DOBRA I ZŁA STRONA NAUKI W DWÓCH BARDZO CIEKAWYCH KSIĄŻKACH!

20.03.2018

Gatunek non-fiction zyskuje coraz większą popularność i przyciąga czytelników, którym nie wystarczają wymyślone historie. Chcą poznawać także te prawdziwe i pełne naukowych faktów, które poszerzają wiedzę. Polecamy Wam dwie książki, które wciągają jak najlepsze powieści! Wiele jest w nich pasji, energii, ciekawości świata i ambicji.

Dittrich_Eksperyment_500pcx

Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny, Luke Dittrich

Luke Dittrich postanowił opisać osiągnięcia i pracę naukową swojego dziadka – ambitnego naukowca, który dokonał wielu istotnych odkryć pozwalających poznać pracę ludzkiego mózgu. Książka zawiera mnóstwo wiadomości na temat historii badań mózgu i sposobów jego leczenia. Postacią, która cały czas przewija się przez strony, jest Henry Gustav Molaison, człowiek który przez długie lata znany był jedynie jako pacjent H.M.

Henry w dzieciństwie został potrącony przez rowerzystę. Następstwem tego wypadku było uszkodzenie mózgu. Chłopiec odzyskał przytomność i wydawało się, że nic mu nie dolega. Niestety po pewnym czasie zaczął dostawać silnych ataków epilepsji, które z roku na rok narastały. Mimo brania coraz silniejszych leków, terapia nie przynosiła efektów. Z czasem stało się oczywiste, że farmakologia mu nie pomoże. Kiedy miał 27 lat jego lekarzem został William Beechwe Scowille – dziadek autora książki. Scowille zdecydował się operować mózg Henry’ego, co miało doprowadzić do zmniejszenia ataków epilepsji. W trakcie zabiegu lekarz zdecydował się na eksperyment i wyciął część mózgu. Udało mu się w ten sposób zminimalizować ataki, ale jednocześnie pozbawił pacjenta pamięci. Od tej pory Henry musiał każdego dnia od nowa uczyć się tych samych rzeczy, nie był samodzielny i nie mógł prowadzić normalnego życia.

„Eksperyment” łączy w sobie elementy biografii, książki naukowej, ale i thrillera, bo często czytamy o nieprzyjemnych, miejscami aż niewiarygodnych, faktach ze świata nauki. Poza historią Henry’ego autor przytacza inne przypadki chorób, wiele miejsca poświęca na pracę neurochirurgów, psychologów i innych lekarzy zaangażowanych w poznanie oraz badanie pracy mózgu. Książka Dittricha zdobyła wiele wyróżnień, m.in. znalazła się na liście bestsellerów „New York Timesa”!

Petterson _ Pszczoly _ m 

Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie, Joachim Petterson 

O zagrożeniu związanym ze zmniejszającą się populacją pszczół jest coraz głośniej. To owady od których zależy nasze istnienie. Są pracowite, pożyteczne i przez długi czas były niedoceniane. Obecnie coraz częściej słyszymy o wymieraniu tego gatunku. Odpowiada za to między innymi coraz bardziej zanieczyszczone środowisko i stosowane przez ludzi środki chemiczne. Tematem tym zainteresowali się również pisarze czyniąc z pszczół bohaterki swoich książek. Na pewno znacie powieści takie jak „Rój” Laline Paull, „Sekretne życie pszczół” Sue Monk Kidd czy „Historię pszczół” Maji Lunde. Tym razem mamy do czynienia nie z powieścią, a autentyczną historią Joachima Pettersona, który przejęty doniesieniami o możliwych tragicznych skutkach wyginięcia pszczół, postanowił zostać pszczelarzem!

Petterson na co dzień prowadzi agencję reklamową w Sztokholmie i pracuje jako grafik, a każdą wolną chwilę poświęca swojej pasji. Na tyłach swojego domu w dzielnicy domów jednorodzinnych założył kilka uli. W książce dzieli się swoją wiedzą na temat pszczół i podpowiada jak zapewnić im idealne warunki do życia w naszych ogrodach, a także co możemy zrobić dla pszczół w mieście. Okazuje się, że niewielkim wysiłkiem, bo chociażby posadzeniem odpowiednich kwiatów na balkonie, możemy wspomóc te cenne owady. Petterson zachęca także do tego, by założyć własną pasiekę. W przyjazny sposób pokazuje jak zostać pszczelarzem.

Książka pełna jest anegdot, przemyśleń, osobistych przeżyć i konkretnych porad. Pasja bije z jej każdej strony! Poradnik zachwyca także estetyką wydania. Przepiękne zdjęcia, ilustracje i idealnie dobrana szata graficzna sprawiają, że to uczta estetyczna i idealna książka na wiosnę!

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora