nakurwiam zen maria peszek

Naku*wiam Zen

Maria Peszek

Marginesy
2022


Gdzie kupię

Kiedy Maria w kryzysie życiowym i twórczym przychodzi do Jana po pomoc, ten nagle ma zawał i prawie umiera. Zanim umrze, dobrze byłoby jednak dowiedzieć się kilku rzeczy…

Szczera do bólu, porywająca książka o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką. Zderza się w niej absurd i powaga, euforia i rozpacz, rzeczy święte i puszczanie bąków. Jest też o przyzwoitości w sztuce i w życiu. I o wolności.

Rozmawiają o najważniejszych sprawach: miłości, śmierci, seksie, Bogu, sztuce i sensie, z bezpardonową otwartością, która może wzbudzić zazdrość. Że można tak ze sobą rozmawiać. Że taka relacja, przekraczająca wszystko, do czego nas przyzwyczajono, jest możliwa. Bo może to, co wydaje się ekstremalne, tak naprawdę jest po prostu prawdziwe? Przecież tak właśnie rozmawiamy. A jeśli nawet nie, to może byśmy chcieli.

Wzruszający, śmieszni, tragiczni, bezpruderyjni i nieobliczalni.

Maria i Jan Peszek. Żywi ludzie.

Średnia ocen:

4.3 / 5
7 ocen
3 recenzji
5 5
4 1
3 0
2 0
1 1

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

evegry
05.12.2022
Nieszablonowa rozmowa dwojga nieszablonowych ludzi. Szczera do bólu, granicząca wręcz z ekshibicjonizmem, co w zderzeniu relacji córka ojciec może wprawiać w konsternację. Jednak zarówno Maria i Jan Peszek są w tej relacji tak prawdziwi, że słuchanie ich zwierzeń wprawia w zachwyt i podziw dla ich relacji. No właśnie – słuchanie… zaraz po przeczytaniu zabrałam się za audiobooka i to było jeszcze większym zbliżeniem do Peszków. Nie wiem czy lepiej się ich czyta, czy słucha. Podsumowując, jest to lektura która odziera rzeczywistość ze wszelkiego tabu, odsłania tajemnice rodzinne, przywraca wspomnienia, ale nie tylko rodziny Peszków. Tutaj każdy może odnaleźć jakąś część siebie, swoich relacji i wspomnień… Polecam gorąco, to książka którą budzi emocje (często sprzeczne i to jest w niej fascynujące).
Nadzieja
24.11.2022
To najbardziej szczera rozmowa ojca z córką w polskiej literaturze. Ojcowie wciąż są na cenzurowanym, do niedawna zajęci wieczną walka o niepodległość, nieobecni, polegli, wycofani, nie nauczeni rozmowy z własnymi dziecmi dzięki rozmowie Jana i Marii odzyskują głos. Jan broni honoru polskich ojców. Mimo iż ich relacje nie są sielankowe są wspaniałe. Łączy ich sztuka. Lektura obowiązkowa.
Maria
22.11.2022
Polecam książkę Marii Peszek…..ale tylko tym, którzy nie boją się myśleć inaczej niż to "wypada", wychodzą poza utarte stereotypowe poglądy , nie obawiają się słów krytyki i hejtu w stylu". no wie Pani???co też Pani poleca"….. Jeśli oczekujecie książki z kategorii łatwej, lekkiej i przyjemnej.. to nie sięgajcie po nią, bo rozczarujecie się. .Jeśli konsekwentnie tkwicie w przekonaniu, że są tematy tabu, których nie wypada-ba- nawet nie można- poruszać , lepiej będzie przejść koło książki obojętnie. Jeśli nie do końca jesteście przekonani, że partnerskie relacje między dziećmi i ich rodzicami a nie dystans i nieprzekraczalne, sztywne bariery, budują poczucie wartości dzieci i są motorem ich rozwoju i ciągłego poszukiwania swojego miejsca w życiu…wybierzcie inną lekturę…. Książkę Marii Peszek polecam natomiast tym, którzy nie boją się myśleć inaczej niż to "wypada", dla których nie ma tematów tabu, którzy wychodzą poza utarte stereotypowe poglądy, potrafią otwarcie i odważnie głosić swoje , często bardzo odosobnione opinie, nie obawiają się słów krytyki i hejtu .Wszystkich tych, dla których wolność nie jest wyłącznie patetycznie brzmiącym i często nadużywanym słowem lecz stanowi wartość nienaruszalną , która kończy się tylko wtedy, gdy czynimy ludziom krzywdę , ta książka zachwyci . Sięgnijcie więc po nią , aby osobiście się o tym przekonać . A jeśli kiedykolwiek mieliście chwile zwątpienia, czy warto w życiu być konsekwentnym i tolerancyjnym i tkwić przy swoich niepopularnych poglądach ta książka pozwoli pozbyć się wątpliwości raz na zawsze.