9 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO PRZECZYTAĆ POWIEŚĆ „SHANTARAM” - Czytam wszędzie | Blog dla miłośników książek

9 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO PRZECZYTAĆ POWIEŚĆ „SHANTARAM”

20.04.2017
Shantaram

Wydaje się, że po przeczytaniu blisko 800 stron ekscytującej, momentami filozoficznej i pikantnej, a zarazem romantycznej i poruszającej powieści, można czuć się usatysfakcjonowanym. Jednak w przypadku „Shantaram” autorstwa Gregory’ego David’a Roberts’a po przeczytaniu książki wciąż pozostajemy podekscytowani i żądni dalszego czytania!

Oznacza to tylko jedno. „Shantaram” to nie jest zwyczajna książka, to powieść którą chciałoby się czytać wciąż od nowa! Dlaczego?

  1. To jedna z tych powieści, KTÓRA sprawia, że zaczynasz analizować swoje życie i patrzeć na nie z innej perspektywy;
  2. To co rozpala wyobraźnię to fakt, że książka jest na wpół autobiograficzna;
  3. Bardzo dobrze się ją czyta, trochę jak wspomnienia, a nie historię, która ma swój początek i zmierza ku końcowi. Tu mamy cały szereg wydarzeń i przemyśleń składających się na kolejne etapy życia.
  4. Niezwykły główny bohater – Lindsay Ford znany też jako Lin / Linbaba / Shantaram – który momentami sprawia wrażenie super bohatera, często jednak los go nie oszczędza i rzuca w skrajne sytuacje. Daleko mu do ideału, ale jego wrażliwość sprawia, że od pierwszej strony traktujemy go jak bratnią duszę.
  5. Książka jest jak wielka wyprawa pełna przygód. Barwna, wielowątkowa fabuła dostarcza całej gamy przeżyć: Rok 1980 to rok ucieczki bohatera z australijskiego więzienia, do którego trafił za napady z bronią w ręku. Z fałszywym nowozelandzkim paszportem w ręku leci do Indii, dociera do Bombaju (Mumbaju) i poznaje miasto, w którym spędzi 10 lat! Ścieżki prowadzą go przez slumsy, mafię, Bollywood i wojnę w Afganistanie.
  6. Bohater opowiada o Indiach jakich nie poznasz z przewodników! Bardzo sugestywnie opisuje slumsy, gdzie panuje bieda, spacerują szczury wielkości kotów i rozprzestrzenia się epidemia cholery. Po aresztowaniu przez policję w Mumbaju, Lin trafia do więzienia – opisy panujących tam warunków i tortur jakim jest poddawany zapadają w pamięć na długo. Przeczytasz także o mafii, handlu ludźmi czy koloniach trędowatych.
  7. Wydarzenia przeplatane są dyskusjami filozoficznymi. Co kilkanaście stron pojawia się myśl, która z Tobą zostanie, spostrzeżenie, które wcześniej nie przyszło Ci do głowy, a które teraz sprawi, że na chwilę przerwiesz czytanie.
  8. Bardzo ważną rolę w stworzeniu specyficznego klimatu powieści pełnią dalszoplanowe postaci – barwne, żywe i zagadkowe. Prabaker to przyjaciel dzięki któremu Lin poznaje miasto i uczy się języka. Karla – to jego miłość życia, piękna i jednocześnie nieosiągalna dla Linbaby, jak gwiazda Bollywood. Khader – szef mafii, który wyciąga go z więzienia, staje się dla niego swego rodzaju autorytetem.
  9. Książka sprawi, że zapragniesz spakować się i jechać Indii! Stanie się tak mimo wielu odstraszających opisów. Ze stron przebija bowiem miłość autora do tego kraju i ludzi.

 

do 17.05 możecie kupić książkę Shantaram w zestawie z Wysokimi Obcasami w lepszej cenie! Zapraszamy do Relay, Inmedio, Virgin, Discover Poland i Warsaw Store!

Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora