Nieznajoma z Sekwany Guillaume Musso

Nieznajoma z Sekwany

Guillaume Musso

Albatros
2022


Gdzie kupię

Najnowsza powieść gwiazdy francuskiej literatury − ulubieńca mediów, krytyków i czytelników (Guillaume Musso od dziesięciu lat nieprzerwanie utrzymuje się na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych francuskich pisarzy!) − która zachwyci zarówno fanów thrillerów, jak i miłośników literatury obyczajowej!

Emocjonujący thriller, w którego fabule znajdziemy odniesienia do jednej z najsłynniejszych paryskich historii kryminalnych oraz do greckiej mitologii.

Kim jest zagadkowa nieznajoma z Sekwany?

Pewnej mglistej grudniowej nocy w Paryżu, na tydzień przed Bożym Narodzeniem, zauważono nagie ciało młodej kobiety unoszące się na wodach Sekwany. Gdy ją wyłowiono, okazało się, że jeszcze żyje, ale nic nie pamięta. Z posterunku policji, na który zostaje zabrana, znika kilka godzin później…

Dzięki analizie DNA i zdjęciom udaje się ustalić, że wydobyta z wody kobieta to światowej sławy pianistka, Milena Bergman. Tyle że to niemożliwe, bo Milena ponad rok temu zginęła w katastrofie lotniczej.

Prowadząca tę nietypową sprawę młoda policjantka Roxane oraz były narzeczony Mileny, Raphael, będą musieli wyjaśnić zagadkę: kim tak naprawdę jest nieznajoma znad Sekwany i co się z nią stało?

Inspiracją do napisania książki była prawdziwa Nieznajoma z Sekwany. Taki przydomek nadano niezidentyfikowanej martwej kobiecie, której ciało wyłowiono pod koniec XIX wieku z Sekwany w Paryżu, w pobliżu Luwru. Jej wiek oceniono na 16 lat, nie miała obrażeń wskazujących na przyczynę zgonu. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem zwłoki wystawiono w witrynie kostnicy, w nadziei na ich identyfikację. Mimo to tożsamości kobiety nigdy nie ustalono. Uwagę publiczności zwrócił wygląd jej twarzy – delikatny uśmiech nie pasował do zwłok osoby, która utonęła, a tym bardziej popełniła samobójstwo.

Z niewyjaśnionych przyczyn wykonano pośmiertną maskę topielicy – plotka głosi, że zrobił to patolog, który zakochał się w niej w trakcie sekcji. Maska zdobyła niezwykłą popularność, jej repliki sprzedawano w paryskich sklepach z pamiątkami, a uwagę poświęcili jej ówcześni artyści, m.in. Albert Camus, Rainer Maria Rilke, Louis Aragon i Vladimir Nabokov.

A teraz zrobił to najpopularniejszy z francuskich współczesnych autorów − Guillaume Musso.

Opis wydawcy.

Średnia ocen:

4 / 5
8 ocen
4 recenzji
5 2
4 4
3 2
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

magi18
29.09.2022
Nie lubię głównej bohaterki. No, nie przepadam za nią. I nie polubię jej. Choć czasem ją rozumiałam, trochę współczułam, to jednak Roxane na dłuższą metę była odpychająca. Ale trudno… Nie zawsze głównych bohaterów się lubi. Nie tylko ten jeden najważniejszy bohater się liczy. Bo ważny jest też klimat, wstęp, zakończenie, wątki poboczne i ten główny też. A pod tym względem byłam mile zaskoczona. Mega szybko przeczytałam książkę. Język prosty, fabuła wciągająca. Nic tylko czytać. Podobały mi się cytaty przed rozdziałami oraz fakt, że łączyły się z tekstem. Mitologia wpleciona kryminalistykę na plus. Lubię takie smaczki, dzięki którym wynoszę z książki coś więcej poza lekturą. Zakończenie nieco mnie zawiodło. Jednak choć nie było bardzo dobrze, to nie było też źle. Na jesienny wieczór kocykiem – świetna. 😁
Prezesowa
26.09.2022
Książki Guillaume Musso wiele razy spoglądały na mnie z witryn sklepowych i reklam empiku. W końcu skusiłam się i sięgnęłam po "Nieznajomą z Sekwany". To spotkanie pewnie nie sprawi, że nie przeczytam już żadnej pozycji autora, jednak pierwsze wrażenie okazało się być mało korzystne. Główna bohaterka, policjantka Roxane, zostaje na pewien czas odsunięta od prowadzenia śledztw i odesłana na odludzie. Jednakże, przypadkowo dowiaduje się o intrygującej sprawie. Otóż, pewna kobieta zostaje wyłowiona z Sekwany i choć trafia pod opiekę lekarzy, udaje jej się uciec. Zgodnie z badaniem DNA nieznajomą miałaby być światowej sławy muzyczka, Milena Bergman. Cały problem polega jednak na tym, że kobieta od ponad roku jest martwa. Kim zatem jest wyłowiona? Dziwnym trafem, mimo wcześniejszego odsunięcia od wszelkich spraw, nasza Roxane potrafi znaleźć dojście do każdej instytucji i zdobyć wszystkie informacje, których potrzebuje. Faktycznie, nie wszyscy wiedzą o degradacji policjantki i na niektórych pomachanie odznaką nadal robi wrażenie. W powieści pojawia się jednak wiele sytuacji, kiedy to Roxane w sobie wiadomy sposób otwiera usta napotkanym ludziom. Sama fabuła wydaje się dość ciekawa, choć splecenie ją z wątkiem mitycznym wydaje mi się tak naciągane, że w pewnym momencie przypuszczałam, że pojawią się tu elementy fantastyczne. "Nieznajomą z Sekwany" czyta się szybko, główna bohaterka mega irytuje, a zakończenie jest mimo wszystko średnie, niemniej warto dać Musso kolejną szansę.
Ewelina
18.09.2022
Musso jak mogłeś?!Trochę mnie zawiodłeś! Książka w prawdzie wciąga od pierwszej strony,intryguje i trzyma w napięciu…ale każdy musi się sam przekonać czy zakończenie jest satysfakcjonujące i przekonujące dla niego.Akcja dość wartka,ciekawa fabuła,interesujący bohaterowie i …Ona … dziewczyna z Sekwany, tajemnicza i nieuchwytna A jednocześnie tak bliska. Polecam gorąco!Tylko ostrzegam ciężko się oderwać więc nie czytajcie w nocy😉
  • 1
  • 2