Ile w polskim domu wydaje się na książki?

13.12.2015

Dotarły do nas najnowsze badania Głównego Urzędu statystycznego na temat wydatków na czytelnictwo i kulturę w Polsce. Wyniki mogą Was zaskoczyć.

W 2014 roku przeciętna polska rodzina wydała tylko 20,88zł na zakup książek. Pomimo, że sama kwota jest i tak niska, to wciąż maleje z roku na rok! Z opublikowanych danych GUS-u o wydatkach na kulturę wynika także, że popularność książek wśród Polaków jest niewielka w porównaniu z telewizją czy innymi wyjściami kulturalnymi. Łączne wydatki w tej dziedzinie wynoszą średnio niecałe 346 zł na jedną osobę w rodzinie. Jednak, jak sami ankietowani przyznali, większość tego budżetu z reguły pokrywały wydatki na sprzęt elektroniczny.

Polacy rocznie wydają także niewielką kwotę na gazety i czasopisma. Na jedną osobę w gospodarstwie domowym wydaje się na ten cel tylko 31,68 zł rocznie. Co ciekawsze, na bilety do kina i teatru Polacy wydają o kilka złotych więcej niż na książki, bo aż blisko 25 zł.

Dodatkowo, wartą podkreślenia kwestią jest informacja o tym, że w mieście na gazety i czasopisma wydaje się przeciętnie 38,52 zł, a na wsi tylko 21,00 zł. Jeszcze bardziej przerażająca jest różnica w wydatkach na książki, gdzie w gospodarstwach miejskich wydano średnio 28,56 zł, a tylko 9 zł na wsi.

Czy tak niskie wydatki na książki w porównaniu ze sprzętem elektronicznym wróżą upadek czytelnictwa? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu…

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora