Czuły czy barbarzyńca? | No bez jaj, Jacek Masłowski i Martyna Harland

14.02.2023
no bez jaj martyna harland jacek masłowski

Martyna Harland i Jacek Masłowski zapraszają nas do rozmowy o męskości. To pewne, że postrzeganie roli płci się zmieniło w ostatnich dekadach. Jakie jest więc miejsce mężczyzny w świecie, w którym wciąż mówi się o „sile kobiet”? Książka „No bez jaj” to refleksja nad kondycją współczesnych mężczyzn oraz garść inspiracji, jak odnaleźć własną tożsamość.

Facet, czyli kto?

no bez jaj jacek masłowski martyna harlandKim jest współczesny mężczyzna? Typem “macho”, silnym, stanowczym o zdecydowanym charakterze, czy czułym i opiekuńczym, dbającym o relacje i pozwalającym sobie na wzruszenia wrażliwcem? A może wszystkim tym po trochu?

Odeszliśmy od jasno określonych ról płciowych. Role trzeba zdefiniować na nowo. Jest jedno ale – to trudny proces, który wymaga ogromnej samoświadomości. W tym właśnie próbują pomóc autorzy – psychoterapeuta i filozof Jacek Masłowski oraz psycholożka i dziennikarka Martyna Harland.

Ku pokrzepieniu

„To jest nasz cel, żeby dodać mężczyznom siły do tego, żeby mogli narysować się na nowo. Nie chodzi o to, by wychodzili naprzeciw oczekiwaniom świata czy kobiet, a żeby spróbowali być autonomiczni i odpowiedzieli sobie na pytanie, jakimi chcieli być mężczyznami” – Martyna Harland

Książka “No bez jaj” to bardzo inspirująca i otwierająca oczy rozmowa. Nie ma tutaj przepychanek, licytacji o to, kto ma w dzisiejszych czasach gorzej – kobiety czy mężczyźni. Nie ma także oceniania, porównywania ani rywalizacji. Przebija w niej za to ciekawość, otwartość na drugiego człowieka oraz chęć głębokiego zrozumienia tematu. Jacek Masłowski i Martyna Harland próbują podpowiedzieć, jak sprostać oczekiwaniom stawianym przez współczesny świat. A przy okazji odpowiadają na wiele innych ważnych pytań. To książka dla mężczyzn i dla kobiet w ich życiu. Dzięki niej obie płcie mogą się lepiej zdefiniować i zrozumieć.

Wprost

Jacek Masłowski i Martyna Harland nie dyskutują teoretycznie o słownikowych definicjach, czy pracach naukowych z katedry „gender studies”. Poruszają bliskie nam tematy: o roli mężczyzny jako ojca czy rozwodach. Odnoszą się nie tylko do rzeczywistych sytuacji, ale też do dzieł kultury, co jest o tyle istotne, że często to właśnie te filmy czy książki w dużym stopniu kształtują postrzeganie ról płci w społeczeństwie.

Ich komentarze i analizy są pisane językiem prostym, praktycznie potocznym. Wszystko jest zrozumiałe, pozbawione „naukowego patosu”. Dzielą się spostrzeżeniami, oferują swoje interpretacje, porady i pozostawiają czytelnikom przestrzeń na własną refleksję.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Jacek Masłowski i Martyna Harland “No bez jaj”. Zwierciadło. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora