marcin margielewski porzuciłam islam

Porzuciłam islam, muszę umrzeć

Marcin Margielewski

Prószyński Media
2022


Gdzie kupię

Straciła wiarę w Boga, teraz może również stracić za to życie.

Wstrząsająca opowieść Saudyjki, która za odrzucenie islamu została skazana na śmierć.

Farita od dziecka była ciekawa świata i zadawała wiele pytań dotyczących religii, w której ją wychowywano. W przeciwieństwie do większości grzecznych i cichych muzułmańskich dziewczynek, ku irytacji jej pobożnych bliskich i nauczycieli, wiecznie dociekała prawdy. Nie zadowalały jej cytowane w odpowiedzi fragmenty Koranu. Wręcz przeciwnie, rodziły jeszcze więcej pytań. Kwestionowanie słów proroka nie jest w jednak Arabii Saudyjskiej bezpiecznym zajęciem. Wątpliwości spowodowały, że nie była w stanie utrzymać wiary w przedstawiany przez islam porządek świata. Musiała uciekać ze swojego kraju. Odrzucając wiarę, automatycznie sprowadziła na siebie wyrok śmierci, ale zanim orzeczono go oficjalnie, nakaz uśmiercenia Farity wydał jej własny ojciec. Jej brat podjął się jego wykonania. Przez wiele lat Farita ukrywała się w Europie. Kiedy dowiedziała się o śmierci ojca, odetchnęła z ulgą, ale przedwcześnie… Teraz nikt już wyroku na nią nie odwoła.

Poruszająca, trzymająca w napięciu i niestety prawdziwa historia jednej z wielu kobiet, które za swoje prawo do wolności zapłaciły wysoką, a czasami najwyższą cenę.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

3.5 / 5
4 ocen
2 recenzji
5 2
4 0
3 1
2 0
1 1

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Risa
28.02.2022
Fanatyzm religijny to jedno z najgorszych rzeczy na świecie, które mogą kierować ludźmi. Książka "Porzuciłam islam, muszę umrzeć" przedstawia historię bohaterki, która przybrała imię Farita. Pokazuje jak życie saudyjskich dziewczyn jest inne w stosunku do naszego. Jak fanatyzm religijny potrafi doszczętnie zniszczyć rodzinę i splamić krwią jej członków. Jak tematy akceptowalne w naszej kulturze, tam są niewybaczalne i prowadzą do śmierci. Nie od dziś wiemy, że kobieta w Arabii Saudyjskiej nic nie znaczy, a jej rola polega jedynie na rodzeniu dzieci. Są kobiety, które nie chcą poddać się wzorcowi społecznemu, jednak ich sprzeciw, ciągnie za sobą srogie kary oraz śmierć. Książka jest fantastycznie napisana i zaciekawiła mnie już od pierwszej strony tak, że nie mogłam się od niej oderwać. Cała historia podzielona jest na 3 części, które tłumaczą skąd w bohaterce pojawiły się pierwsze pytania i przemyślenia nt. schematów saudyjskich rodzin oraz jak podjęcie jednej decyzji pociągnęło za sobą lawinę konsekwencji, które do dzisiejszego dnia towarzyszą Faricie na co dzień. Dodatkowy epilog w postaci wywiadu świetnie podsumowuje całą książkę i pozwala na wyciągnięcie wniosków. Polecam ją każdemu kto chce poznać niebanalną, ciekawą i co ważne, prawdziwą historię z życia odważnej saudyjki.
EwaG-S
27.02.2022
Zawiodłam się.. książki Marcina Margielewskiego pochłaniam jak tylko pojawiają się na rynku, na tą też czekałam jak tylko zauważyłam zapowiedzi. Jednak ten tytuł jakoś do mnie nie trafił. Historia jest moim zdaniem przedstawiona bardzo chaotycznie i powierzchownie, bohaterka nie wywołuje we mnie żadnych emocji, a historia wydaje się bardzo "dziurawa".. możliwe, że wynika to z zapowiadanej przez autora konieczności ochrony bohaterki, niemniej działa na niekorzyść samej książki.