O jedno cię proszę - Czytam wszędzie | Blog dla miłośników książek
o jedno cię proszę laura dave

O jedno cię proszę

Laura Dave

Marginesy
2022


Gdzie kupię

Ponad milion sprzedanych egzemplarzy – tylu czytelników nie może się mylić! 36 tygodni na liście bestsellerów „New York Timesa”, prawa kupione przez wydawnictwa z 32 krajów, a w przygotowaniu serial na podstawie książki – thriller Laury Dave podbił serca czytelniczek na całym świecie zawrotnym tempem i zaskakującymi zwrotami akcji.

Co zrobisz, gdy okaże się, że najbliższa ci osoba jest kimś zupełnie innym, niż myślisz?

Hannah i Owen są szczęśliwym małżeństwem. Pewnego dnia on znika bez śladu, a firmę, w której pracuje, zaczyna prześwietlać FBI. Owen zostawia żonie torbę pełną pieniędzy oraz prośbę, żeby Hannah chroniła jego córkę z poprzedniego małżeństwa, szesnastoletnią Bailey, która nie przepada za swoją macochą. Kobieta postanawia na własną rękę odkryć powody zniknięcia męża. Wraz z Bailey wyruszają w podróż śladami młodości Owena i z czasem poznają tragiczną historię, o której obie nie miały pojęcia. I choć początkowo kobiety nie darzyły się sympatią, stopniowo Hannie udaje się zyskać zaufanie przybranej córki. Czy to jednak wystarczy, żeby odnaleźć Owena, zanim zrobią to służby śledcze?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

