dziewczyna z berlina kate hewitt

Dziewczyna z Berlina

Kate Hewitt

Filia
2022


Gdzie kupię

Chciałam być wolna – wyznała cicho Rosa.

– Nawet jeśli tylko przez kilka minut. To może być wszystko, co mi pozostało.

1936, NAZISTOWSKI BERLIN

Liesel Scholz mieszka w pięknym domu w Berlinie. Jej życie jest pełne przywilejów i bezpieczne, dzięki pracy jej ojca, chemika, dla nowego rządu. Przypadkowe spotkanie z Rosą, córką ich żydowskiej gosposi, potwierdza obawy Liesel, że coś jest nie tak. Że brutalne zasady nazistowskiego rządu są okrutne, a inni wokół niej nie są tak bezpieczni jak ona. Liesel nieopatrznie zgadza się jej pomóc. Nawet jeśli będzie to oznaczało narażenie na niebezpieczeństwo wszystkich, których kocha.

1946, FRANKFURT

Młody amerykański kapitan, Sam Houghton, przyjeżdża do Niemiec, by odnaleźć prominentnych nazistów i doprowadzić do ich procesów. Zatrudnia piękną, ale smutną tłumaczkę o imieniu Anna. Stają się sobie coraz bliżsi, jednak kapitan nie może przestać myśleć o tym, co przydarzyło się Annie podczas wojny.

Wszystko dlatego, że Anna ma swoje sekrety, które wiążą ją z Berlinem i partią nazistowską.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

3.3 / 5
3 ocen
1 recenzji
5 0
4 1
3 2
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

alrosnaa
22.05.2022
W końcu udało mi się trafić na świetną książkę, której okładka jak byłam w księgarni przyciągnęła mnie jak magnez. Jak tylko ją zobaczyłam wiedziałam że muszę ją koniecznie przeczytać. Mowa o książce "Dziewczyna z Berlina". Najczęściej sięgam po książki o tematyce wojennej czy takie w których fabuła osadzona jest w przeszłości. Tak było i tym razem. Książka rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. Pierwszą są Niemcy od 1936 roku. Moment w którym Hitler u władzy staje się mocny, a ideologia nazistowska bardzo wyczuwalna. Poznajemy główną bohaterką młodą dziewczynę o imieniu Liesel, której ojciec obraca się w towarzystwie elit nazistowskich, chociaż sam nie uważa się za nazistę, albo przynajmniej tak się jej wydaje. Dziewczyna nie może odnaleźć się w tym co dzieje się wokół niej i wciąż zastanawia się czy jej ulubiony ojciec może też robić i popierać te wszystkie okrucieństwa? I jak pomoc tym którzy tak bardzo potrzebują pomocy w obecnej politycznej sytuacji. Druga historia to czas tuż po zakończeniu wojny. Do Niemiec właśnie przybywa amerykański kapitan Sam Houghton, którego zadaniem jest wytropienie nazistowskich naukowców i doprowadzenie ich do sądu. Pomaga mu w tym tłumaczka niemka Anna, która od początku zauroczyła kapitana, lecz także od początku przeczuwa on, że młoda kobieta skrywa jakąś tajemnicę. I chociaż długo nie mogłam wkręcić się w tą historię to ostatecznie ta książka bardzo mną poruszyła. Ponieważ nigdy wcześniej nie czytałam książki, której fabuła byłaby przedstawiona od strony niemieckiego obywatela. Zdecydowanie zmusza to do przemysłem i zastanowienia się nad tym jak Ci ludzie radzili sobie w tych niełatwych czasach. "Dziewczyna z Berlina" to opowieść o życiowych wyborach, odwadze, ale też o strachu i bezsilności.