za wszelką cenę harlan coben

Za wszelką cenę

Harlan Coben

Albatros
2023


Gdzie kupię

Kłamstwa, spiski, sekrety z przeszłości…

Najnowszy thriller Harlana Cobena, amerykańskiego arcymistrza gatunku.
Pięć lat temu niewinny człowiek został skazany na dożywocie za zamordowanie swojego syna. Właśnie dowiedział się, że jego dziecko żyje.

David Burroughs odsiaduje wyrok dożywocia w zakładzie karnym. Przed pięciu laty, pomimo wielu niewiadomych w śledztwie, został skazany za zamordowanie swojego trzyletniego synka, Matthew. David nie pamięta tamtej nocy, wie jedynie, że zasnął, a gdy się obudził, znalazł zmasakrowane ciało dziecka. W pobliżu jego domu policja odkryła narzędzie zbrodni z odciskami palców Davida. Załamany ojciec nie miał siły walczyć o oczyszczenie z zarzutów – stracił pracę, żonę i przyjaciół oraz nadzieję, że kiedykolwiek wyjdzie na wolność.

Kiedy Rachel, siostra byłej żony Davida, niespodziewanie odwiedza go w więzieniu, mężczyzna nie wierzy własnym oczom. Na zdjęciu, które przyniosła, zrobionym przez jej przyjaciół podczas wycieczki do parku rozrywki, widać chłopca z charakterystycznym znamieniem. I choć oboje wiedzą, że to niemożliwe, David i Rachel nie mają wątpliwości – to Matthew. Cały i zdrowy. Trzymany ze rękę przez nieznajomego mężczyznę.

David za wszelką cenę chce odzyskać dobre imię, wyjaśnić, co naprawdę wydarzyło się tamtej nocy, a przede wszystkim odnaleźć syna. Jedynym sposobem, żeby to osiągnąć, jest ucieczka z więzienia. Nie wie jeszcze, że FBI śledzi każdy jego ruch, a jego życie jest poważnie zagrożone.

Czy zdoła uniknąć schwytania wystarczająco długo, by rozwiązać zagadkę sprzed lat, która zrujnowała mu życie?

Opis wydawcy.

Średnia ocen:

