tokarczuk empozjum

Empuzjon

Olga Tokarczuk

Wydawnictwo Literackie
2022


Gdzie kupię

Najnowsza powieść Olgi Tokarczuk – pierwsza po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla!

„Najciekawsze pozostaje zawsze w cieniu, w tym, co niewidoczne.”

Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”.

Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica.

W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny?

Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

Olga Tokarczuk w „Empuzjonie” odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

4.6 / 5
8 ocen
5 recenzji
5 6
4 1
3 1
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

DanaSz
28.07.2022
Wspaniała wielowymiarową, wielopłaszczyznowa powieść, stawiająca pytania o tożsamość, o płeć, rasę. Napisana jak zawsze z lekkością, ale skłania do refleksji.. Niezwykłe miejsce EMPUZJON.. Niezwykłe słowo.. inne Niezwykłe słowo to MYŚLOKSZTAŁTY.. Trochę ironii, Trochę gry literackiej. Wspaniała lektura nie tylko na lato..
Malwo
22.07.2022
Empuzjon to taki mój 'deserek' literacki, po poprzednich książkach Olgi Tokarczuk, wydaje się być książką bardziej dostępną 'dla idiotów' niż poprzednie powieści, tzn taką, którą z przyjemnością i ze zrozumieniem (większym lub mniejszym) przeczyta zarówno czytelnik erudyta z najwyższej intelektualnej półki jak i wakacyjny czytelnik niższych lotów. Po prostu co innego w niej odnajdą. To jest dla mnie osobiście wyznacznikiem dobrej książki. Fabuła nieco za powoli nabiera gęstości, co kończy się jednak wspaniałym finałem, godnym np Ph.K. Dick'a (nie wiem czy dla Pani Olgi to komplement, ale mnie się podobało i proszę o więcej).
Nasumi
21.07.2022
3,5 gwiazdki – bo nie powaliła mnie na kolana, ale bardzo doceniam, za humor, za mądrość, za szczyptę mroczności.
  • 1
  • 2