Złota śmierć - Czytam wszędzie | Blog dla miłośników książek
nora roberts złota śmierć

Złota śmierć

Nora Roberts

Świat Książki
2023


Gdzie kupię

Jubileuszowy, pięćdziesiąty tom bestsellerowej serii Oblicza śmierci. Porucznik Wydziału Zabójstw nowojorskiej policji Eve Dallas mierzy się z tajemniczym zabójcą.

W Nowym Jorku znów ktoś popełnia seryjne morderstwa. Tym razem giną szanowani obywatele. Sposób popełnienia przestępstwa jest nietypowy: morderca wysyła dobrze zabezpieczone pojemniki w formie otwieranych, pozłacanych gęsich jaj. Ktoś pokrywa je od wewnątrz środkiem izolującym na bazie ołowiu i wypełnia trującą, żrącą substancją, która po uwolnieniu z pojemnika – w zetknięciu z powietrzem – zamienia się w śmiercionośny gaz i zabija ofiary w ciągu kilku minut.

Dlaczego ktoś pozbawia życia poważane osoby?

Czy dociekliwej Eve Dallas uda się rozwikłać skomplikowaną sieć zabójczych powiązań, wykryć motywy zbrodni i zapobiec kolejnym śmierciom w kolorze złota?

Niezwykły thriller Nory Roberts (J.D. Robb), autorki powieści sprzedanych w pięciuset milionach egzemplarzy.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

3.7 / 5
3 ocen
1 recenzji
5 0
4 2
3 1
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Monika
13.04.2023
O autorce Norze Roberts prawdopodobnie większość czytelników przynajmniej słyszała, ewentualnie przeczytała chociaż kilka jej książek. Jej ogromny dorobek sprawia, że trudno uwierzyć i wstyd się przyznać, że nie znając żadnego z wcześniejszych 49 tomów serii "Oblicza śmierci" przeczytałam dopiero ostatnią – marcową premierę pt. " Złota śmierć". Jest to wydanie 50-te tej serii, jubileuszowe – więc miałam wobec niego dość wygórowane oczekiwania, zwłaszcza po poleceniach z okładki i kilku bardzo pozytywnych opiniach w social mediach. Czy się nie zawiodłam? Już sama okładka przyciąga i intryguje – książka jest bardzo pięknie wydana, stała się ozdobą mojej biblioteczki; jednak nie od dziś wiadomo, że nie ocenia się książki po okładce… Fabuła zapowiada się bardzo interesująco, jak na rasowy kryminał pisany przez doświadczoną autorkę przystało. Otóż, w Nowym Jorku ktoś popełnia seryjne morderstwa. Tym razem giną szanowani obywatele, w dodatku tacy, którzy wydawaliby się nie mieć wrogów, a z całą pewnością nikogo, kto życzyłby im śmierci . Sposób popełnienia przestępstwa jest interesujący – wyobraźcie sobie, że otrzymujecie paczuszkę od kuriera, która wygląda jak mały prezent. Po otwarciu znajdujemy szkatułkę w której znajduje się pozłacany przedmiot. Morderca wysyła dobrze zabezpieczone pojemniki w formie otwieranych, pozłacanych gęsich jaj. Ktoś pokrywa je od wewnątrz środkiem izolującym na bazie ołowiu i wypełnia trującą, żrącą substancją, która po uwolnieniu z pojemnika – w zetknięciu z powietrzem – zamienia się w śmiercionośny gaz i zabija ofiary w ciągu kilku minut. Po tej książce, chyba zacznę inaczej patrzeć na wszystkie niepotwierdzone paczki, które często zdarza mi się dostać ze względu na np. brak mojego adresu mailowego w bazie danych. Najmocniejszą stroną pióra autorki jest moim zdaniem kreacja bohaterów. Jak już wspominałam – to moje pierwsze spotkanie z jej twórczością, a niektórzy pojawili się w tej serii już wcześniej. W ogóle w niczym mi to nie przeszkadzało – bohaterowie od ofiar, przez śledczych po podejrzanych i mordercę są tak rewelacyjnie ze wszystkimi szczegółami przedstawieni, że czytelnik bez najmniejszego problemu może wczuć się w ich sytuację i zaprzyjaźnić się z nimi i zarówno z ich problemami i radościami. Klimat Nowego Jorku sprawia, że tę książkę pochłonęłam jak dobry film kryminalny, co potęgowały świetne dialogi i idealny balans między pracą śledczych a ich życiem prywatnym. Z pewnością "Złota śmierć", to książka, po którą warto sięgnąć – gwarantuje rozrywkę na wysokim poziomie. Polecam wszystkim wielbicielom kryminałów, zwłaszcza tym, którzy jak ja muszą dużo nadrobić w poznaniu twórczości Nory Roberts.