4.6 / 5
9 ocen
6 recenzji
5 5
4 4
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Książki na czasie
29.06.2022
Jak na thriller, to trochę za mało tu elementów thrillera. Książkę „O jedno cię proszę” Laury Dave można za to śmiało uznać za dramat, w którym na pierwszy plan wysuwa się walka o prawdę i rodzinę. Wszystko dlatego, że od początku rodzina mocno chwieje się tu za sprawą nagłego zniknięcia Owena i jego tajemniczej prośby, by żona chroniła jego córkę z pierwszego małżeństwa. Przed czym? Hannah tego nie wie. Nawet nie podejrzewa, a sprawy nie ułatwia fakt, że pasierbica Bailey darzy ją dużą niechęcią. Autorka stawia je przed nie lada emocjonalnym wyzwaniem – obie próbują zrozumieć, co się stało i czują się zagubione. Czy poszukiwania mężczyzny, którego kochają, sprawi, że pojawią się między nimi cieplejsze uczucia? Zanim się o tym przekonamy, staniemy się świadkami prywatnego śledztwa Hannah, która za wszelką cenę stara się dowiedzieć, dlaczego mąż zniknął i jaki wpływ miały na to problemy w pracy, które stały się już medialnym skandalem. Im dalej w lekturę „O jedno cię proszę”, tym więcej wskazówek i tajemnic. Oto bowiem, okazuje się, że Owen sprytnie zbudował opowieść o swoim dotychczasowym życiu, lawirując wątkami w każdym jego aspekcie. Dokąd to doprowadzi Hannah i Bailey? Czy odnajdą Owena? A może on wcale nie chce być odnaleziony? Nie da się ukryć, że książka „O jedno cię proszę” ma błyskawiczne tempo. Laura Dave nie szczędzi szybkich zwrotów akcji i odkrywania kolejnych kart w tej tajemniczej historii. W moim odczuciu jednak trochę za bardzo ta historia stała się impulsywną podróżą po prawdę, niż thrillerem, w którym z wypiekami na twarzy czeka się na kolejny krok. Postawa Hannah jest zrozumiała, ale jej śledczy pęd przykrył prawdziwe śledztwo, którego jest tu bardzo mało. Mało też tak naprawdę motywów, które popchnęły Owena do takiej decyzji. Niby je poznajemy, ale na tyle powierzchownie, że nie da się poczuć porządnego napięcia. To po prostu sprawnie opowiedziana historia walki kobiety o to, co w jej życiu prawdziwe i najcenniejsze. Dramat okraszony mrokiem, ale minimalnie. Na szczęście bez banału.
Nikola1234
14.06.2022
Książka ma świetną fabułę choć muszę przyznać, że nie do końca byłam początkowo dużo się dzieje z czasem akcja zwalnia i samo zakończenie jest dość zaskakujące. Hannah i Owen to szczęśliwe małżeństwo. Ona tworzy świetne meble i jest dość znana i ceniona. On pracuje w firmie . Razem wychowują jego córkę Bailey. Hannah jest dość młodą kobietą, nie do końca możemy określić jej wiek. Bailey to krnąbrna szesnastolatka, która nie do końca toleruje macochę. Wszystko się zmienia gdy okazuje się , że w firmie Owena jest afera a on sam znika. Hannah dostaję listo i jedną kartkę w nim z napisem "chroń ją"/ Nie ma czasu na zastanowienie sie bo okazuje się, że Bailey znajduje w szafce szkolnej torbę z dużą ilością gotówki i listem od ojca, w którym pisze, że ma się słuchać Hannah. Obie próbują odnaleźć odpowiedź co się stało z Owenem. Dodatkowo wychodzą fakty, o których obie nie miały pojęcia. Kim tak naprawdę jest Owen? Przed czym ucieka? Kto zagraża Bailey? Czy Hannah odkryje prawdę o swoim mężu? Książkę czyta się szybko, jest dużo tajemnic, sporo się dzieje. Hannah z Bailey odkrywają przeszłość Owena i przy okazji Bailey. Nie wszystko było oczywiste. Część rzeczy dość przewidywalna, inne bardzo zaskakujące. Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza to chwile gdy okazuje się , że forma Owena ma kłopoty. Gdy wychodzi na jaw wiele faktów a Owen nie pojawia się Hannah zaczyna szukanie informacji. Tajemniczy list, torba pełna pieniędzy i pierwszy ślad prowadzący do Austin. Hanna postanawia sprawdzić wszystkie tropy i wylatuje tam z Bailey. Druga część to wydarzenia z Austin. Co odkryją Hannah i Bailey? Kim tak naprawdę jest Owen i co go łączy z Austin? Trzecia część to wydarzenie gdy Hannah poskłada wszystko do kupy. To, co udaje im się odkryć, nie należy do przyjemnych. Dodatkowo w całej tej aferze swój udział ma agent Grandy, który wiedział o wszystkim od początku. Czy to on zagraża Bailey? A może jest jedyną osobą, która będzie ja chronić?3 Zakończenie zaskakujące. Nie takiego się spodziewałam. Nie mamy tu typowego happy endu. Nawet wręcz powiem, że jest zupełnie ni takie jakbyśmy chcieliby było. To książka, przy której nie będziecie się nudzić. Pełna tajemnic, niejasności, niedomówień.
Ewelina Facheris
02.06.2022
Czy Twój mąż jest tym za kogo się podaje? Hannah jest w szczęśliwym małżeństwie z Owenem. Mężczyzna ma nastoletnią córkę, Bailey, która nie pała wielką sympatią do swojej macochy. Życie rodziny zostaje wywrócone do góry nogami, gdy do firmy, w której pracuje Owen, wkracza FBI. Szef firmy zostaje zatrzymany, a Owen znika bez śladu. Zostawia Hannie torbę pełną pieniędzy i prośbę, by chroniła Bailey. Hannah nie zamierza jednak bezczynnie czekać. Wraz Bailey wyruszają na poszukiwanie prawdy o mężu i ojcu. Co się skrywa za jego zniknięciem? Jak kobiety zniosą własne towarzystwo? "O jedno Cię proszę" to kolejny świetny thriller psychologiczny, który udało mi się przeczytać w tym miesiącu. Nie jest to jednak mroczna, krwawa historia. Jest to thriller z gatunku tych lżejszych. Książka od pierwszej strony wciąga w wir wydarzeń. Hannah i Bailey to bohaterki, których trudno nie polubić. Ich relacja jest skomplikowana. Hannah stara się w tym trudnym czasie, być oparciem dla Bailey. Nie rozpacza, a skupia się na działaniu. Autorka wciąga czytelnika w śledztwo prowadzone przez Hannah. Wspólnie ruszamy w podróż śladami młodości Owena i urywków wspomnień z dzieciństwa nastolatki. Przeszłość, którą Owen ukrywał przed kobietami jest tragiczna. Poznają historię, o której żadna z nich nie miała pojęcia, a która ma ogromny wpływ na obecne wydarzenia i przyszłość kobiet. Czy poznanie prawdy sprawi, że Owen wróci? A może jeszcze bardziej skomplikuje jego sytuację. Czy jest możliwe szczęśliwe zakończenie? Czytając tę historię, często zastanawiałam się, jak ja bym zachowała się na miejscu Hannah. Czy zdałabym się na służby czy sama ruszyła do działania? Co czuje kobieta, która przez lata żyje z mężczyzną, który okazuje się zupełnie kimś innym? Jeżeli lubicie lżejsze, mniej brutalne thrillery to zachęcam do lektury "O jedno Cię proszę".
  • 1
  • 2