polskich Grabowska przeplata historiami postaci, które miały przełomowy wpływ na dzieje medycyn: Blackwell, Pasteura, Röntgena czy Darwina.

Opis wydawcy.

Średnia ocen:

4.7 / 5
3 ocen
2 recenzji
5 2
4 1
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Kasia Plewa
15.09.2021
Uwielbiam takie książki nie jest to prosta i łatwa książka ale napewno bardzo przyjemna do myślenia.
katarzynametzger.pl
07.09.2021
UWIELBIAM AUTORKĘ, choć książka nie jest z cyklu łatwa i przyjemna czekam na kolejny tom. Polecam z serca