KOŚCIÓŁ, JAKIEGO NIE ZNACIE

14.01.2020

Polski Kościół od długiego już czasu jest tematem numer jeden w mediach. Afera goni aferę, jeden po drugim wybucha skandal, kontrowersyjne wypowiedzi oficjeli kościelnych tylko podgrzewają i tak gorącą już atmosferę. Jednak to tylko mała część rzeczywistości, fragment, który niewiele mówi o całości. Jak naprawdę wygląda Polski Kościół od wewnątrz? Kto tworzy tę instytucję? Przeczytajcie książki, które dogłębnie analizują stan dzisiejszego Kościoła zarówno z punktu widzenia instytucji, jak i pojedynczego księdza.

Joanna Podgórska „Spróchniały krzyż”

Podobno żyjemy w świeckim kraju, w którym panuje rozdział religii i państwa. Podobno. Bo choć mamy XXI wiek i wydawałoby się, że dyskusja o to, czy państwo powinno być świeckie czy wyznaniowe, dzieje się gdzieś w krajach arabskich, to jednak problem ten dotyczy również nas, Polaków. Związek państwa z Kościołem jest u nas silny od zawsze. Jest częścią naszej kultury, dla wielu również tożsamości. Lecz teraz to powiązanie jest niemal nierozerwalne. W polskich szkołach jest więcej lekcji religii niż historii, chemii czy fizyki. Można sądownie zmusić dziecko do przyjęcia komunii. Ministerstwo Środowiska za pieniądze, które miały być przeznaczone na walkę ze smogiem, finansuje budowę obiektów sakralnych. O aferach pedofilskich wspominać już nie trzeba, bo każdego tygodnia informują o tym media. Czy to wystarczające argumenty, aby dostrzec, że świeckie państwo polskie to fikcja?

Joanna Podgórska od ponad 20 lat śledzi zderzenie idei świeckiego państwa z Kościołem, który coraz bardziej desperacko walczy o swoje wpływy. Ta książka to relacja z frontów tej walki. „Co ateistce do Kościoła? O Boże, jak bardzo chciałabym powiedzieć, że nic.”

Można się spierać z tezami z książki, poddawać je w wątpliwość czy wręcz nie zgadzać w żadnym punkcie. Każdy z nas ma bowiem prawo do własnego zdania. Pytanie nasuwa się jednak jedno – czy Kościół, a przede wszystkim świeckie (przynajmniej w teorii) państwo, nadal na własne zdanie nam pozwala?

Paweł Reszka „Czarni”

Czy w czasach, kiedy w mediach raz po raz wybucha skandal z udziałem księży, można coś jeszcze powiedzieć na ten temat? Można. Pod warunkiem, że zmieni się perspektywę. Paweł Reszka to zrobił, postanowił mówić głosem księży. „Czarni” to są ich historie, opowiedziane ich słowami. „W książce mieli mówić duchowni. Szukałem perspektywy od wewnątrz” pisze. Bo perspektywę od zewnątrz znamy bardzo dobrze.

Paweł Reszka, autor bestsellerowego cyklu o lekarzach „Mali Bogowie”, wszedł w środowisko księży. Stał się jednym z nich, założył sutannę. Zrobił to, by po pierwsze zobaczyć od środka, co sprawia, że kapłani popadają w największe patologie, a po drugie, by poczuć reakcję, jaką wywołuje koloratka w czasach kryzysu Kościoła. Widzimy pychę, chciwość i zakłamanie, ale także zagubienie, strach i skruchę. „Rozmawialiśmy o codzienności, tęsknotach, pieniądzach. Opowiadali o miłościach i niewybaczalnych grzechach. Chcieliśmy sprawić, by chociaż na chwilę ściany plebanii stały się przezroczyste.” Jeśli chcesz zobaczyć, co się za nimi kryje, sięgnij po tę książkę.

Wymienione książki kupisz w: Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Joanna Podgórska „Spróchniały krzyż”. Wielka Litera. Warszawa 2019

Paweł Reszka „Czarni”. Czerwone i Czarne. Warszawa 2019

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora