INACZEJ O MARILYN MONROE | „BLONDYNKA” JOYCE CAROL OATES

21.09.2021
blondynka recenzja wilk

Monumentalna, prawie 800-stronicowa książka Joyce Carol Oates nie jest klasyczną biografią sławnej aktorki. Jest czymś o wiele więcej.

Marilyn Monroe inaczej… Norma Jean Mortenson

blondynka joyce oatesDramatyczne dzieje Marilyn Monroe opisywano na wiele sposobów. W licznych książkach o jej życiu dostarczano dość szczegółowych – momentami wręcz chciałoby się rzec: zbyt szczegółowych informacji o ikonie kina. Joyce Carlos Oates postanowiła pójść nieco inną drogą. Przyjrzała się ona życiorysowi Monroe z nieco innej, bardziej twórczej strony. Nie napisała książki non-fiction, ale biografię fabularyzowaną, w której rzeczywistość miesza się z fantazją.

„Blondynka” jest bowiem tylko do pewnego stopnia linearną i historyczną opowieścią opartą na źródłach. To również dopisana przez Joyce poezja oraz wymyślone przez pisarkę wypowiedzi aktorki. Chodziło o to, by sięgnąć do wewnętrznego świata emocji Marilyn Monroe.

To stąd te 800 stron gęstej historii. I to stąd słychać w tym tekście tak wiele głosów. Tekst momentami drga różnymi narracjami. Oates, jedna z najwybitniejszych współczesnych pisarek amerykańskich, od lat wymieniana wśród kandydatek do literackiej Nagrody Nobla, nie boi się projektować życia i świata Monroe – tak jak ona (Oates) to życie sobie wyobrażała.

Co warte podkreślenia, pisarka jest sojuszniczką Monroe. Z życzliwością i ciekawością dla kobiecego doświadczenia stara się dopowiedzieć to, o czym milczą źródła.

Biografia bez skrótów

„Blondynka” może zatem wydawać się więc wymagająca. Być może niektóre z osób czytających będą walczyły ze skupieniem, bo – co warto wiedzieć – ów literacko przekształcony życiorys domaga się od nas uwagi.

Uczciwie sobie więc powiedzmy: pragnący drogi na skróty mogą być rozczarowani, ale za to na otwartych na inne ujęcia czeka nagroda. Wielbiciele Monroe (i Joyce!) niech spokojnie sięgają po tomiszcze. Zresztą fani „Blondynki” być może mają już jedno z pierwszych wydań, które ukazały się kilka lat temu, również w przekładzie Mariusza Ferka. Książka była wówczas sporym wydarzeniem na rynku wydawniczym. Nie byłoby źle, gdyby w nowej odsłonie „Blondynka” powtórzyła tamten sukces.

 

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Joyce Carol Oates “Blondynka”, Marginesy, 2021

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora