JAK RODZI SIĘ PRZYJAŹŃ? |„DWOJE NA KWARANTANNIE” MAŁGORZATA KALICIŃSKA

29.07.2021
dwoje na kwarantannie

Rok 2020 był rokiem wyjątkowym. Wszystko wskazuje na to, że 2021 nie skończy się inaczej… Niestety ich wyjątkowość to dla wielu osób nic pozytywnego. Pandemia, strach przed Covid-19, utrata najbliższych, przymusowa izolacja – to wszystko, z czym przyszło nam nagle żyć. Małgorzata Kalicińska znalazła w tym jednak nadzieję. Powieścią „Dwoje na kwarantannie” pokazuje, jak nie utracić sensu życia i stopniowo odbudować zaufanie do świata.

Jeszcze będzie przepięknie

„Stefan wrócił cały niemal czarny od sadzy i brudu. Poszedł do łazienki umyć się, potem przyszedł do pokoju i usiadł zrezygnowany. Po raz pierwszy na mnie spojrzał.
– Zabiorę pana do siebie, Panie Stefanie. – powiedziałam przyjaźnie – Na taki rodzaj urlopu. Pomyślimy, co robić, ogarnie się pan. Będzie dobrze! – wstałam i wyciągnęłam rękę.”

I tak narodziła się przyjaźń, a może i coś więcej…

dwoje na kwarantannieJeśli ktoś zna twórczość Małgorzaty Kalicińskiej, z pewnością słyszał o „Pajce”. Pamela, bo tak brzmi jej imię, to kobieta która po rozwodzie próbuje odnaleźć siebie i sens życia na mazowieckiej wsi. Prowadzi tam agroturystykę, mały pensjonat który miał być zajęciem na chwilę, a stał się czymś bez czego nie może żyć. Niespodziewanie zaprzyjaźnia się ze Stefanem (fani Kalicińskiej z pewnością znają Stefana z „Listów pisanych atramentem”). To człowiek który po utracie żony odsuwa się od najbliższych i choć bardzo się stara, nie potrafi żyć dalej, czuje się osamotniony. Niespodziewana również i dla niego przyjaźń z Pajką przywraca mu chęci do życia i nadzieję na to, że „jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”…

Uczucie w jesień życia

Dwójkę ludzi w srebrnym wieku połączyły wspólne, niezbyt przyjemne doświadczenia. Obydwoje stali się ofiarą pożaru, w którym stracili cały dobytek. Mieli spędzić kilka wspólnych dni w pensjonacie Pajki. Jednak niespodziewane nadejście pandemii zmieniło ich plany i tymczasowe mieszkanie pod jednym dachem przedłużyło się. Szybko okazało się jednak, że przymusowe towarzystwo pozwoliło im odkryć coś, czego się nie spodziewali. Poznali na nowo, czym jest obecność drugiego człowieka, wspólne rozmowy, posiłki spożywane we dwoje, a nawet milczenie w towarzystwie bliskiej osoby.

Powieść „Dwoje na kwarantannie” to nie jest historia o pandemii. Owszem, jest ona tłem dla wydarzeń, wpływa na losy bohaterów i staje się też ważnym motorem ich codziennych rozmów. Jednak Małgorzata Kalicińska postawiła w swojej książce na zupełnie coś innego. Wykorzystując motyw przymusowego bycia razem skupiła się na ludziach i ich emocjach. Doskonale opisuje proces budowania bliskiej, autentycznej relacji. Cegiełka po cegiełce pokazuje, jak tworzy się zaufanie, jak nawiązuje się nić porozumienia. Pokazuje w prostych, codziennych czynnościach i sytuacjach, jak ważna jest obecność drugiego człowieka.

Jest to niezwykle ciepła i bardzo sympatyczna historia o odkrywaniu siebie nawzajem, budowaniu nowych relacji w jesieni życia. To historia o tym, że emocje i uczucia, które czasem wydają się bezpowrotnie utracone, mogą obudzić się w najbardziej zaskakującym dla nas momencie. Autorka udowadnia, że nigdy nie jest za późno na to, by poczuć się dobrze samemu ze sobą i z drugim człowiekiem.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Małgorzata Kalicińska „Dwoje na kwarantannie”. Bauer. Warszawa 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora