siosty pod wschodzącym słońcem heather morris

Siostry pod wschodzącym słońcem

Heather Morris

Marginesy
2024


Gdzie kupię

Fenomenalna powieść Heather Morris o siostrzeństwie, odwadze i wytrwałości w obliczu bezgranicznego zła.

Singapur, druga wojna światowa. Norah umieszcza swoją ośmioletnią córkę na statku wypływającym z portu, aby uchronić ją przed nadciągającą armią japońską. Norah pozostaje na miejscu, żeby opiekować się mężem i rodzicami, wiedząc, że może już nigdy nie zobaczyć dziecka.

Pielęgniarka Nesta zaciągnęła się do opieki nad aliantami. Kiedy jednak 15 lutego 1942 roku Singapur przechodzi w ręce Japończyków, Nesta dołącza do przerażonych wojną ludzi, w tym załamanej Norah, którzy wchodzą na pokład statku handlowego. Zaledwie dwa dni później u wybrzeży Indonezji jednostka zostaje zbombardowana i zatopiona.

Sporej grupie rozbitków, w której znajdują się Nesta i Norah, udaje się przedostać na odległą wyspę u wybrzeży Sumatry. Wkrótce pojmują ich Japończycy. Rozdzielają kobiety, mężczyzn i dzieci i wraz z setkami innych jeńców wysyłają do obozów położonych głęboko w dżungli. Panują tam przemoc i głód, a choroby zbierają obfite żniwo. Więźniowie, przenoszeni z obozu do obozu, walczą o przetrwanie. Norah i Nesta ramię w ramię pomagają każdemu, kto tej pomocy potrzebuje, i odkrywają w sobie niezwykłe pokłady odwagi, zaradności i determinacji.

Powieść Siostry pod wschodzącym słońcem napisana przez bestsellerową autorkę „Tatuażysty z Auschwitz”, „Podróży Cilki” i „Trzech sióstr” to wojenna historia bohaterskich pielęgniarek, misjonarek i innych kobiet, które dają z siebie wszystko, aby pomóc sobie nawzajem przeżyć kolejny dzień.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

4.8 / 5
4 ocen
3 recenzji
5 3
4 1
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Ela
19.03.2024
O II wojnie światowej napisano mnóstwo różnych powieści. „Siostry pod wschodzącym słońcem” to jedna z nich, ale według mnie, jest to jedna z wartościowszych pozycji. Opisywane przez autorkę postacie i wydarzenia są prawdziwe. Dla mnie ten kawałek historii II wojny światowej był zupełnie nieznany i dlatego po książkę sięgnęłam z ciekawością. Skończyłam czytać głęboko poruszona przedstawionymi wydarzeniami, a przede wszystkim opisanymi postaciami kobiet – bohaterek powieści. Mimo warunków w jakich przyszło im żyć kobiety potrafiły fantastycznie się zjednoczyć i zadbać o siebie nawzajem. Postawa australijskich pielęgniarek z siostrą Nestą James na czele to wzór odpowiedzialności i wierności zasadom jakimi powinny kierować się pielęgniarki. Pomysłowość w organizacji codziennego życia w różnych jego aspektach była dla mnie zaskakująca. Wiele opisów wywołało we mnie wzruszenie i łzy. Dla mnie „Siostry pod wschodzącym słońcem” to opowieść, której długo nie da się zapomnieć. Tę książkę po prostu trzeba przeczytać.
Janina
18.03.2024
Wspaniała lektura!
Jaroslaw
18.03.2024
Bardzo poruszajaca opowiesc zycie pokazuje jaka jest okrutna wojna