23 KWIETNIA TO ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI. DOŁĄCZ DO MIŁOŚNIKÓW CZYTANIA I ŚWIĘTUJ RAZEM Z NAMI!

20.04.2018

Tego samego dnia w ponad 100 krajach świętują wydawnictwa, księgarnie, autorzy i czytelnicy! W Polsce będzie to najbardziej zaczytany weekend w roku. Już od piątku wiele instytucji kulturalnych będzie promowało literaturę i zachęcało do udziału w wydarzeniach czytelniczych. Jeśli książki to Twoja pasja, nie możesz przegapić okazji do świętowania!

Data 23 kwietnia nie jest przypadkowa!

Pomysł organizacji święta narodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją, w ten dzień obdarowywano kobiety czerwonymi różami. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom prezentami w postaci książek. Ten zwyczaj wykorzystał kataloński wydawca Vicent Clavel Andrés i zainicjował 23 kwietnia 1926 roku Dniem Książki. Kiedy w 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, postanowiło zostawić tę datę ze względu na katalońską tradycję, ale również dlatego, że data ta to dzień śmierci dwóch wybitnych pisarzy – Williama Szekspira i Miguela de Cervantesa.

Które miasto zostało uhonorowane tytułem Światowej Stolicy Książki 2018?

Ustanowienie Międzynarodowego Dnia Książki było wielkim sukcesem, dlatego postanowiono rozszerzyć inicjatywę i powoływać co roku Światową Stolicę Książki. Tytuł ten przyznawany jest miastu, które przygotuje najlepszy program promujący książki i czytelnictwo. Pierwszą w historii Światową Stolicą Książki był Madryt, w 2016 roku Wrocław, a w bieżącym Ateny. Stolica Grecji w najbliższy weekend stanie się celem podróży ludzi zakochanych w książkach. W mieście odbędą się liczne spotkania z pisarzami, tłumaczami i ilustratorami książek, a także koncerty i wystawy tematyczne, publiczne czytanie poezji oraz warsztaty dla przyszłych pisarzy.

Weekend czytelniczych atrakcji!

W całej Polsce już od piątku organizowane będą wydarzenia dla miłośników literatury. Podczas weekendu biblioteki, instytucje kulturalne i księgarnie będą organizować spotkania z autorami i znawcami literatury, kiermasze, głośne czytania, dyskusje o książkach, quizy i wystawy… Jednym słowem pasjonatów czytania czeka mnóstwo atrakcji!

Sprawdź co będzie się działo w Twoim mieście i spędź ten weekend z książką!

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora