ANDRZEJ PILIPIUK I CZTERY OBLICZA LUDZKIEJ NATURY

21.02.2020

Andrzej Pilipiuk jaki jest, a raczej jak pisze, każdy widzi. Można go lubić, można nie pałać wielką miłością, ale jedno jest pewne – przy jego książkach nudzić się nie można. To proza pisana lekko i przystępnie, ale poruszająca ważne i ciekawe tematy. Co więcej, niesie ze sobą sporo wiedzy i ciekawostek historycznych. Jak w kalejdoskopie przewijają się mało znane fakty, zapomniane wynalazki czy artefakty. Czego więc chcieć więcej?

W najnowszym zbiorze opowiadań Pilipiuk mierzy się z czterema jeźdźcami Apokalipsy. Wojna, Zaraza, Głód i Śmierć zwiastują nadejście „Przyjaciela człowieka”. Ich wybór nie jest przypadkowy. W czterech zawartych w książce utworach autor porusza bowiem tematy ostateczne.

I. Duchy Poveglii
Mamy tu ciekawe zderzenie dwóch bohaterów. Antonio to młody Włoch, którego osadzono w zakładzie psychiatrycznym. Widzi i wyczuwa znaki, które wykraczają poza możliwości ludzkiego rozumu. Paweł Skórzewski to znany wszystkim doktor, który bardziej niż z chorobami, musi zmierzyć się z makabrycznymi pomysłami swoich kolegów po fachu. W miejscu, gdzie styka się propagandowa ideologia i eksperymenty na umyśle, nie może wydarzyć się nic dobrego…

II. Przyjaciel człowieka
W tym opowiadaniu Pilipiuk wyjątkowo zabiera nas do przyszłości. Po zagadkowej epidemii, która objęła swoim zasięgiem całą Polskę, a może i cały kontynent, miasta wyglądają jak cmentarzyska. Na gruzach cywilizacji powstaje jednak nowy świat. Bo trudniej jest złamać ludzkiego ducha, niż unicestwić jego ciało. W takim świecie próbują radzić sobie dwie harcerki – Halucynacja i Hydropatia. Dziewczyny przeszukując zgliszcza, odkrywają nietypową formę sztucznej inteligencji. Co wyniknie z tego spotkania?
Czytając to opowiadanie poznajemy niezwykłą wizję świata postapokaliptycznego. Polska rozdarta na malutkie państewka to na pewno ciekawy obraz przyszłości.

III. Inne możliwości
Grecja, stare legendy, tajemnicze znalezisko, a w roli głównej nie kto inny jak Robert Storm. Tak można podsumować trzecie opowiadanie w książce „Przyjaciel człowieka”. Robert Storm trafia do Grecji, a przyciągają go tam stare zdjęcia. Znów wcieli się w rolę archeologa, który oprócz sprawdzania mitów i historii, będzie też badał… ludzkie namiętności. Ciekawa historia zdaje się być dopiero zapowiedzią niezwykłych wydarzeń. Kto wie, może to dopiero wprowadzenie do kolejnego opowiadania ze Stormem?

IV. My, bohaterowie…
Zbiór opowiadań zaczyna się i kończy przygodami Pawła Skórzewskiego. Będący u kresu życia doktor staje się członkiem nazistowskiej ekspedycji naukowej. To opowiadanie, w którym autor porusza chyba najwięcej życiowych prawd. Nie tylko po raz kolejny pokazuje, że wojna budzi w człowieku prawdziwie nieludzką naturę. Ukazuje także i zestawia w kontrze do siebie bohaterstwo i heroizm oraz kulturę terroru. Zadaje też pytanie, czy poświęcenie jednostki dla dobra ogółu jest moralne?

Nie ma miłośnika fantastyki w Polsce, który nie przeczytałby choć jednej książki Andrzeja Pilipiuka. A wśród tych, którzy za fantastyką nie przepadają, pewnie i tak znajdzie się niewielu, którzy się z jego prozą nigdy nie zetknęli. Opowiadania fantastyczne to rzadkość w polskiej literaturze. Choćby z tego powodu warto sięgnąć po najnowszą książkę Andrzeja Pilipiuka. Jeśli do tego dorzucimy wiele ciekawostek, nieznanych dotąd faktów lub zapomnianych wynalazków, otrzymamy całkiem ciekawą pozycję, która wciąga i nie puszcza aż do ostatniej strony.

Księżkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Andrzej Pilipiuk “Przyjaciel człowieka”. Fabryka słów. Lublin-Warszawa 2020

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora