holly stephen king

Holly

Stephen King

Prószyński Media
2023


Gdzie kupię

Holly Gibney, ukochana bohaterka Stephena Kinga w swojej własnej historii

Spotykamy ją w momencie, gdy zdążyła już przejść długą drogę – od Pana Mercedesa, w którym pojawiła się po raz pierwszy jako nieśmiała, ale odważna i szlachetna samotniczka, przez współpracę z Billem Hodgesem w Znalezione nie kradzione, do błyskotliwej, dzielnej detektywki z Outsidera. W Holly ekscentryczna śledcza musi zmierzyć się z parą genialnych, ale okrutnych przeciwników, którzy swoje tajemnice potrafią ukrywać jak nikt inny.

Gdy Penny Dahl zwraca się do agencji Uczciwi Znalazcy z prośbą o pomoc w odnalezieniu jej zaginionej córki, Holly Gibney nie ma ochoty brać jej sprawy na swoje barki. Detektywka znajduje się w ciężkiej sytuacji – jej partner Peter jest ciężko chory, a poza tym niedawno zmarła jej matka, z którą wiązała ją skomplikowana relacja. Odpuściłaby tę sprawę, gdyby nie to coś w głosie zdesperowanej klientki. Coś, co nie pozwala jej odmówić i zmusza do wyruszenia na poszukiwania sprawcy.

Holly nie wie jeszcze, że niedaleko od miejsca, gdzie zniknęła Bonnie Dahl, mieszka małżeństwo profesorów na emeryturze, osiemdziesięciolatkowie Rodney i Emily Harris. Z pozoru są typowymi przedstawicielami klasy średniej, zakochanymi w sobie staruszkami, jednak za drzwiami doskonale utrzymanego domu skrywają potworny sekret. Jak się okaże, Holly będzie musiała wykorzystać wszystkie swoje zdolności, by przechytrzyć bezwzględną i szalenie przebiegłą parę i odkryć prawdę – makabryczną, przerażającą i mrożącą krew w żyłach.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

5 / 5
9 ocen
7 recenzji
5 9
4 0
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

ZWYCIĘSKA RECENZJA CZYTELNIKA CZW

marzenies
18.09.2023
Recenzja: "Holly" Stephena Kinga „Holly” Stephena Kinga to mroczna, pełna zwrotów akcji powieść, w której nie zabrakło miejsca na wnikliwe studium charakteru postaci, której już zdążyliśmy polubić. Książka ta wprowadza czytelnika w głębokie meandry psychiki Holly Gibney, osoby, która przeżyła metamorfozę z nieśmiałej, uszkodzonej kobiety w wytrawną detektyw, gotową stawić czoła mrocznym sekretom, które skrywa ludzkość. King z niebywałą biegłością łączy w tej historii elementy kryminału z subtelnym psychologicznym portretem swojej bohaterki. Krok po kroku obserwujemy, jak Holly nie tylko zmagają się z kolejnym zagadkowym zleceniem, ale również z własnymi demonami, osobistymi tragediami i komplikowanymi relacjami z bliskimi. Powieść wykazuje się mistrzowskim połączeniem dynamicznego fabularnie świata noir z głębokim, ludzkim dramatem. Dzięki temu, narracja nie jest jedynie serią przygnębiających wydarzeń, ale także okazją do przeżycia wewnętrznej podróży w głąb duszy głównej bohaterki. W „Holly” mamy okazję doświadczyć ciemnej strony ludzkiej natury, skrywanej za maską cywilizacji. Nie można nie wspomnieć o antagonistach powieści – mrożącej krew w żyłach, perfekcyjnie skonstruowanej parze przeciwników. King, jako mistrz gatunku horroru, nie zawodzi, kreując zły, który jest zarówno przerażający, jak i fascynujący. Jego wizja zła nie jest jednowymiarowa, ale złożona, głęboka, co sprawia, że książka jest jeszcze bardziej przerażająca. „Holly” to nie tylko thriller pełen napięcia i emocji, ale również głęboko humanistyczna opowieść o walce dobra ze złem, próbie zrozumienia siebie i swojego miejsca w świecie, a także poświęceniu i empatii. Stephen King po raz kolejny udowadnia, że jest niekwestionowanym mistrzem w kreowaniu opowieści, które są zarówno przerażające, jak i poruszające. W efekcie, „Holly” jest nie tylko wciągającym kryminałem, ale również literaturą pełną głębokich refleksji nad naturą zła i siłą ludzkiego ducha. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów twórczości Kinga, a także dla tych, którzy cenią sobie powieści pełne emocji i napięcia z wyrafinowaną psychologiczną warstwą.

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

swiergu
24.09.2023
Ciężko mi dodać ocenę, ale kuzyn bardzo chwalił tą książkę i polecał do przeczytania, a z uwagi na to, że sam pożyczył ja muszę kupić lub wygrać 😉
ewagrandmother
18.09.2023
Holly molly! Ale fajna książka!
Drevnikocurek
17.09.2023
Holly siedziala mi w glowie od samego poczatku historii Pana Mercedesa – to cudownie, ze King pisze o niej wiecej! Warto poznac Holly! ❤️
  • 1
  • 2