BÓG POŚRÓD RUIN, KATE ATKINSON

17.02.2017
Bóg pośród ruin

Bóg pośród ruin to kontynuacja powieści „Jej wszystkie życia”. Główną postacią jest tym razem młodszy brat Ursuli, bohaterki poprzedniej powieści. Teddy planował zostać poetą, jednak wojna pokrzyżowała mu plany – został pilotem bombowca RAF-u. Następne lata przyniosły kolejne życiowe role – został mężem, ojcem i dziadkiem.

Akcja powieści obejmuje prawie sto lat, od okresu międzywojennego aż do współczesności. Główną postacią jest Teddy, jednak poznajemy także wiele innych osób z jego rodziny. Niemalże na wszystkich piętno odcisnęła wojna. Historia Teddy’ego oraz jego rodziny pokazuje nam jak czasem trudno ułożyć sobie życie, jak wiele rzeczy od nas nie zależy, a mają one na nas ogromny wpływ. Jest to książka przede wszystkim o relacjach rodzinnych i refleksjach nad sensem wojny. Pisarka analizuje emocjonalne skutki działań wojennych nie tylko na tych, którzy brali w niej udział, ale także kolejnych pokoleń.

Historia toczy się bardzo powoli. W kolejnych rozdziałach jesteśmy przenoszeni do innych czasów, kto inny opowiada nam fragment swojego życia. Raz jest to Teddy, za chwilę jego żona, wnuki, ciotka czy rodzice. Powolna akcja pozwala na spokojne zagłębianie się w lekturę i analizowanie kolejnych osób oraz zrozumienie ich motywów. Stopniowo poznajemy wydarzenia, które ukształtowały bohaterów. Czasem opowieść wybiega w przyszłość, czasem wraca do przeszłości. Daje to bardzo szerokie spojrzenie na rodzinę i relacje w niej panujące, a także na to jak szybko zmienia się świat oraz postrzeganie różnych tematów przez kolejne pokolenia.

Bóg pośród ruin” to książka refleksyjna i przewrotna. Ostatecznie nie wiemy co było prawdą, a co tylko wyobrażeniami bohaterów, kolejnymi wersjami wydarzeń, które mogły mieć miejsce…

To książka dla tych, którzy ponad wartką akcję, przedkładają analizę i refleksję.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora