DZIEWCZYNA, KTÓRĄ KOCHAŁEŚ, JOJO MOYES

26.01.2017
Dziewczyna, którą kochałeś

Jojo Moyes – autorka znana przede wszystkim z ,,Zanim się pojawiłeś”, książki gdzie śmiech miesza się z łzami. W najnowszej propozycji od Między Słowami zaskakuje dojrzałym tematem, melancholią i nostalgią.

Dwie kobiety, które dzieli ponad 100 lat. Żyjące w zupełnie innych czasach. Sophie to Francuzka, prowadzi hotel i bar w miasteczku okupowanym przez Niemców w czasie I wojny światowej. Liv żyje w czasach nam współczesnych. Jej mąż David umarł, a ona została sama w zimnym i bezdusznym szklanym domu mając za towarzystwo jedynie dziewczynę ze starego obrazu.

,,Dziewczyna, którą kochałeś” to niezwykła historia jaka nie zdarza się często, a jednocześnie prosta i obrazowa, wywołująca całą gamę emocji powieść. Ma w sobie dwa wątki, które z pozoru zupełnie się ze sobą nie wiążą by później spleść się nierozerwalnie.

Czasami jest tak, że autor pisze świetne dwie, trzy powieści by później jego dorobek staczał się już tylko po równi pochyłej. Tą książką Jojo Moyes udowadnia, że ma głowę pełną pomysłów i dopiero się rozkręca. Zdziwił mnie fakt, że wydawnictwo nie informuje nigdzie na okładce o wątku toczącym się w przeszłości. Zajmuje on prawie pół książki i myślę, że jest jej głównym atutem. Autorka pokusiła się o przeniesienie akcji do czasów I  wojny światowej. Ciekawy zabieg, najczęściej to II wojna częściej pojawia się w literaturze. Tam Jojo Moyes odmalowuje historię niezwykłej miłości, oddania i poświęcenia. Dopuszcza do głosu nasze sumienie i zmusza je do refleksji. Czy wróg, który pokazuje ludzką twarz zasługuje na naszą pomoc i zrozumienie? Czy spoufalając się z nim stajemy się zdrajcami? Sophie, która odgrywa w tym wątku główną rolę to pasjonująca postać, która zdaje się nie bać absolutnie niczego. Nie wiem zupełnie jak zachowałabym się na jej miejscu.

Współczesna historia nie wywołuje już tylu zachwytów. To oczywiście cały czas niezwykle mądra, pouczająca, a przy tym lekka i ciepła opowieść. Liv jest pozytywną bohaterką z całym bagażem przykrych doświadczeń z jakimi nie może sobie poradzić. Nie umie zacząć żyć po odejściu męża, nie potrafi ruszyć do przodu. Jej życie to stagnacja, nic się w nim nie dzieje. Każdy kolejny dzień jest taki sam. Czy portret nieznajomej kobiety ma szansę coś zmienić?

Podsumowując, dzięki tej pięknej, niezwykle realistycznie i klimatycznie odmalowanej historii ,,Dziewczyna, którą kochałeś” zajmuje pierwsze miejsce w moim prywatnym rankingu powieści tej autorki.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora