BESTSELLERY – STYCZEŃ 2020

13.02.2020

Jak minął Wam początek roku 2020? Bo nam, jak zwykle, książkowo. 😉 Jeśli Wy też spędziliście miniony miesiąc na pożeraniu książek, zobaczcie, czy Wasza lista jest zbieżna z najbardziej popularnymi tytułami stycznia 2020. Jeśli nie możecie się zdecydować, po jaką książkę sięgnąć, ta lista również będzie dla Was inspirująca.

Przedstawiamy pierwszą w tym roku odsłonę naszego rankingu – które powieści najchętniej kupowaliście i czytaliście w styczniu? Na podium „Szczerze” dzieli się z nami kulisami polityki Donald Tusk. Drugie miejsce dumnie zajmuje styczniowa nowość, czyli „Podróż Cilki”. Na podium nie mogło zabraknąć i naszej noblistki – „Bieguni” Olgi Tokarczuk nieprzerwanie od kilku miesięcy znalazło się w naszym zestawieniu.

1. Szczerze, Donald Tusk

Czy polityk potrafi być szczery? Takie wątpliwości ma chyba każdy Polak. Dlatego warto sięgnąć po osobisty dziennik Donalda Tuska, w którym były Przewodniczący Rady Europejskiej dzieli się z czytelnikami kulisami wielkiej polityki. To książka opowiadająca o kluczowych momentach polskiej i europejskiej historii ostatnich lat. Ale to także osobista opowieść o Europie, która jest wielkim marzeniem, ale czasem też rozczarowaniem.

2. Podróż Cilki, Heather Morris

Są ludzie, w których okrutną historię trudno uwierzyć. Taką właśnie jest historia Cilki, dziewczyny, która z obozu w Auschwitz trafiła prosto do rosyjskiego łagru. Dla niej słowo „wolność” oznaczało jeszcze większą niewolę. W swojej długiej i bolesnej życiowej podróży doświadczyła trudnych warunków życia, pracy ponad siły, ludzkiego okrucieństwem. Ale to nie zabiło w niej jednego – miłości.

Przeczytaj recenzję: Podróż Cilki, Heather Morris

3. Bieguni, Olga Tokarczuk

Jeśli dom kojarzy się Wam z konkretnym miejscem, czterema ścianami, własnym łóżkiem, ta książka zmieni Waszą perspektywę o 180 stopni. W swojej wizjonerskiej powieść Olga Tokarczuk zabierze Was w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy wraz z biegunami, prawosławnym odłamem starowierców, którzy zło oswajają… ruchem. To on staje się sensem życia, a dom jest „nieskończony, bez adresu, bez szans na uwiecznienie w architektonicznych planach”. Los ludzki jawi się jako nieustanna podróż – zarówno w przestrzeni, jak i metaforyczna, w głąb własnego ciała. Dlatego tak ważne jest to, żeby być mobilnym, nie pogrążać się w konwenansach i schematach.

Przeczytaj recenzję: Bieguni, Olga Tokarczuk

4. O krok za daleko, Harlan Coben

Co jest w stanie zrobić człowiek, aby odnaleźć własną córkę? Wydaje się, że wszystko. Jednak kiedy przychodzi stanąć twarzą w twarz z, co najmniej niewygodną, prawdą o swoim dziecku, to pytanie nabiera innego charakteru. „O krok za daleko” to historia o tym, ile jesteśmy w stanie zrobić dla swoich najbliższych. Pełna nierozwiązanych spraw z przeszłości i nagłych zwrotów akcji. Sekrety bowiem nie umierają nigdy i wpływają na nasze życie bardziej, niż nam się wydaje.

