johnny maciej kraszewski

Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim

Kraszewski Maciej

Wydawnictwo Agora
2022


Gdzie kupię

Zamiast wciąż na coś czekać, zacznij żyć – właśnie dziś. Jest o wiele później, niż ci się wydaje.

Porywająca i wzruszająca opowieść o dwóch facetach z zupełnie różnych światów i o spotkaniu, które jednemu z nich ocaliło życie. Prawdziwa historia przyjaźni księdza Jana Kaczkowskiego, łamiącego stereotypy charyzmatycznego duchownego, i Patryka Galewskiego, recydywisty, a dziś szefa kuchni, chwyta za serce i inspiruje.

Patryk nie miał łatwego startu w życiu. Karierę przestępcy rozpoczął, mając dwanaście lat. Wydawało się, że jego życie już zawsze będzie toczyć się w zawiasach, między kolejnymi odsiadkami, jednak gdy wyrokiem sądu trafia do pracy w puckim hospicjum, poznaje ks. Jana Kaczkowskiego, który odmieni jego los na zawsze.

Gdyby ktoś mnie zapytał, jaka rzecz jest symbolem moich życiowych wyborów, to odpowiedziałbym, że petarda. Bo moja kariera przestępcy rozpoczęła się od włamania do kiosku z petardami i fajerwerkami. Przez petardy zostałem przestępcą, aż pewnego dnia poznałem kulawego i prawie ślepego klechę, którego najsłynniejszym tekstem jest ten o życiu na pełnej petardzie. Bomba, prawda?

Ks. Kaczkowski, niezwykły dziwak, traktowany lekceważąco przez ważne eminencje, miał podejście do młodych gniewnych. Angażował chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, do pomocy chorym. Działając często w niekonwencjonalny sposób, jaki nie przystoi księżom, zjednywał serca i zyskiwał popularność. Powieść Maciej Kraszewskiego to historia wywrotowej przyjaźni, która nie miała prawa się wydarzyć, a zdarzyła się naprawdę. To pełna autentycznych emocji opowieść o życiu, które daje w kość, o wierze, który czyni cuda, i o przyjaźni, która może zmienić życie.

Opis wydawcy.

Średnia ocen:

5 / 5
5 ocen
2 recenzji
5 5
4 0
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Dominika
25.10.2022
,,Życie na pełnej petardzie"-to motto życiowe ks.Jana Kaczkowskiego, głównego bohatera książki Macieja Kraszewskiego pt.,,Johnny". Przyjaźń, duchowa przemiana,walka z nieuleczalną chorobą to najważniejsze wątki tej nietuzinkowej historii. Napisana w błyskotliwy,humorystyczny sposób porusza poważne, głębokie, zmuszające do refleksji problemy. Młody recydywista Patryk zmuszony zostaje do pracy społecznej na rzecz Puckiego hospicjum, założonego i prowadzonego przez kontrowersyjnego ks.Jana. Nieuleczalnie chorego,znanego z ciętego języka i ostrych kazań celebrytki.Rozpoczyna się wspólna droga,czasami ciężka,czasami pełna humoru i refleksji nad przemijaniem. Polecam czytelnikom,dla których świat wartości stanowi ciągłą zagadkę. Dzięki lekturze tej książki czytelnik może na chwilę zatrzymać się, zadumać nad przemijaniem i szeroko pojętą moralnością. Warto dodać, że książka stała się inspiracją do powstania filmu o takimi samym tytule. Zapraszam do lektury.
Paulina
23.10.2022
Rewelacyjna! W sumie to historia Patryka w którego życiu bardzo dużą rolę, a może i najważniejszą odegrał ksiądz Jan. Patryk w hospicjum Jana musi odpracować godziny z wyroku. Tam pierwszy raz widzi cierpienie, ból i śmierć. Ale dostrzega też uczucie nazywane miłością. Powoli następuje jego duchowa przemiana a tytułowy Johnny, do którego Patryk zwraca się "tatko" staje się przyjacielem i największym autorytetem. Dzięki temu doświadczeniu chłopak porzuca świat alkoholu, narkotyków i kradzieży. W hospicjum poznaje dziewczyne która zostaje jego zoną. Miłość i odpowiedzialnosc nabiera innego znaczenia. Książka ta bardzo wzrusza, uczy a przede wszystkim pokazuje, że nie wolno przekreślać człowieka i każdemu należy się szansa. Polecam każdemu bez względu na to czy ktoś jest wierzący czy nie .