nina zawadzka miłość w czasach wojny

Miłość w czasach wojny

Nina Zawadzka

Wydawnictwo Filia
2023


Gdzie kupię

Przejmująca opowieść o zakazanej miłości w obliczu nadciągającej katastrofy.

Zofia Buchowska czuje, że jest u schyłku życia. Za wszelką cenę chce zdążyć poznać sekret swojego pochodzenia. Musi dowiedzieć się, po kim odziedziczyła chorobę, która ją zabija. Poznaje historię Stefanii Obieckiej.

W 1937 roku, młodej hrabiance, bawiącej we Lwowie, cyganka przepowiada nieszczęśliwą przyszłość. Dziewczyna za wszelką cenę próbuje odwrócić swój los. Jednak niezależnie od swojej woli, Stefania zakochuje się w przystojnym Ukraińcu. Płomienne, zakazane uczucie między mężatką, arystokratką i biednym chłopakiem, to jednak zdrada nie tylko rodziny, ale i kraju.

Pełna emocji, wzruszeń i zwrotów akcji opowieść o nienawiści na tle pochodzenia i cenie, jaką trzeba czasem zapłacić za czułość i miłość.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

3.7 / 5
3 ocen
1 recenzji
5 1
4 0
3 2
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Ela
06.03.2023
Miłość w czasach wojny to druga powieść młodej wrocławianki Niny Zawadzkiej. Jestem miłośniczką historii okresu międzywojennego i wojennego i chętnie sięgam po literaturę obyczajową osadzoną tym okresie. Książka mnie nie zawiodła. Mimo, że tematyka jest często wykorzystywana w literaturze, a opisana miłość trochę naiwna, to podobała mi się zaproponowana przez autorkę struktura powieści. Narracja prowadzona jest na kilku płaszczyznach czasoprzestrzennych, autorka przenosi nas swobodnie między końcem lat trzydziestych na Kresach Wschodnich, latami dziewięćdziesiątymi we Wrocławiu i rokiem 2018 w domu Zofii Buchowskiej w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Podróżując w czasie zbieramy poszczególne kawałki układanki i dopiero na koniec otrzymujemy pewną całość. Tytułowa miłość to romans między bogatą arystokratką, zamężną Polką, która zakochuje się w biednym wieśniaku – Ukraińcu. Sytuację komplikuje rozpoczynająca się II wojna światowa, która na Kresach Wschodnich przyniosła intensywne działania ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego. Stefanii i Iwanowi nie jest pisana wspólna przyszłość, a ich miłość doprowadzi do wielu tragicznych wydarzeń. Książka zachęciła mnie, żeby sięgnąć do źródeł historycznych i lepiej poznać ten fragment naszej historii.