Przeczytaj recenzję: O krok za daleko, Harlan Coben

5. Jestem nieletnią żoną, Laila Shukri

Laila Shukri to literacka specjalistka do spraw historii arabskich kobiet. Jej książki są ich głosem, który ma szansę usłyszeć świat. W powieści „Jestem nieletnią żoną” wysłuchała historii 13-letniej Salmy, uczennicy marzącej o byciu lekarzem. Jednak jej marzenia legną w gruzach, kiedy zostaje wydana za starszego od siebie o 15 lar Ahmada. Musi przerwać naukę, by sprostać stawianym jej wymaganiom. Tutaj zaczyna się jej koszmar… Czy świat otworzy w końcu oczy na to, co dzieje się z kobietami w islamskim świecie?

Przeczytaj recenzję: Jestem nieletnią żoną, Laila Shukri

6. Przyjaciel człowieka, Andrzej Pilipiuk

4 opowiadania, 4 ważne tematy, 4 portrety ludzkiej natury, a każdy z nich ma swojego przedstawiciela – Wojnę, Zarazę, Głód i Śmierć. W najnowszym zbiorze opowiadań Pilipiuk mierzy się z czterema jeźdźcami Apokalipsy. I robi to w sposób niezwykle ciekawy. To proza pisana lekko i przystępnie, ale poruszająca ważne tematy. Co więcej, niesie ze sobą sporo wiedzy. Jeśli do tego dorzucimy wiele ciekawostek historycznych, nieznanych dotąd faktów lub zapomnianych wynalazków, otrzymamy całkiem ciekawą pozycję, która wciąga i nie puszcza aż do ostatniej strony.

7. Zapach śmierci, Simon Beckett

Simon Beckett wie, jak przykuć uwagę czytelnika i od razu rzuca mu przed nos zwłoki. A potem jest już tylko ciekawiej… Zmumifikowane ciało ciężarnej kobiety, z pozoru opustoszały szpital, ukryta sala, w której na rozstawionych łóżkach nadal ktoś leży – obok takiego kryminału ciężko przejść obojętnie. Ci, którzy lubią czuć ciarki na plecach, nie będą zawiedzeni.

Przeczytaj recenzję: Zapach śmierci, Simon Beckett

8. Głosy z zaświatów, Remigiusz Mróz

Jeśli Mróz napisze książkę, mamy pewność, że od razu znajdzie się na liście naszych bestsellerów. Dokładnie tak samo stało się z jego najnowszą powieścią „Głosy z zaświatów”. To niezwykle mroczna i tajemnicza zarazem historia o tych, którzy nie mają już głosu. Jednak w ich imieniu przemówi Seweryn Zaorski. Niewyjaśnione śmierci małych dzieci, tajemnicze wiadomości, upiorne wspomnienia z przeszłości – to tematy, którymi raczy nas tym razem Remigiusz Mróz. Macie odwagę sięgnąć po tę książkę?

9. Czas burz, Charlotte Link

Rodzinna saga przedstawiająca losy kobiet z rodu Dombergów. Pierwsza część to opowieść o osiemnastoletniej Felicji. Choć nie była wychowywana do życia w trudnych czasach, niezwykła siła charakteru pozwala jej przetrwać. Wojenne wydarzenia sprawiły, że musi podjąć decyzje, które zaważą na jej losach. Zobaczymy tu niezłomny charakter, trudne życiowe wyzwania, ale także miłość, dla której jest w stanie wiele poświęcić. Ta książka udowadnia jedno – w kobietach tkwi ogromna moc!

10. Irlandczyk, Charles Brandt

Książka, wcześniej znana jako „Słyszałem, że malujesz domy”, to epicka saga o zorganizowanej przestępczości w powojennej Ameryce. Widziana oczami i opowiedziana słowami Franka Sheerana, weterana, specjalisty od szemranych interesów i zabójcy na zlecenie, który pracował dla mafijnego bossa Russella Bufalino. To też historia, która ujawnia ponure sekrety mafii przez wiele lat wywierającej wpływ na amerykański rząd. Prawdziwie mrożący krew w żyłach kryminał!

Przeczytaj recenzję: Irlandczyk, Charles Brandt

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora