za wszelką cenę harlan coben

Za wszelką cenę

Harlan Coben

Albatros
2023


Gdzie kupię

Kłamstwa, spiski, sekrety z przeszłości…

Najnowszy thriller Harlana Cobena, amerykańskiego arcymistrza gatunku.
Pięć lat temu niewinny człowiek został skazany na dożywocie za zamordowanie swojego syna. Właśnie dowiedział się, że jego dziecko żyje.

David Burroughs odsiaduje wyrok dożywocia w zakładzie karnym. Przed pięciu laty, pomimo wielu niewiadomych w śledztwie, został skazany za zamordowanie swojego trzyletniego synka, Matthew. David nie pamięta tamtej nocy, wie jedynie, że zasnął, a gdy się obudził, znalazł zmasakrowane ciało dziecka. W pobliżu jego domu policja odkryła narzędzie zbrodni z odciskami palców Davida. Załamany ojciec nie miał siły walczyć o oczyszczenie z zarzutów – stracił pracę, żonę i przyjaciół oraz nadzieję, że kiedykolwiek wyjdzie na wolność.

Kiedy Rachel, siostra byłej żony Davida, niespodziewanie odwiedza go w więzieniu, mężczyzna nie wierzy własnym oczom. Na zdjęciu, które przyniosła, zrobionym przez jej przyjaciół podczas wycieczki do parku rozrywki, widać chłopca z charakterystycznym znamieniem. I choć oboje wiedzą, że to niemożliwe, David i Rachel nie mają wątpliwości – to Matthew. Cały i zdrowy. Trzymany ze rękę przez nieznajomego mężczyznę.

David za wszelką cenę chce odzyskać dobre imię, wyjaśnić, co naprawdę wydarzyło się tamtej nocy, a przede wszystkim odnaleźć syna. Jedynym sposobem, żeby to osiągnąć, jest ucieczka z więzienia. Nie wie jeszcze, że FBI śledzi każdy jego ruch, a jego życie jest poważnie zagrożone.

Czy zdoła uniknąć schwytania wystarczająco długo, by rozwiązać zagadkę sprzed lat, która zrujnowała mu życie?

Opis wydawcy.

Średnia ocen:

4.7 / 5
7 ocen
4 recenzji
5 5
4 2
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Henryka
11.02.2024
Książka trzyma w napięciu do końca.
15.11.2023
Książka opowiada o mężczyźnie, który odsiaduje wyrok za zabicie swojego syna. Pewnego dnia odwiedza go była szwagierka, która pokazuje mu zdjęcie. David po obejrzeniu fotografii decyduje się na ucieczkę z więzienia. Uwielbiam twórczość Cobena. Ta książka oczywiście, jeśli chodzi o styl pisania, niczym nie odstawała od poprzednich. Czytało się szybko, płynnie i przyjemnie, jednak niektóre wątki moim zdaniem zostały zepchnięte na dalszy plan, dosyć szybko też domyśliłam się o co mogło chodzić z zabójstwem, było też kilka niedorzecznych sytuacji o których poniżej. 1. Davidowi udaje się uciec z więzienia o zaostrzonym rygorze,  2. później ciągle umyka policjantom, wszyscy mu pomagają- naczelnik więzienia, gangster na emeryturze, świadek w sprawie o zabójstwo.  3. Główny bohater ma tyyyle szczęścia, że to aż niemożliwe.  4. Wykazuje się niezwykłą zwinnością (znokautował policjanta, dotkliwie pobił innego więźnia, skakał po dachach niczym parkourowiec) …a był przecież tylko zwykłym, spokojnym mężczyzną. Sam zamysł historii jak najbardziej na plus, dosyć oryginalny motyw, całość trzymała w napięciu. Zakończenie również ciekawe, jednak nie mogę powiedzieć, że będzie to moja ulubiona książka Cobena, choć autora ubóstwiam. Być może po prostu miałam zbyt duże oczekiwania. Po przeczytaniu mam mieszane uczucia. Co nie zmienia faktu, że dobrze spędziłam z nią czas. 🙂
Rafał
06.11.2023
Harlan Coben w kolejnej odsłonie, dalej daje radę ale jakby mniej. Historia jak zawsze u tego autora wciąga, choć jak dla mnie jest tak "ponaciągana" że miejscami zmierza w kierunku literatury SF 🙂 SIągnąłem skuszony samym nazwiskiem autora, ale nie ukrywam, że liczyłem na coś więcej. Z drugiej strony jak napisało się tyle kryminałów to coraz trudniej o perełki.
  • 1
  • 2