HANYA YANAGIHARA I DONNA TARTT – ICH MNIEJ ZNANE POWIEŚCI, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ

23.10.2017

Te nazwiska na pewno znasz! Powieść Hanyi Yanagihary „Małe życie” stała się międzynarodowym bestsellerem i przyniosła jej nominacje do najważniejszych nagród literackich. Powieść Donny Tartt  „Szczygieł” także stała się bestsellerem, a autorka otrzymała Nagrodę Pulitzera. Oto dwie inne książki obu pisarek, napisane przed tymi spektakularnymi sukcesami, które warto przeczytać!

 hy
Ludzie na drzewach, Hanya Yanagihara

Pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka i dziennikarka zasłynęła w Polsce powieścią „Małe życie”, ale jej debiutancka książka „Ludzie na drzewach” jest równie interesująca i godna polecenia. Główny bohater to Norton Perina – wybitny naukowiec i laureat nagrody Nobla, którego poznajemy już jako dojrzałego człowieka. Przebywa w więzieniu, ponieważ zostaje oskarżony o molestowanie swoich podopiecznych. Jako młody naukowiec, zaraz po ukończeniu studiów medycznych na Harvardzie, udał się wraz z wyprawą naukową w dalekie i nieznane rejony Pacyfiku. Naukowcy chcieli poznać plemię Ivu’ivu żyjące na jednej z mikronezyjskich wysp. Członkowie ekspedycji obserwowali codzienne życiu tubylców, jednak Perinę zafascynowała grupa wyrzucona ze społeczności. Byli to starcy dotknięci demencją, ale jak się okazało mający ponad sto kilkadziesiąt lat! Perina, próbując odkryć sekret nieśmiertelności, doprowadził do zniszczenia dzikiej dotąd wyspy, tylko po to, by ze swoich badań uczynić ważne i przełomowe odkrycie. Główny bohater to postać, którą trudno polubić. Liczy się dla niego tylko on sam i jego kariera. Ludzi uważa za głupszych i pogardza nimi. Tubylców traktuje jak obiekty do zbadania. Adoptowane przez niego dzieci również są tylko kolejnym eksperymentem. Młody naukowiec zdobywa Nagrodę Nobla, sławę i uznanie w środowisku naukowców. Spektakularna kariera kończy się jednak skandalem. Powieść ma formę pamiętnika pisanego z więzienia. Pisarka bardzo sugestywnie oddała tropikalny klimat wyspy, szczegółowo opisała zwyczaje i tradycje plemienia, dzięki czemu książkę czyta się jak publikację naukową. Yanagihara pisała ją prawie osiemnaście lat! Inspiracją do historii była prawdziwa postać Daniela Gajduska – kontrowersyjnego naukowca, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1976 roku. Opowieść o nim autorka wykorzystała, by poruszyć temat destrukcyjnego wpływu człowieka na świat oraz tego jak daleko może się on posunąć w imię nauki. Książka otrzymała znakomite recenzje i była nominowana do prestiżowych nagród. Zakończenie sprawia, że powieść zostaje długo w pamięci!

maly-przyjaciel-b-iext43264084
Mały przyjaciel, Donna Tartt

To co charakterystyczne dla Donny Tartt to bardzo powolne pisanie przez nią każdej książki, staranne dobieranie niemalże każdego słowa. Każda powieść to lata wytężonej pracy! Nic więc dziwnego, że wydanie kolejnej, wzbudza wśród czytelników i krytyków spore poruszenie. „Mały przyjaciel” to druga powieść Tartt. Historia rozgrywa się w małym miasteczku w stanie Missisipi, gdzie wszyscy się znają. Mimo tego nikt nie potrafi wyjaśnić tajemniczej śmierci dziesięcioletniego Robina, który pewnego dnia znika sprzed domu, a jego ciało zostaje odnalezione powieszone na pobliskim drzewie. Tragedia odmienia życie domowników, powodując tragiczne w skutkach spustoszenie. Akcja powieści toczy się w  późnych latach 70-tych. Amerykańskie południe to wciąż obecna segregacja rasowa, podział na bogate damy, czarnych służących i białą biedotę. Autorka bardzo plastycznie oddała charakterystyczny styl życia ludzi południa. Bohaterowie należą do starej rodziny, która czasy świetności ma już dawno za sobą i jedyne co im z nich pozostało to okazały kolonialny dom oraz nieliczne przedmioty ocalone z pożaru. Główna bohaterka, Harriet Cleve, to siostra zamordowanego Robina. Kiedy zginął miała zaledwie kilka miesięcy. Kiedy ją poznajemy, od tragedii minęło już dwanaście lat. Mimo śledztwa, wciąż nie wiadomo kto zamordował chłopca, dlatego dziewczynka postanawia na własną rękę odnaleźć mordercę. Ma nadzieję, że dzięki odkryciu prawdy, jej rodzina znów odnajdzie spokój. Po tragedii ojciec Robina przeniósł się do innego miasta i nie interesuje się rodziną. Matka przeszła depresję i funkcjonuje wyłącznie dzięki lekom. Allison, starsza siostra Harriet, unika ludzi i żyje w świecie swoich marzeń. Babka i cztery ciotki wciąż trwają w żałobie. Harriet rozpoczyna poszukiwania bazując na wiedzy z książek kryminalnych i przygodowych. „Mały przyjaciel” to jednak nie kryminał, a powieść o tym jak tragedia zniszczyła rodzinę. O szybkim dojrzewaniu dzieci, które zrozpaczeni dorośli pozostawili samym sobie. Powieść koncentruje się na rodzinie i relacjach oraz emocjonalnym dojrzewaniu. Dzięki opisom trafiającym szybko do wyobraźni, bardzo łatwo jest odtworzyć w głowie opisywany świat i wczuć się w historię.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora