Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele - Czytam wszędzie | Blog dla miłośników książek
gomora obirek nowak

Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele

Artur Nowak, Stanisław Obirek

Agora
2021


Gdzie kupię

Zmieniają się księża, zmieniają się biskupi, a patologie w polskim Kościele pozostają. Nierozliczone przestępstwa, w tym pedofilia, brak kontroli nad finansami, arbitralność awansów, wykluczenie kobiet, feudalny model władzy, afery seksualne, skorumpowani biskupi, rozpusta, kolesiostwo, cynizm, związki z władzą, hipokryzja… Przez media co i rusz przewijają się kolejne skandale, które pokazują, że hierarchowie mają na sumieniu bodaj wszystkie grzechy główne.

To system jest chory – taką tezę stawiają autorzy książki „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele”.

Stanisław Obirek – teolog i były jezuita oraz Artur Nowak – adwokat ofiar pedofilii i publicysta przyglądają się polskiemu Kościołowi z właściwą sobie przenikliwością, odwagą i znajomością tematu. Analizują system w nim panujący w oparciu o insajderską wiedzy i dziesiątki rozmów z duchownymi oraz ludźmi Kościoła.

Nieprzypadkowo nawiązują tytułem do słynnej „Sodomy” Frederica Martela, bo podobnie jak on ujawniają mechanizmy charakterystyczne dla tej instytucji. Odpowiadają przy okazji na pytanie, czy polski Kościół jest w ogóle zdolny do reform i dlaczego nie.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

4.8 / 5
6 ocen
3 recenzji
5 5
4 1
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Andrzej2911
08.04.2022
Super książka wciąga od pierwszej strony
Renata
30.10.2021
Z każdą nowa kartką jest coraz ciekawiej. Książka godna polecenia
Ksawery
18.10.2021
"Gomora" nawiązuje w tytule do biblijnej Sodomy i Gomory. To nie jest przypadek. Stanisław Obirek – teolog i były jezuita oraz Artur Nowak – adwokat ofiar pedofilii i publicysta przyglądają się sekretom polskiego Kościoła. Ciekawe jest to, że jednym z autorów jest były jezuita, czyli człowiek, który wierzył i widział Kościół "od środka". Sama lektura nie jest najprzyjemniejsza, bo… budzi silne emocje. Ale jest to lektura obowiązkowa!