wartka śmierć robert galbraith jj.k. rowling

Wartka śmierć. Cormoran Strike. Tom 7

Robert Galbraith (J. K. Rowling)

Wydawnictwo Dolnośląskie
2023


Gdzie kupię

Do Cormorana Strike’a zgłasza się zaniepokojony ojciec, którego syn Will przyłączył się do sekty religijnej gdzieś w wiejskiej głuszy hrabstwa Norfolk.

Powszechny Kościół Humanitarny to z pozoru pokojowa organizacja dążąca do zmiany świata na lepsze. Strike odkrywa jednak, że pod szlachetnymi frazesami kryją się nieczyste intencje i zagadkowe zgony.

Aby ratować Willa, wspólniczka Cormorana Robin Ellacott postanawia przeniknąć do sekty i zamieszkać wśród jej członków. Nie jest jednak gotowa na okrucieństwa, których będzie świadkiem, ani na cenę, jaką przyjdzie jej zapłacić za swoje zawodowe ambicje.

„Wartka śmierć” to siódmy tom epickiej serii kryminalnej – przepełniona niepokojem i wielkimi emocjami kontynuacja losów Robin i Strike’a.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

5 / 5
9 ocen
6 recenzji
5 9
4 0
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

ZWYCIĘSKA RECENZJA CZYTELNIKA CZW

Olencja
16.02.2024
Każdy fan literatury kryminalnej z pewnością doceni najnowsze dzieło J.K. Rowling, autorki niezwykłego uniwersum Harry’ego Pottera. „Niezłe tomiszcze, ale czyta się go z wypiekami na twarzy” – to trafne określenie, które doskonale oddaje przyjemność z tej powieści. Pomimo kontrowersji wokół samej autorki, warto dać szansę jej twórczości, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z tak udanym tomem. Cormoran Strike, bo o nim mowa, powraca w wybitnym stylu. Rowling nie zawodzi, prowadząc czytelnika przez intrygującą fabułę, która od samego początku trzyma w napięciu. Akcja jest świetnie prowadzona, a informacje dotyczące sekty, które tutaj są wplątane, dodają książce dodatkowej głębi. Choć fikcyjne, przynoszą ze sobą wiele refleksji na temat współczesnych zjawisk społecznych. Jednym z wielu atutów tej powieści jest również sposób, w jaki Rowling porusza kwestię „mindfulness”. To słowo, które w dzisiejszych czasach używane jest często i wielorako, tutaj nabiera nowego znaczenia. Autorka w ciekawy sposób pokazuje, jak różne interpretacje tego pojęcia mogą prowadzić do zupełnie sprzecznych konkluzji. Jest to z pewnością aspekt, który zmusza do refleksji nad własnymi przekonaniami. „Wartka śmierć” to lektura nie tylko dla fanów kryminałów, ale również dla tych, którzy lubią zagłębiać się w psychologiczne i społeczne niuanse. Rowling udowadnia, że potrafi straszyć. No dobrze, utrzymywać w napięciu, zaskakiwać i skłaniać do refleksji jednocześnie. Gorąco polecam tę książkę wszystkim poszukującym niebanalnej lektury.

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Mloda18
10.02.2024
Czytając po kolei wszystkie części serii z Cormoranem i Robin wydawało mi się, że lepszej książki od poprzedniego tomu już nie można przeczytać, a jednak autorka mnie zaskoczyła. Po lekturze "Serce jak Smoła" myślałam, że Rowling nie jest już w stanie przebić wysoko zawieszonej poprzeczki, a jednak się udało. "Wartka śmierć" to zdecydowanie najlepsza pozycja siedmiotomowej serii o detektywach. Człowiek zagłębia się w czeluści sekty, nie mogąc oderwać się od lektury. Wszystko moim zdaniem jest idealnie przemyślane i dopracowane. Wątki się zazębiają, fabuła ze strony na stronę się rozkręca. Nie wiadomo kiedy zleciało mi to prawie tysiąc stron, czyta się bardzo szybko i co najważniejsze bardzo wciąga już od pierwszej strony. Wątek kryminalny to według mnie majstersztyk, choć wątek osobisty bohaterów też zaciekawi czytelnika. Nie jest to nudny, bezbarwnym opis uczuciowy i emocjonalny detektywów. Czytając, czujesz że spokojnie mogliby być Twoimi znajomymi i z chęcią byś wysłuchał co u nich słychać. Cieszę że, trafiłam na tę serię i z niecierpliwością czekam na kolejne części przygód Cormorana i Robin.
Ewarysta
04.02.2024
Najnowszy tom (mam nadzieję, że nie ostatni) przygód pary detektywów Cormorana i Robin. I tym razem autor(ka) dała nam objętościową „cegłę” którą pochłania się jednym (wprawdzie dość długim) tchem. To jest tak dobrze skonstruowana opowieść, że absolutnie się nie dłuży. Siódmy tom, jak wszystkie poprzednie, skupia się na jednym wyjątkowo złożonym śledztwie. Jednak pomiędzy wierszami, w pobocznych wątkach pokazuje działanie agencji i opowiada tez o innych, dziejących się w międzyczasie śledztwach. Jednak nie mamy kompletnie wrażenia, że są to jakieś zapchaj dziury, czy specjalne spowalniacze akcji. Główną osią powieści, jest wątek sekty i próby wydostania z niej jednego z członków. Jedynym możliwym sposobem, wydaje się, jest wejście w jej struktury poprzez działanie pod przykrywką. Na taki krok decyduje się Robin. Oczywiście, jej wejście jest doskonale przygotowane, przemyślane i, wydawałoby się, wolne od jakiegokolwiek ryzyka. Rzeczywistość jednak jest o wiele gorsza od najśmielszych wyobrażeń. Bardzo się cieszę, że w tym tomie reflektor padł na Panią Ellacott, dzięki temu możemy jeszcze lepiej ją poznać, oraz utwierdzić się w opinii, że wybrany zawód nie jest przypadkiem. W tym tomie drgnęło też kilka istotnych strun w życiu prywatnym detektywów, ale nikt nie powiedział jeszcze ostatniego słowa…
  • 1
  • 2