świat na nowo barbara wysoczańska

Świat na nowo

Barbara Wysoczańska

Wydawnictwo Filia
2022


Gdzie kupię

Historia wyłaniającej się z gruzów Polski, wielkich uczuć, troski i zrozumienia, które miały zbudować świat na nowo.

Kończy się II Wojna Światowa, a w Polsce zaczyna się czas powojennej odbudowy i podnoszenia kraju z gruzów. Porucznik Szczepan Andryszek, służący podczas wojny w Wojsku Polskim pod rozkazami Sowietów, zostaje funkcjonariuszem podległym Urzędowi Bezpieczeństwa. Przez przełożonych zostaje oddelegowany do niewielkiej Nowej Soli na Ziemiach Odzyskanych.

Tymczasem do miasta przybywa jeden z wielu transportów z repatriantami ze Wschodu, a wśród nich z Drohobycza przyjeżdża Lidia Malczewska z ojcem profesorem pianistą, siostrą Zofią i jej rodziną. Lidia zostaje zatrudniona w poniemieckim szpitalu. Tam poznaje Janka Zielińskiego, ciężko rannego partyzanta z Lubelszczyzny, który po śmierci narzeczonej próbuje odnaleźć swoje miejsce. Losy trojga bohaterów splotą się, a przyszłość postawi przed nimi bardzo trudne wybory.

Czy mogą uwierzyć, że świat wróci do normalności i znajdzie się w nim miejsce na miłość?

„Gdzieś w głębi serca wiedziała, że myślami wciąż będzie wracać do nieukojonej tęsknoty, do straconej szansy na miłość i do tamtego mężczyzny o szarym spojrzeniu. Do tamtej obietnicy, która nigdy się nie spełniła.”

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

4.9 / 5
7 ocen
3 recenzji
5 6
4 1
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

janina
21.11.2022
Wzruszające!
Angelika
20.11.2022
Kolejny już raz autorka udowodniła że potrafi działać emocjonalnie na czytelnika. Historia repatriantów ze Wschodu, rannego partyzanta i funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa. Losy tych trojga bohaterów splatają się w niezwykły sposób. Każdy z nich próbuje odnaleźć swoje miejsce w powojennej Polsce i zapomnieć o traumie wojny. Każdy ma swoje blizny i każdy skrywa jakiś ból. Autorka w mistrzowski i realny ukazuje nam życie w Polsce zaraz po II wojnie światowej na Ziemiach Odzyskanych. Z każdym z bohaterów przeżywamy ich rozterki, decyzje, marzenia i wybory. Książka która na długo po przeczytaniu pozostanie jeszcze w naszej pamięci.
Dorota
06.11.2022
Fascynująca i wciągająca.