emigracja malcolm XD

Emigracja

Malcolm XD

colm xd
2023


Gdzie kupię

Filmowe wydanie najgłośniejszej powieści autorstwa Malcolma XD, uznawanego za najbardziej nieznanego polskiego pisarza, którego kolejne książki stają się bestsellerami. Emigracja sprzedała się w nakładzie 65 000 egzemplarzy i jest pierwszą jego powieścią, na podstawie której powstanie serialowa produkcja.

To historia młodego chłopaka, który zaraz po skończeniu liceum decyduje się na wyjazd do Wielkiej Brytanii. Celem tej podróży nie jest tylko chęć „dorobienia się”, ale przede wszystkim spotkanie z wielkim światem, który z małomiasteczkowej perspektywy wydaje się niezwykle fascynujący. Główny bohater jest bowiem, jak często podkreśla, mieszkańcem miasta o liczbie mieszkańców 10000-19999.

„Emigracja” w charakterystyczny, tzw. „pastowy” sposób mówi o jednym z najważniejszych polskich zjawisk społecznych ostatnich dekad. To również opowieść o dorastaniu w powiatowej Polsce, obfitującej w zabawne, zaskakujące i czasami absurdalne przygody na trasie z Polski do Londynu i w samej Wielkiej Brytanii.

„Emigracja” to oparta na moich losach historia o tym, jak na rzeczonej emigracji nie tylko nie dać się zabić, ale i nauczyć się życia. Można by stwierdzić, że żyć każdy jakoś tam umie, ale gdy trafia się z „Dni Agrestu” w małym mieście w Polsce centralnej do Londynu, gdzie są inne zwyczaje, kultury, wyznania i idee, to swoje pomysły na życie trzeba przewartościować. Pomagają w tym poznani po drodze romscy handlarze kamperami, tirowcy, squattersi, rosyjscy oligarchowie, rodzina królewska i recydywiści ukrywający się na wyspach przed polskim wymiarem sprawiedliwości — przy których to akurat człowiek zamiast życia uczy się raczej jak nie zginąć.

– mówi Malcolm XD, autor książki i współscenarzysta emigracji.

W „Emigracji” urzekło mnie to, że to nie tylko przezabawna i trochę łotrzykowska historia o perypetiach głównego bohatera i jego przyjaciela. Pod fasadą historii śmiejącej się z naszych rodaków za granicą kryje się błyskotliwa analiza polskiej prowincji i społeczności emigrantów w Wielkiej Brytanii, pokazująca jak wygląda obecny tygiel narodów w Europie.

– dodaje Łukasz Kośmicki, reżyser i współscenarzysta emigracji.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

4.8 / 5
5 ocen
3 recenzji
5 4
4 1
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Magdalena
30.04.2023
Prawdziwy, subiektywny obraz ludzi wyjeżdżający po lepsze życie na wyspy. Mleko i miód nie płyną ulicami ale jak wszędzie potrzebna jest praca i samozaparcie do tego aby dojść do konkretnych pieniędzy na życie na realizację planów i marzen
Ksawery
24.04.2023
Ciekawy koncept. Przyjemna, lekka lektura.
Dominika
16.04.2023
Sam tytuł podziałał na mnie jak magnes, chcąc dowiedzieć się czegoś o emigracji z punktu totalnego laika w tej dziedzinie, chętnie sięgnełam po tą książkę. Pierwsze co mnie w niej zaskoczyło to język i sposób pisania autora, który nie każdemu zdecydowanie przypadnie do gustu. Wypowiedzi są szereg, zaskakujące, czasami miałam aż wrażenie że nazbyt przekoloryzowane. W książce jest dużo opowieści z marginesu społecznego. Treść jak dla mnie trochę wybujała, w szczególności opis wydarzeń z Anglii. O ile zgodzę się z tym jak autor zaprezentował obraz małomiasteczkowej Polski, o tyle obraz Anglii jest nadwyraz niewiarygodny. Spodziewała się zdecydowanie czegoś bardziej przyziemnego. Wydarzenia opisywane przez autora szokują. Czy warto sięgnąć po tą pozycję? Trochę tak, trochę nie.