Ks. Józef Tischner, Wolność człowieka gór
Wydawnictwo Znak, Kraków 2021
Wolność. Słowo – znak wartości, jednej z najważniejszych w życiu człowieka, ostatnio bardzo często używane i nadużywane . Łatwo sprowadzić jego sens do partykularnych, koniunkturalnych celów, ograniczając bogactwo znaczeń do rozumienia wolności jako niepodległości i swobody działania.
Wczytując się w słowa księdza Tischnera – „mędrca gór”, odkrywamy głębię i różnorodność pojęcia wolności a także ich szczególną aktualność. Jako studentka słuchałam wykładów Profesora w burzliwych latach osiemdziesiątych. O „wolności do” i „wolności od”, pracy i odpowiedzialności. Teraz na nowo odczytuję i odkrywam życiową mądrość , głęboko filozoficzną, choć bez filozoficznego patosu. Tischner pisze o uniwersalnych ludzkich sprawach, ukazując wolność w codziennych wyzwaniach, jakie stawia nam życie. Zachętą do refleksji niech będą choćby tylko dwa krótkie fragmenty: „Naszą wolnością jest nasze ‘wierhowanie’. Ale także wolnością naszą jest przenikanie w głąb, szukanie tego, co nietykalne, jedyne, dziewicze. I przemienianie w wewnętrzny głaz człowieczeństwa” oraz ten, jakże aktualny w sferze współczesnych sporów o ograniczanie swobód: „Jak chcesz zbudować most ku drugiemu człowiekowi, musisz zrozumieć, jaki ten drugi jest, czego chce”
Na niewielkich rozmiarów książkę złożyły się teksty Tischnera z zachowanych maszynopisów bądź drukowane w różnych czasopismach. Krótkie, ale nasycone mądrością rozważania skłaniają do refleksji i zachwycają celnością spostrzeżeń. Okraszone anegdotami sprawiają, że czytanie jest wielką przyjemnością. Dodatkową radością jest podziwianie górskich krajobrazów na załączonych do pięknie wydanej publikacji fotografiach, stanowiących wspaniałą ilustrację tekstu.
„Wolność człowieka gór” powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy publicznie wygłaszają mowy, nie tylko dla księży, którym papież Franciszek mówił , że kapłan powinien głosić Słowo Boże tak, aby "wstrząsać sercami".
Dla „zwykłego” czytelnika niech się stanie spotkaniem z życiową mądrością Człowieka, Księdza i Filozofa, jakim był Józef Tischner
Swoje wrażenia przedstawiła Urszula Guja