przyjaciółka ba paris

Przyjaciółka

B.A. Paris

Albatros
2024


Gdzie kupię

Przekłady na 40 języków. Ponad 1 300 000 egzemplarzy książek sprzedanych tylko w Polsce. 3 nominacje do tytułu Książki Roku Lubimy Czytać w kategorii: kryminał/sensacja/thriller. 4 nominacje do Bestsellera Empiku i tytuł Bestsellera Empiku dla „Terapeutki” w kategorii: literatura popularna. Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.
Autorka bestsellerów B.A. Paris, która uwiodła miłośników thrillerów psychologicznych na całym świecie powieścią „Za zamkniętymi drzwiami”, zaprasza do kolejnego domu pełnego mrocznych tajemnic.
Iris i Gabriel mają wszystko, czego można zapragnąć: piękny dom za miastem, córkę, która zaczyna odnosić sukcesy, i dobrych przyjaciół, Laure i Pierre’a. Ich spokojną codzienność zakłóca jednak tragiczny wypadek, któremu ulega w pobliskim kamieniołomie szesnastoletni syn sąsiadów. Świadkiem zdarzenia jest Gabriel. To on znajduje ofiarę i staje się powiernikiem ostatnich słów chłopaka – słów, które wzbudzą w nim głębokie poczucie winy.
Podczas gdy Iris stara się złagodzić traumę męża, niespodziewanie zjawia się u nich Laure, która została zdradzona i w porywie gniewu i żalu odeszła od męża. Iris i Gabriel nalegają, by Laure czuła się u nich jak u siebie i została tak długo, jak tego potrzebuje. Mijają dni i tygodnie, Laure nosi ubrania Iris, śledzi każdy jej ruch i… wypytuje ją o niedawną śmierć młodego mężczyzny.
Jedyną odskocznią od narastającego napięcia w ich własnym domu jest dla Iris i Gabriela znajomość z parą, która właśnie sprowadziła się z większego miasta i spodziewa się pierwszego dziecka. Dziwią się tylko, że mieszka z nimi ogrodnik – podobno z podejrzanie burzliwą przeszłością.
Atmosfera nieufności i wzajemnych podejrzeń niebezpiecznie się zagęszcza, a wokół bohaterów piętrzą się sekrety i negatywne emocje. Jest tylko jedna osoba, która dokładnie wie, co tu się naprawdę dzieje. Kto? Nawet najbardziej wytrawnym czytelnikom thrillerów trudno będzie to odgadnąć. Bo tym razem B.A. Paris serwuje nam finał finałów – po prostu niesamowity!

Opis wydawcy.

Średnia ocen:

4.6 / 5
10 ocen
9 recenzji
5 8
4 0
3 2
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

zmowaksiazkowa
05.05.2024
Przyjaciółka " to trzecia przeczytana przeze mnie książka od B.A. Paris. "Za zamkniętymi drzwiami" trafiła do topki, bo wbiła mnie w fotel, natomiast "Dylemat" trafił do najgorszych książek przeczytanych w całym moim życiu. Miałam obawy co do kolejnej pozycji i mocno się zastanawiałam czy się w ogóle za nią zabierać i sobie to robić. Iris i Gabriel są spokojnym małżeństwem. Mają córkę Beth i bliskich przyjaciół Laure i Pierre'a. Ich codzienność się zmienia kiedy Gabriel znajduje zwłoki młodego chłopaka. Mężczyzna bardzom to przeżywa, co doprowadza do kryzysu w związku. Natomiast Laura ich przyjaciółka staje się po kłótni z mężem ich współlokatorką. Zaczyna czuć się w ich domu aż za dobrze i osacza Iris. Po czasie wszyscy mają już całej sytuacji. dość. Iris i Gabriel poznają nowych mieszkańców Esme i Hugh oraz ich ogrodnika Josepha, który odegra ważną role w wydarzeniach. Początkowo mamy dosyć długi portret psychologiczny bohaterów, do połowy książki akcja sunie powoli (bywa nudnawo), żeby pod koniec nabrać tempa. Atmosfera z kolejnymi stronami się zagęszcza, niedomówienia się piętrzą i już sami nie wiemy kto, gdzie z kim po co i dlaczego. Autorka trochę wodzi nas za nos i przekazuje dodatkowe informacje partiami. Odnoszę wrażenie, że książka stylem niestety podobna jest do "Dylematu". Jednak co pocieszające jest ciekawsza. Ponownie domyśliłam się zakończenia, poza jedną kwestią. Dla mnie taki średniak, można przeczytać. Był potencjał i można było poprowadzić akcję ciekawiej i trochę mniej romansowo. Zakończę cytatem “(…)żal jest marnowaniem emocji. Bez względu jak bardzo tego chcemy , nie możemy zmienić przeszłości. Musimy przyznać się do popełnionych błędów, ale nie wolno nam pozwolić, żeby kładły się cieniem na każdą chwilę naszego życia."
Prezesowa
03.05.2024
Jestem fanką B.A. Paris i po średniej "Uwięzionej" z radością ogłaszam, że "Przyjaciółka" to jej najlepsza jak dotąd powieść. Oczywiście, co osoba to opinia, moja jest jednak właśnie taka. Początkowo zawiewało nieco "Dylematem", ale autorka szybko wróciła do nakreślenia nowej, oryginalnej historii. Do małżeństwa przeżywającego kryzys, Irene i Gabriela, przyjeżdża ich wspólna przyjaciółka. Pragnie przeczekać u nich burzę w swoim domu. Dowiedziała się, że małżonek ma córkę i pragnie uczestniczyć w jej życiu. Irene i Gabriel nie są zachwyceni, gdyż sami mają sporo na głowie. Okazuje się jednak, że są powiązani z opowieścią przyjaciółki bardziej, niż mogłoby im się wydawać. Akcja jest wartka, książkę czyta się bardzo szybko i faktycznie analizuje wszelkie scenariusze, gdy okazuje się, że zostało się wystrychniętym na dudka. Świetna powieść, ciekawa i emocjonująca.
natt_ksiazkocholiczka
30.04.2024
Iris i Gabriel wydają się być szczęśliwi mają dorosłą córkę, piękny dom oraz udane życie zawodowe. Jednak on pewnego dnia jest świadkiem wypadku młodego chłopaka, który powierza mu swoje ostatnie słowa. Okazują się one dla niego sporym obciążeniem. Iris próbuje pomóc mężowi zmierzyć się z tymi wydarzeniami. Jednak niespodziewany przyjazd Laure ich przyjaciółki zakłóca na dobre ich spokój. Rozstała się z mężem więc zostanie u nich na trochę… dni, a nawet tygodnie okazują się męczące we wspólnym pożyciu. Dodatkowo do domu obok wprowadza się małżeństwo, z którym mieszka ogrodnik z nieciekawa przeszłością. Napiecia i dziwne zdarzenia towarzyszą bohaterom wprowadzając niepokój…. ktoś tym wszystkim steruje i wie dobrze co tu się dzieję…. Oj ależ trzymała w napięciu, wprost nie mogła doczekać się co będzie dalej. Zdecydowanie bardzo lubię twórczość autorki dlatego sięgnę po inne jej  powieści. Ja do samego końca nie zgadłam kto trzyma za sznurki. Warto polecam!