nakurwiam zen maria peszek

Naku*wiam Zen

Maria Peszek

Marginesy
2022


Gdzie kupię

Kiedy Maria w kryzysie życiowym i twórczym przychodzi do Jana po pomoc, ten nagle ma zawał i prawie umiera. Zanim umrze, dobrze byłoby jednak dowiedzieć się kilku rzeczy…

Szczera do bólu, porywająca książka o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką. Zderza się w niej absurd i powaga, euforia i rozpacz, rzeczy święte i puszczanie bąków. Jest też o przyzwoitości w sztuce i w życiu. I o wolności.

Rozmawiają o najważniejszych sprawach: miłości, śmierci, seksie, Bogu, sztuce i sensie, z bezpardonową otwartością, która może wzbudzić zazdrość. Że można tak ze sobą rozmawiać. Że taka relacja, przekraczająca wszystko, do czego nas przyzwyczajono, jest możliwa. Bo może to, co wydaje się ekstremalne, tak naprawdę jest po prostu prawdziwe? Przecież tak właśnie rozmawiamy. A jeśli nawet nie, to może byśmy chcieli.

Wzruszający, śmieszni, tragiczni, bezpruderyjni i nieobliczalni.

Maria i Jan Peszek. Żywi ludzie.

Średnia ocen:

4.3 / 5
7 ocen
3 recenzji
5 5
4 1
3 0
2 0
1 1

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

evegry
05.12.2022
Nieszablonowa rozmowa dwojga nieszablonowych ludzi. Szczera do bólu, granicząca wręcz z ekshibicjonizmem, co w zderzeniu relacji córka ojciec może wprawiać w konsternację. Jednak zarówno Maria i Jan Peszek są w tej relacji tak prawdziwi, że słuchanie ich zwierzeń wprawia w zachwyt i podziw dla ich relacji. No właśnie – słuchanie… zaraz po przeczytaniu zabrałam się za audiobooka i to było jeszcze większym zbliżeniem do Peszków. Nie wiem czy lepiej się ich czyta, czy słucha. Podsumowując, jest to lektura która odziera rzeczywistość ze wszelkiego tabu, odsłania tajemnice rodzinne, przywraca wspomnienia, ale nie tylko rodziny Peszków. Tutaj każdy może odnaleźć jakąś część siebie, swoich relacji i wspomnień… Polecam gorąco, to książka którą budzi emocje (często sprzeczne i to jest w niej fascynujące).
Nadzieja
24.11.2022
To najbardziej szczera rozmowa ojca z córką w polskiej literaturze. Ojcowie wciąż są na cenzurowanym, do niedawna zajęci wieczną walka o niepodległość, nieobecni, polegli, wycofani, nie nauczeni rozmowy z własnymi dziecmi dzięki rozmowie Jana i Marii odzyskują głos. Jan broni honoru polskich ojców. Mimo iż ich relacje nie są sielankowe są wspaniałe. Łączy ich sztuka. Lektura obowiązkowa.