merci monsier dior agnes gabriel

Merci, monsieur Dior

Agnes Gabriel

Marginesy
2022


Gdzie kupię

Francja, rok 1947. Mieszkańcy Paryża wprawdzie jeszcze odczuwają skutki wojny, ale powoli budzi się w nich nadzieja na lepsze jutro. Wśród nich jest także dwudziestokilkuletnia Célestine, która w poszukiwaniu szczęścia opuszcza rodzinne miasteczko i wyrusza do tętniącej życiem metropolii. Szybko znajduje pracę, i to nie byle jaką – u samego Christiana Diora, wówczas nieśmiałego projektanta, który rok wcześniej założył własny dom mody. Młoda kobieta oczarowuje go swoją naturalnością, szybko zyskuje jego zaufanie i sympatię. Najpierw zostaje gospodynią Diora, potem jego prywatną sekretarką, a z czasem także muzą i powierniczką najskrytszych sekretów. Przygląda się mistrzowi, gdy ten tworzy piękne suknie oraz wspaniałe kompozycje zapachowe. Jak potoczy się kariera Diora? Czy Célestine zajmie miejsce u jego boku? A może coś ich rozłączy?

„Merci, monsieur Dior” to nastrojowa, a zarazem zabawna historia, która zabierze czytelniczki do przepięknego Paryża, odsłoni kulisy pokazów mody i pokaże pełne przepychu wnętrze domu znanego projektanta. To wciągająca opowieść o powstaniu imperium Diora, jego pierwszych kultowych fasonach i kreacjach oraz o stworzeniu linii perfum Miss Dior.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

4.4 / 5
7 ocen
6 recenzji
5 6
4 0
3 0
2 0
1 1

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

zaczytana.matka.wariatka
30.05.2022
Wspaniała opowieść, która przenosi nas do Paryża w połowie XX wieku tuż po 2 wojnie światowej. Cudowne opisy ulic, strojów i atmosfery panującej w tamtym czasie. Początki powstania wspaniałego domu mody Diora. To nie jest biografia. To historia młodej kobiety Celestien. Która po trudnych przeżyciach, postanawia być samodzielną i samowystarczalną. Zaczyna wszystko od nowa. Jej upór i determinacja są imponujące. Jak od gospodyni można zajść wysoko. Dzięki marzeniom, sile walki i uoporowi. Przyjaźń, miłość i wsparcie przeplecione pięknymi strojami i zapachami. Pomiędzy przygodami Celestien poznajemy wspaniałego kreatora mody i jego perypetie życiowe, smaczki z kulis domu mody Dior. Do przeczytania tej książki przyczyniło się moje uwielbienie do zamachu J'adore. I nie zawiodłam się. Powieść czyta się lekko i przyjemnie. Polecam
Zuzanna
27.05.2022
Nie podołałam. Zupełnie nie mój klimat i w ogóle mnie nie wciągnęła. Zrezygnowałam w 2/3 książki. Słodka, kolorowa, momentami bardzo infantylna, naiwna i nudna. Bohaterowie dosyć nijacy. Niby każdy ma jakąś przeszłość i przejścia sprzed fabuły, co sprawia, że nie są aż tak wyidealizowani, ale jednak niewiele to wnosi. Głównej bohaterce wszystko się układa jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki i wszystko idzie po jej myśli. Książka nie oferuje również nic w kwestii biografii Diora. Jak ktoś lubi takie opowiastki i mało ambitne komedie romantyczne, to może mu się spodoba. Ja osobiście nie polecam, szkoda czasu
ANIA
27.05.2022
Bardzo wciągająca książka.Główną bohaterką jest młoda kobieta Celestine, która rozpoczyna nowy rozdział w swoim życiu przeprowadzając się do Paryża i znajdując pracę u Christiana Diora. Książka ma formę powieści, która opowiada nie tylko o modzie, ale też przyjaźni, miłości czy też zawodów miłosnych. Dzięki temu możemy poznać jak prowadzony jest dom mody oraz jak wygląda życie wybitnego kreatora nie nudząc się, jak to często bywa przy biografiach. Dodatkowym atutem jest opis miasta i popularnych w nim miejsc, które z łatwością przenoszą czytelnika nawet nie będącego nigdy w stolicy Francji do powojennego Paryża.
  • 1
  • 2