szkoda, że cię tu nie ma Jodi Picoult

Szkoda, że cię tu nie ma

Jodi Picoult

Prószyński Media
2023


Gdzie kupię

Szukasz opowieści, która pozwoli ci zrozumieć, jak głęboko zmieniły cię ostatnie trzy lata? Oto ona.

Diana O’Toole od zawsze działa według ścisłego harmonogramu. Ślub z ukochanym partnerem jeszcze przed trzydziestką, dzieci w ciągu kolejnych pięciu lat i oszałamiająca kariera to najważniejsze cele, które zamierza w najbliższym czasie zrealizować. Choć jeszcze się nie zaręczyła, wie, że wszystko na pewno się uda – jej chłopak, przyszły chirurg, zamierza przecież oświadczyć się podczas wymarzonych wakacji na Galapagos. Diana O’Toole jest perfekcyjną organizatorką, więc na pewno całe jej życie pójdzie zgodnie z planem.

Problem w tym, że nie przewidziała jednego – pandemii koronawirusa, która obróci wszystko, w co dotąd wierzyła, do góry nogami. Nagle świat zaczyna przyspieszać – ukochany Finn musi zostać w szpitalu, termin wyjazdu zbliża się nieubłaganie, a zwrot pieniędzy okazuje się niemożliwy. Chcąc nie chcąc, Diana zgadza się więc polecieć w podróż marzeń sama.

Rzeczywistość na wyspie mija się jednak z jej oczekiwaniami. Najpierw zgubiony bagaż, potem zamknięty z powodu pandemii hotel, a na koniec zamknięte granice, uniemożliwiające powrót do domu… Diana musi zdać się na znienawidzony łut szczęścia – choć nie zna języka, udaje jej się zaprzyjaźnić z miejscową rodziną i znajduje lokum na czas lockdownu. Niesamowita przyroda wyspy i nowi znajomi sprawiają, że kobieta po raz pierwszy od dawna zagląda w głąb siebie. Przyjdzie czas, że będzie musiała wrócić do siebie. Pytanie tylko, czy taka sama jak dawniej…

Opis wydawcy.

Średnia ocen:

4.7 / 5
6 ocen
3 recenzji
5 5
4 0
3 1
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Irena
30.05.2023
Książkę czytało się wspaniale. Naprawdę skłania do refleksji jak ostatnie lata wpłynęły na nasze emocje, postrzeganie świata i innych ludzi. Naprawdę warto przeczytać.
Ela
10.05.2023
Jodi Picoult jest jedną z moich ulubionych autorek i z ciekawością sięgnęłam po jej najnowszą powieść. Nie zwiodłam się. Mimo, że sam temat pandemii nie jest oryginalny, fabuła opisana przez autorkę jest oryginalna i ciekawa. „Szkoda, że cię tu nie ma” to piękna historia z wartkim przebiegiem zdarzeń i z nieoczekiwanym zwrotem akcji. Jest to opowieść o życiu młodej dziewczyny, które nieoczekiwanie wyhamowuje z powodu pandemii. W tle znajdujemy opis zmagań lekarzy próbujących poradzić sobie z nieznanym wirusem. Główna bohaterka ma za sobą kilka dni w śpiączce pod respiratorem, ale udaje jej się pokonać wirusa. Jednak te kilka dni, a właściwie to, co podczas śpiączki przeżyła, zmieniają jej patrzenie na świat i na swoje życiowe plany. Każdy z nas ma swoje wspomnienia z okresu pandemii i myślę, że Jodi Picoult udało się trafnie oddać wiele emocji wiązanych z tym czasem. Powieść pokazuje nam, że celem życia nie powinno być gromadzenie dóbr, ale gromadzenie przeżyć. Moim zdaniem jest to piękna, refleksyjna, ale też romantyczna, godna polecenia i warta przeczytania, lektura z przesłaniem.
paulaczyta
05.05.2023
Szukasz opowieści, która pozwoli co zrozumieć, jak głęboki zmieniły cię ostatnie trzy lata? Oto ona. Diana zawsze miała plan I harmonogram, którego się trzymała, wszystko poukładane, zaplanowane o uporządkowane. Na liście tych planów był ślub przed trzydziestką, dzieci w ciągu piecu kolejnych lat i oczywiście wielka kariera. Dość typowe cele, które większość z nas także ma. Na razie jednak jest na początku tej drogi, ma chłopaka, przyszłego chirurga, który Ci prawda jeszcze się jej nie oświadczył, ale na pewno to zrobi na wspólnych wakacjach na Galapagos. Życia jednak nie da się przewidzieć, ani zaoponować, nigdy nie idzie krok po kroku tak jak to sobie ułożyliśmy. Los często nas zaskakuje i rzucą kłody pod nogi, a my musimy nauczyć się żyć tym co jest, doceniać to, a nie rozpocząć nad tym, że nie poszło według naszej jeśli. Wielkim nieprzewidzeniem i zmiana planów okazała się pandemia koronawirusa. Przez nią jej ukochany Finn musiał zostać w szpitalu, termin wyjazdu się zbliżał, pieniędzy nów dało się odzyskać, więc musiała jechać sama. Zdecydowanie nie są ta wymarzonego wakacje takie jak sobie zaplanowała. Nie dość, e nie ma u jej boku chłopaka, to jeszcze zgubiła bagaż, hotele jak i granice zostały zamknięte, a ona nie miała jak wrócić do domu… Została więc sama w obcym miejscu nie znając języka. Jednak nie zawsze wszystko jest takie straszne, jakie się na początku wydaje. Udało się jej zaprzyjaźnić z miejscową rodzinka i znaleźć miejsce pobytu na ten czas. Choć nic nie poszło jak zaplanowała, odkryła piękną przyrodę wyspy, poznała nowych znajomych, a także po raz pierwszy zajrzała w głąb siebie. Gdy już przyjdzie wrócić do domu nie będzie taka sama jak wtedy gdy wyjeżdżała To bardzo życiowa historia, opisująca to co wielu ludzi przeżyło. Dużo perypetii i kłód od losu, a jednak pokazanie też że nie ma tego złego ci by na dobre nie wyszło. Głębokie rozmyślaniach zmiany, jakie zasłużyłeś w bohaterce. Ciekawa książka.