KLASYKI DO PRZECZYTANIA W CZERWCU!

16.06.2016
do przeczytania

Jest mnóstwo wartościowych książek do przeczytania. Co miesiąc pojawiają się kolejne bestsellery. Od czasu do czasu warto sięgnąć po dawne tytuły, chociażby dla odmiany. Tym bardziej, że są to pozycje, które musicie znać, jeśli chcecie uważać się za prawdziwych miłośników literatury 🙂  Nie można ograniczać się do jednego, chociażby ulubionego, typu książek. Takie „wycieczki gatunkowe” odświeżają nasze spojrzenie na powieści i pisarzy. Pozwalają też poznawać świat różnorodnej literatury, zarówno jeśli chodzi o sposób pisania, jak i opisywaną rzeczywistość.

Poniżej przedstawiamy 6 niekwestionowanych arcydzieł literatury. Wszystkie mówią o wielkich namiętnościach, które targają bohaterami.

Duma i uprzedzenie, Jane Austen (1813r.)

„Duma i uprzedzenie” stała się przebojem literackim zaraz po wydaniu, ale także współcześnie zachwycają się nią kolejne pokolenia czytelniczek. Mogą o tym świadczyć liczne ekranizacje i wznowienia. Historia Elizabeth Bennet i pana Darcy’ego to opowieść o przezwyciężeniu dumy i uprzedzeń obojga głównych bohaterów, ich dojrzewania do porozumienia i szczerej miłości. Jane Austen podważa prawdziwość miłości od pierwszego wejrzenia i ostrzega tych, którzy w nią wierzą. Ostrzega także przed pochopnym wydawaniem opinii o ludziach bez poznania uczuć i motywów osoby osądzanej. Pisarka umiejętnie wciąga czytelnika w mnogość intryg.

Anna Karenina, Lew Tołstoj (1877r.)

„Anna Karenina” to jedna z najpopularniejszych powieści pisarza. Lew Tołstoj pisze w niej o wielkich uczuciach i namiętnościach, tajemnicach ludzkiej natury oraz problemach etycznych. To ponadczasowa opowieść o uczuciu, które od początku było skazane na potępienie. Anna Karenina wiedzie dostatnie, ale nudne życie u boku dużo starszego męża. Spełnia się jako matka, ale nie stroni też od przyjęć. Jest atrakcyjna i uwielbiana na petersburskich salonach. W jej stabilne życie wkracza niepokój, gdy pojawia się hrabia Wroński, a wraz z nim namiętność i zniszczenie. Książka wciąż budzi żywe emocje, chociaż od czasu jej powstania minęło ponad sto lat.

Przeminęło z wiatrem, Margaret Mitchell (1936r.)

Akcja powieści rozgrywa się w 1861 roku, w czasie wojny secesyjnej. Obrazuje głębokie wewnętrzne przemiany Ameryki, po których już nigdy kraj nie będzie taki sam. Powieść opisuje świat Południa, wielkich plantacji, możnych panów i czarnoskórych niewolników. Główną bohaterką jest szesnastoletnia Scarlett O’Hara, córka zamożnego plantatora bawełny z Georgii. Jest dumna, uparta i pełna energii. Kiedy jej ukochany Ashley Wilkes zaręcza się z inną kobietą, Melanią, dziewczyna na złość jemu wychodzi za mąż za jej brata. Jej małżeństwo nie trwa długo, małżonek umiera, a Scarlett sama musi dać sobie radę z rzeczywistością, która stała się nieustającą walką o byt…

Lolita, Vladimir Nabokov (1955r.)

Najgłośniejsza powieść Nabokova, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Powieść obecnie uznawana jest za jedno z arcydzieł literatury światowej. Początkowo wzbudzała wiele kontrowersji i protestów, a autora pomawiano o pornografię i pedofilię, za którą powinien zostać zamknięty w więzieniu. Dziś fabuła już tak nie szokuje, ale książka jest z pewnością warta przeczytania.

Sto lat samotności, Gabriel Garcia Marquez (1967r.)

Sto lat samotności opowiada historię rodziny Buendiów na przestrzeni sześciu pokoleń. Osadę Macondo zakłada kilka rodzin, na których czele stoją José Arcadio Buendía i Urszula Iguarán. Rodzina prześladowana jest przez fatum kazirodztwa. Do takich związków dochodzi pomiędzy różnymi członkami rodziny i w różnych pokoleniach. Wszyscy bohaterowie powieści skazani są na samotność, która wydaje się cechą dziedziczną w rodzinie. Miasteczko, w którym mieszkają, również jest odizolowane od świata i nowoczesności. W opisywanym świecie rzeczy nadzwyczajne mają charakter szarej codzienności, zaś zwyczajność postrzegana jest jak zjawisko nadprzyrodzone…

Zapewniamy, że wszystkie wymienione tytuły dostarczą Wam wielu wrażeń!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora