szczęśliwcy nadifa mohamed

Szczęśliwcy

Nadifa Mohamed

Czarne
2023


Gdzie kupię

Książka nominowana do Nagrody Bookera 2021.
Walijskie Tiger Bay wyłania się ze smogu i z morskiej mgły. Z jadłodajni bucha oleisty smród, a z okien domów unoszą się kłęby marihuanowego dymu. Spacerując wzdłuż doków, łatwo trafić i na złodziei, i na pastorów, na uliczników grających w kości i szejków, lichwiarzy i ich dłużników. Niektórzy potrafili oswoić tę starą, okrytą złą sławą dzielnicę. Inni za życie tutaj musieli zapłacić najwyższą cenę.
W 1952 roku ofiarą brutalnego morderstwa pada żydowska sklepikarka. O zbrodnię zostaje oskarżony somalijski marynarz Mahmood Mattan. Mężczyzna zachowuje spokój – może ukradł w życiu kilka zegarków, ale nie jest mordercą, więc wierzy w sprawiedliwy wyrok. Śledztwo toczy się jednak niedbale i w obcym języku, przybywa świadków skuszonych nagrodą pieniężną, a adwokat Mahmooda nazywa go przed sądem „dzikusem”. Do mężczyzny zaczyna docierać, że o wyroku może przesądzić wyłącznie kolor jego skóry.
„Szczęśliwcy” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, wstrząsająca opowieść o morderstwie, rasizmie i uprzedzeniach systemu sprawiedliwości. Nadifa Mohamed kreśli poruszającą historię dwóch obcych sobie ludzi, których życie nierozerwalnie splotła zbrodnia.

Opis wydawcy.

Średnia ocen:

5 / 5
3 ocen
1 recenzji
5 3
4 0
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Izun
17.01.2024
Jest to jedna z najbardziej interesujących książek, jakie kiedykolwiek przeczytałam. Tempo książki można porównać do morza- raz spokojne, niemal leniwe, ale zaraz akcja przyśpiesza i czytelnik czuje się jakby, właśnie wpadł w sam środek zaciętego sztormu. Postaci są napisane w przekonujący sposób i historie każdej z nich chce się poznać. Książka oparta jest na prawdziwej historii Mahmooda Husseina Mattana, dramatyczna sytuacja człowieka niesłusznie oskarżonego o morderstwo w realiach wszechobecnego rasizmu- białe postacie nie muszą nazywać bohatera 'murzynkiem bambo' albo powtarzać najwstrętniejsze rasistowskie żarty by dało się odczuć ich niechęć oraz uprzedzenie. Dodatkowym atutem książki jest nietuzinkowa i barwna narracja. Polecam bardzo mocno!