BĘDZIE GORĄCO – SPRAWDŹ #BOOKTRENDY NA WRZESIEŃ

04.09.2019

Synoptycy zapowiadają, że czeka nas gorący początek września. To samo zapowiadają… wydawcy! Na półki bowiem trafią pozycje, na które nie mogą się już doczekać miłośnicy książek. Mróz i King, nazwiska, których nie trzeba nikomu przedstawiać, pokażą co potrafią. Nie zabraknie także czegoś nowego, odmiany, na którą czekaliśmy od dawna. Będzie gorąco! Sprawdź booktrendy na wrzesień.

Stephen King „Instytut”

„Mocny jak To, przerażający jak Podpalaczka– tak książkę zapowiada Wydawnictwo Albatros. Kto zna Kinga i wymienione tytuły, ten wie, że jest się czego bać… i na co czekać!

12-letni Luke Ellis budzi się w pokoju do złudzenia przypominającym jego własny. Jest tylko jedna „drobna” różnica – ten pokój nie ma okien. Wkrótce orientuje się, że z powodu wyjątkowych zdolności, jakie posiada, trafił do tajemniczego Instytutu. Choć plakaty na jego korytarzach przekonują go, że to wakacje i spędza „kolejny dzień w raju”, on nie ma złudzeń. Nikt nie jest tutaj gościem. On i pozostałe dzieci są więźniami bez szans na ucieczkę. Gdy w Tylnej Połowie Instytutu znikają kolejne dzieci, Luke wie, że nie może dłużej czekać. Musi uciec i wezwać pomoc. Jednak do tej pory nikt nie uciekł z tego miejsca.

Stephen King nie boi się mocnych tematów. Udowadnia to i tym razem. Mroczna intryga? Proszę bardzo! Tajemne moce? Nic prostszego! Gęsia skórka od pierwszej strony? Dla mistrza horroru to banał. Stephen King wie, jak przestraszyć czytelnika. Ale wie też, jak zatrzymać jego uwagę i nie puścić aż do ostatniej strony.

Małgorzata Oliwia Sobczak „Kolory zła. Czerwień”

Zbrodnia na polskim podwórku już nikogo nie zaskakuje. Ale podwójna zbrodnia, okrutna i krwawa, wykonana w podobny sposób, jednak w odstępie 18 lat, przyciągnie uwagę każdego miłośnika kryminałów.

Sopot, lata 90-te, ginie dziewczyna, a jej ciało okaleczone jest w nietypowy sposób. Sprawy nie udaje się rozwiązać i po jakimś czasie odchodzi w zapomnienie. Osiemnaście lat później jednak wraca i to z wielkim hukiem. Trójmiastem wstrząsa informacja o bliźniaczo podobnej zbrodni. Co łączy te dwie sprawy? Czy można patrzeć na morderstwo jak na dzieło sztuki? Co doprowadza ludzi do decyzji o popełnieniu tak krwawego czynu? „Kolory zła. Czerwień” to coś więcej, niż opowieść o zawiłościach rozwiązywania zagadki morderstwa. Tu poza samą zbrodnią ważne są emocje, relacje i historia. „Czerwień, pomimo całego okrucieństwa, które dotknie opisane ofiary, przesycona jest pewnego rodzaju subtelnością i emocjonalnością, z którymi już wcześniej mogli się zetknąć moi czytelnicy.” – pisze autorka.

Małgorzata Oliwia Sobczak to powiew świeżości na polskim rynku kryminałów. Niektórzy twierdzą, że nie tylko może śmiało konkurować z Remigiuszem Mrozem czy Katarzyną Bondą, ale takżę strącić ich z piedestału. Chcesz się przekonać, czy to prawda? Sięgnij po tę książkę.

Remigiusz Mróz „Wyrok”

Czy seria książek Remigiusza Mroza o Joannie Chyłce to już telenowela czy jeszcze serial? Nie będziemy się wdawać w te telewizyjne porównania, bowiem miłośnicy Mroza istnieją i mają się dobrze, a nawet coraz lepiej. Autor nie każe im więc długo czekać i we wrześniu wyda kolejną powieść z serii o charakternej pani mecenas.

Jeśli Joanna Chyłka traci nadzieję, na wybronienie sprawy, to jest to sytuacja co najmniej beznadziejna. A taką sprawę dostaje tuż po zdanym egzaminie adwokackim, świeżo upieczony mecenas Kordian Oryński. Ma on zastąpić na sali sądowej Chyłkę i od razu dostaje zadanie nie do wykonania – obronę 17-latka, który oskarżony jest o wyjątkowo krwawe zabójstwo dwóch kolegów ze szkoły. Jednak nie o zwykłe zabójstwo chodzi, lecz o takie, które łudząco przypomina sposób działania Sadysty z Mokotowa. Chłopak nie ma alibi, plącze się w zeznaniach, a dowody przemawiają przeciwko niemu. Nawet Chyłka jest przekonana, że tej sprawy nie da się wygrać. Jednak Oryński nie ma wyboru, ponieważ do objęcia tej sprawy zmusza go dawny „znajomy”, Piotr Langer.

Choć na sali sądowej panią mecenas zastąpi Oryński, to nadal Chyłka gra tu pierwsze skrzypce. Jeśli chcesz przekonać się, czy Joanna jest nieomylna, a jej przeczucia nigdy nie zawodzą, koniecznie sięgnij po tę pozycję.

 

Wymienione książki kupisz niedługo w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Stephen King „Instytut”. Przeł. Rafał Lisowski. Wydawnictwo Albatros. Warszawa 2019

Małgorzata Oliwia Sobczak „Kolory zła. Czerwień”. W.A.B. Warszawa 2019

Mróz „Wyrok”. Czwarta Strona. Poznań 2019.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora