gomora obirek nowak

Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele

Artur Nowak, Stanisław Obirek

Agora
2021


Gdzie kupię

Zmieniają się księża, zmieniają się biskupi, a patologie w polskim Kościele pozostają. Nierozliczone przestępstwa, w tym pedofilia, brak kontroli nad finansami, arbitralność awansów, wykluczenie kobiet, feudalny model władzy, afery seksualne, skorumpowani biskupi, rozpusta, kolesiostwo, cynizm, związki z władzą, hipokryzja… Przez media co i rusz przewijają się kolejne skandale, które pokazują, że hierarchowie mają na sumieniu bodaj wszystkie grzechy główne.

To system jest chory – taką tezę stawiają autorzy książki „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele”.

Stanisław Obirek – teolog i były jezuita oraz Artur Nowak – adwokat ofiar pedofilii i publicysta przyglądają się polskiemu Kościołowi z właściwą sobie przenikliwością, odwagą i znajomością tematu. Analizują system w nim panujący w oparciu o insajderską wiedzy i dziesiątki rozmów z duchownymi oraz ludźmi Kościoła.

Nieprzypadkowo nawiązują tytułem do słynnej „Sodomy” Frederica Martela, bo podobnie jak on ujawniają mechanizmy charakterystyczne dla tej instytucji. Odpowiadają przy okazji na pytanie, czy polski Kościół jest w ogóle zdolny do reform i dlaczego nie.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

4.7 / 5
7 ocen
4 recenzji
5 5
4 2
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Misio
11.12.2022
Książka Stanisława Obirka i Artura Nowaka, stanowi cenne uzupełnienie doskonałej "Sodomy" Frederica Martela. "Sodoma" skupia się oczywiście na polskim kościele i jego problemach, pozostających jednak w orbicie całego kościelnego systemu. Książka pokazuje uwikłanie polskich hierarchów w bieżącą politykę, relacje polskich biskupów z władzami po roku 1989' niezależnie od tego kto ją sprawował. Książka odkrywa też kulisy mechanizmu krycia pedofilii przez polskich hierarchów. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tematyką kościoła katolickiego w Polsce. Jest ona też przydatna do rozumienia polityki w III RP.
Andrzej2911
08.04.2022
Super książka wciąga od pierwszej strony
Renata
30.10.2021
Z każdą nowa kartką jest coraz ciekawiej. Książka godna polecenia
  • 1
  • 2