4.7 / 5
6 ocen
3 recenzji
5 4
4 2
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Mila
15.11.2023
Książka opowiada o mężczyźnie, który odsiaduje wyrok za zabicie swojego syna. Pewnego dnia odwiedza go była szwagierka, która pokazuje mu zdjęcie. David po obejrzeniu fotografii decyduje się na ucieczkę z więzienia. Uwielbiam twórczość Cobena. Ta książka oczywiście, jeśli chodzi o styl pisania, niczym nie odstawała od poprzednich. Czytało się szybko, płynnie i przyjemnie, jednak niektóre wątki moim zdaniem zostały zepchnięte na dalszy plan, dosyć szybko też domyśliłam się o co mogło chodzić z zabójstwem, było też kilka niedorzecznych sytuacji o których poniżej. 1. Davidowi udaje się uciec z więzienia o zaostrzonym rygorze,  2. później ciągle umyka policjantom, wszyscy mu pomagają- naczelnik więzienia, gangster na emeryturze, świadek w sprawie o zabójstwo.  3. Główny bohater ma tyyyle szczęścia, że to aż niemożliwe.  4. Wykazuje się niezwykłą zwinnością (znokautował policjanta, dotkliwie pobił innego więźnia, skakał po dachach niczym parkourowiec) …a był przecież tylko zwykłym, spokojnym mężczyzną. Sam zamysł historii jak najbardziej na plus, dosyć oryginalny motyw, całość trzymała w napięciu. Zakończenie również ciekawe, jednak nie mogę powiedzieć, że będzie to moja ulubiona książka Cobena, choć autora ubóstwiam. Być może po prostu miałam zbyt duże oczekiwania. Po przeczytaniu mam mieszane uczucia. Co nie zmienia faktu, że dobrze spędziłam z nią czas. 🙂
Rafał
06.11.2023
Harlan Coben w kolejnej odsłonie, dalej daje radę ale jakby mniej. Historia jak zawsze u tego autora wciąga, choć jak dla mnie jest tak "ponaciągana" że miejscami zmierza w kierunku literatury SF 🙂 SIągnąłem skuszony samym nazwiskiem autora, ale nie ukrywam, że liczyłem na coś więcej. Z drugiej strony jak napisało się tyle kryminałów to coraz trudniej o perełki.
Ambros
25.10.2023
Jestem ciekawa, jak ta powieść prezentowałaby się na ekranie. Mam ją przed oczami, moja wyobraźnia układa po kolei sceny … Mam nadzieję, że się doczekam jej ekranizacji, sprawiłoby to wiele emocji … David Burroughs odsiaduje wyrok dożywotniego więzienia za zamordowanie kilkuletniego synka. Stracił wszystko, żonę, dziecko i przyjaciół. Wszyscy się od niego odwrócili. Pięć lat wcześniej został skazany, mimo że dowody jednoznacznie nie wskazywały na jego winę. Jednak zeznania sąsiadki okazały się istotne. Po tych kilku latach odwiedza go w więzieniu siostra byłej żony, Rachel. Pokazuje mu zdjęcie z parku rozrywki, na którym widać chłopca łudząco podobnego do Matthew, zamordowanego synka. Tym bardziej że dziecko ma znak szczególny, który również miał jego synek. Mężczyzna postanawia uciec z więzienia i odkryć tajemnicę sprzed lat. Po piętach depczą mu agenci FBI, którzy muszą schwytać groźnego przestępcę. Czy na zdjęciu był rzeczywiście jego synek? Ma nadzieję, że dziecko żyje, przecież on naprawdę nie zrobił chłopcu krzywdy. Jak brutalna i bolesna okaże się prawda? Ale jeżeli syn żyje, to czyje zwłoki widział w jego łóżku ? Do jakich kroków ludzie są w stanie się posunąć, aby osiągnąć zamierzony w życiu cel? Czy kierują się jakimiś wartościami ? Coben wykreował ciekawą historię, bolesną i pełna rozgoryczenia. Ukazuje walkę bohatera o prawdę, o wolność, o dobre imię. Człowiek skazany, pozbawiony możliwości walki z kłamstwami i pomówieniami, nie ma szans na obronę. I gdyby nie zbiegi okoliczności, zapewne kolejne lata życia spędziłby za kratami, mając przekonanie, że jest tam niesłusznie. Ale jesteśmy też naocznymi świadkami pokazu, jaką moc i wartość ma pieniądz, jak potrafi zmieniać ludzi i rządzić nimi. Jak widać wyraźnie, za pieniądze można bardzo wiele wyrządzić zła i łamać pewne zasady. Jest on władcą niepokonanym. Obraz smutny i tragiczny. Autor daje nam na tacy mały kęs, aby nas zachęcić i wzbudzić apetyt. Kusi nas, abyśmy sięgnęli po więcej, abyśmy byli spragnieni kolejnej porcji wrażeń. I udaje się ta sztuczka. Sprawdza się powiedzenie, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Za wszelką cenę to stadium zła, okrucieństwa i manipulacji. Autor w miarę upływu kolejnych chwil rozkręca się, wzmaga ciekawość i potęguje przeżycia. Krótkie rozdziały i liczne i dynamiczne dialogi są kołem napędowym. Czyta się w napięciu, nie mając pojęcia co może nas jeszcze spotkać. A dzieje się wiele i szybko, dobijamy do finału, w którym się wszystko wyjaśnia. I jest zaskakująco. I dostaje się odpowiedź na pytanie, dlaczego to wszystko miało miejsce. Czy warto sięgnąć po tę opowieść? Zdecydowanie tak. Otrzymamy w prezencie ciekawą i mroczną historię, która się klaruje w atmosferze przenikliwości. Warto zagłębić się w mrok fabuły i dołożyć wszelkich starań, aby pozwolić wygrać bohaterowi ze zmową niesprawiedliwości, mocą pieniądza i układów.