DWA OBLICZA DRESZCZOWCA

19.06.2019

Ostatnio w księgarniach można było znaleźć wiele dobrych książek! Od lekkich i romantycznych po cięższe – kryminały i thrillery. Na wyróżnienie zdecydowanie zasługują dwa tytuły należące do ostatniego wymienionego gatunku, czyli „Ty” Caroline Kepnes oraz „Plotka” Lesley Kary, o których było najgłośniej.

Thriller, czyli w naszym ojczystym języku po prostu dreszczowiec, to gatunek, który z każdym rokiem staje się bardziej popularny. Na półkach sklepowych książki z tej kategorii coraz częściej zdobywają tytuł bestsellera, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu czytelników. Można wyróżnić wiele podgatunków thrillera ze względu na jego treść, między innymi komediowy, erotyczny, kryminalny, psychologiczny czy szpiegowski. Przedstawiam Wam dwie pozycje, które należą do tego samego rodzaju, jednak znacznie się od siebie różnią.

Gdy tylko pojawiła się informacja o premierze „Ty” w mediach społecznościowych zawrzało! Kilka miesięcy temu ukazał się serial, wyreżyserowany na podstawie książki, który podbił serca widzów i zyskał w większości bardzo pozytywne opinie. W czym tkwi sekret tego tytułu? W genialnym pomyśle na fabułę. Mamy tu przypadek thrillera psychologicznego połączonego z erotycznym, co finalnie daje nam świetną i niebanalną pozycję.  O czym jest?

Księgarz Joe Goldberg popada w fascynację, gdy jego sklep odwiedza piękna, młoda i inteligentna Guinevere Beck, początkująca pisarka. Mężczyzna robi wszystko, by tylko zwrócić na siebie jej uwagę, marzy, by ją zdobyć. Nie dajcie się jednak zwieść – nie jest to zwykłe, niewinne zauroczenie, a prawdziwa obsesja. Joe w tajemnicy kieruje życiem nieświadomej Beck chociażby poprzez media społecznościowe, które dla kobiety są głównym kanałem komunikacji między nią a jej znajomymi. Umieszcza tam wiele cennych informacji na swój temat, które księgarz z pewnością wykorzysta. I nie powstrzyma się przed niczym, by zdobyć kobietę, tego możecie być pewni! Granica między tym, co rzeczywiście jest dobre dla Beck, a tym, co Joe uważa, że jest dla niej dobre, podczas całej lektury niebezpiecznie się zaciera…

Mocno polecam tę lekturę! Niepokój, który towarzyszy czytelnikowi podczas całej książki utrzymuje się od pierwszej aż do ostatniej strony. A wszystko to dzięki narracji pierwszoosobowej, dzięki której poznajemy myśli i sposób postrzegania świata Joe. Jest on podręcznikową osobowością psychopatyczną, zatem jest to prawdziwa czytelnicza uczta – okazja na wniknięcie do umysłu chorej osoby, zdarzyć się może wyłącznie podczas lektury napisanej właśnie w taki sposób, a tutaj warstwa psychologiczna rozwinięta jest fenomenalnie. Dlaczego? Ponieważ czytelnik w pewnym momencie zacznie gubić się w tym, co jest prawdą, a co tylko urojeniem księgarza. Całą książkę można przyrównać do monologu głównego bohatera, bowiem poznajemy tylko jego punkt widzenia. Świetny zabieg! Smaczku dodaje napięcie seksualne między bohaterami, którzy naprawdę na siebie oddziałują. „Ty” jest zatem połączeniem romansu z thrillerem psychologicznym. Nie zawiedziecie się!

Kolejna intrygująca książka, która jest warta uwagi to „Plotka” Lesley Kary.

Joanna wraz z synkiem Alfiem przeprowadza się do małej nadmorskiej miejscowości, by zacząć nowe, spokojniejsze życie. Pewnego dnia podczas rozmowy z innymi matkami kobieta dowiaduje się, że w miasteczku mieszka pod zmienionym nazwiskiem słynna morderczyni, która jako nastolatka zabiła chłopca. Jak to w małych miasteczkach bywa, rzucona luźno uwaga może przerodzić się w prawdziwą aferę. Nie inaczej jest tym razem – Joanna powtarza więc plotkę kolejnym osobom, co powoduje lawinę oskarżeń i typowanie sprawcy. Niestety nie zdaje sobie sprawy, że ona w momencie zapoczątkowania plotki również stała się celem…

„Plotka” to z pewnością pozycja, która niektórym może w ogóle nie skojarzyć się z thrillerem. Nic bardziej mylnego! Mamy tutaj napięcie, które cały czas towarzyszy Joannie i nam, świadkom jej położenia.  Fabuła zmierza do punktu kulminacyjnego, który dla czytelnika powinien być zupełnie nieoczekiwany. Wszystko to znajdziecie w tej pozycji, a to automatycznie klasyfikuje ją jako dreszczowiec. Akcja jednak rozgrywa się dość spokojnie, nie dzieje się tu tyle co w przypadku „Ty”. Mimo, że jest spokojna, budzi całkiem odmienne emocje, gdyż niepokój głównej bohaterki, który właściwie można uznać za paranoję, udziela się czytelnikowi. Każdy z nas brał kiedyś udział w plotkowaniu – jako inicjator lub słuchacz, więc łatwo wyobrazić sobie, jaki niepokój czuła kobieta, gdy konsekwencje plotki odbiły się na niej samej. Pikanterii całej powieści dodaje fakt, że była ona inspirowana prawdziwą historią Mary Bell, która jako jedenastolatka zamordowała dwóch chłopców. Dodatkowy plus dla autorki za to, że do ostatniej strony genialnie myliła tropy. Mimo, iż jest to jej debiut literacki, poradziła sobie z nim świetnie. Polecam!

 

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Caroline Kepnes „Ty”. Przeł. Jacek Żuławnik. Wydawnictwo W.A.B. Warszawa 2019

Lesley Kara „Plotka”. Przeł. Monika Bukoska. Wydawnictwo Otwarte. Kraków 2019

Autor

Pamela Olejniczak
Pamela Olejniczak
Prowadzi blog i bookstagram o nazwie polish.bookstore. Najbardziej kocha kryminały i thrillery, ale czasem lubi wzruszyć się przy dobrym romansie. W życiu codziennym jest… doradcą w serwisie pojazdów ciężarowych!
Artykuły autora