Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka - Czytam wszędzie | Blog dla miłośników książek
Oceń w Polcecacie-Pomagacie żeby nie było śladów FILM

Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka

Cezary Łazarewicz

Czarne
2021


Gdzie kupię

„Ludzie o miedzianym czole, utożsamiający milicję z władzą, postanowili poświęcić prawdę dla swoich doraźnych korzyści, skompromitować wymiar sprawiedliwości w Polsce cynicznymi manipulacjami, które będą kiedyś książkowym przykładem niesprawiedliwości” – to słowa matki Grzegorza Przemyka, świeżo upieczonego maturzysty, który w maju 1983 roku został śmiertelnie pobity przez milicję. W czasie śledztwa i rozprawy władze PRL za wszelką ceną starały się odwrócić uwagę od milicjantów, próbując przerzucić odpowiedzialność na sanitariuszy i lekarzy.

Cezary Łazarewicz szczegółowo opisuje historię Grzegorza Przemyka – od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje cynizm władz komunistycznych, zacierających ślady zbrodni, a także bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych. W opowieść o Przemyku autor wplata historie jego rodziców – poetki Barbary Sadowskiej i ojca Leopolda, przyjaciół, świadków jego pobicia czy sanitariuszy, niesłusznie oskarżanych o zabójstwo. Jednocześnie odkrywa kulisy działań władz i wpływ, jaki na tuszowanie sprawy wywarli między innymi Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak czy Jerzy Urban.

To jedna z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL. W pogrzebie Przemyka wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy z podniesionymi w znaku wiktorii dłońmi, w całkowitym milczeniu odprowadzali trumnę na Powązki. To również zbrodnia, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

4.3 / 5
3 ocen
1 recenzji
5 1
4 2
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Agnieszka
16.10.2021
Bardzo dobry , wzruszający , intrygujący obiektywny a zarazem szokujący reportaż.Autor wykonał kawał rzetelnej roboty .Sprawa Grzegorza Przemyka ukazuje wszystkie mankamenty ówczesnej władzy , oraz jej stosunek do obywateli . Opisaną historią żyła cała Polska , i dziś również każdy powinien ją znać .