CO SYMBOLIZUJE SOWA?

16.09.2016
sowa

Sowy. Piękne, drapieżne ptaki, które zamieszkują cały świat. Tajemnicze, bo w większości gatunków prowadzące nocny tryb życia, fascynowały człowieka od wieków w różnych zakątkach świata. Sowę jako symbol odnajdziemy w kulturze wielu społeczeństw. Jej postrzeganie było różne na przestrzeni wieków i odmienne w zależności od regionu.

Ze względu na nocne życie, z reguły sowy kojarzono ze smutkiem, samotnością i śmiercią. Tak było w Egipcie, Chinach, Indiach, Japonii, krajach Ameryki Północnej i Środkowej. W kulturze etruskiej kojarzona była z bogiem ciemności. Arabowie wierzyli, że niszczy wszystko co dobre i wartościowe. W kulturze chińskiej sowy utożsamiano także z bogiem burzy, natomiast w Japonii ptaki te obarczano odpowiedzialnością za głód i zarazę. W mitologii Majów sowy były symbolem boga śmierci i nocy. Niektóre plemiona Afrykańskie wierzyły, że sowy są posłańcami czarodziejów i czarownic. Mieszkańcy północno-zachodniej części Ameryki uważali je za przewodników prowadzących dusze do świata zmarłych.

Również Europejczycy nie pozostali obojętni wobec sów. Słowiańska strzyga pochodzi od rzymskiego, kobiecego demona o ptasich szponach. Strzyga obecna w naszej kulturze pojawiała się pod postacią sowy właśnie. Jej pohukiwania, piski i inne odgłosy wydawane nocą były uznawane za złą wróżbę. W XIX wieku stała się popularnym motywem nagrobków – jej wizerunek miał przywoływać skojarzenia z nocą, utożsamianą ze śmiercią i zaświatami.

Starożytni Grecy, w przeciwieństwie do większości innych narodów, nie okazywali lęku przed sowami. były dla nich uosobieniem wielkiej inteligencji, rozsądku i mądrości. Wszystkie te cechy pozwalały podejmować słuszne decyzje, dlatego właśnie sowa stała się atrybutem bogini Ateny.

Na szczęście sowy przetrwały czasy, w których kojarzone były z tak złymi emocjami, wynikającymi wyłącznie z lęku i przesądów. Współcześnie są uważane za mądre stworzenia, o czym świadczą ich częste wizerunki w okularach, togach i z książkami. Sowa często występuje w literaturze, chociażby w Panu Tadeuszu, Harrym Potterze czy Kubusiu Puchatku.

Obecnie ptak ten jest symbolem wiedzy, mądrości, przenikliwości i erudycji, dlatego na naszym blogu nie mogło go zabraknąć! Sowy „Czytam wszędzie” zostały specjalnie zaprojektowane i każda z nich symbolizuje inny rodzaj literatury – dzięki temu łatwiej odnajdziesz się w gąszczu tytułów i gatunków. Sowy spotkasz na naszym blogu, Facebooku, Instagramie oraz torbie „Czytam wszędzie” – pokaż, że czytanie jest w modzie! 🙂


WEŹ UDZIAŁ W AKCJI POLECACIE-POMAGACIE

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora