KRYMINAŁY (NIE) DO PODUSZKI, CZYLI 3 KSIĄŻKI, KTÓRE NIE POZWOLĄ CI ZASNĄĆ

13.02.2019

Lubisz tajemnice? Czytając te książki będziesz miał ich pod dostatkiem. 3 różne miejsca, 3 różne historie, ale wszystkie łączy jedno – tajemnica do odkrycia. A kiedy już poznasz prawdę, długo nie będziesz mógł zasnąć.

„Cokolwiek wybierzesz” Jakub Szamałek

Dobrze się dzieje w kraju nad Wisłą jeśli chodzi o kryminały. Być może odpowiedzialna jest za to pogoda, która częściej bardziej przypomina skandynawskie klimaty niż Lazurowe Wybrzeże. Faktem jest jednak, że w Polsce mamy coraz więcej pisarzy (i pisarek!) zajmujących się mroczną stroną człowieka. I co więcej – robią to naprawdę dobrze.

Jakub Szamałek w swojej najnowszej książce opisuje zdarzenie, które równie dobrze mogłoby być newsem z pierwszych stron gazet. Dochodzi do wypadku, w którym ginie znany aktor. Wszystko wskazuje na to, że stracił kontrolę nad pojazdem. Prawie wszystko. Z odkryciem tajemnicy próbuje poradzić sobie młoda, niedoświadczona dziennikarka z plotkarskiego portalu. Nie trzeba być Sherlockiem Holmesem, żeby domyślić się, że wpakuje się w niezłe tarapaty.

Szamałek nie każe długo czekać na rozkręcenie się akcji. Od pierwszych stron powieść czyta się bardzo dobrze. „Miałem tylko zajrzeć i nie odpuściłem do rana” pisze Marcin Meller. Bo od tej książki trudno się oderwać. Nawet kiedy ją skończysz, nie pozwala o sobie zapomnieć. Uświadamia, że we współczesnym świecie wystarczy komputer z dostępem do internetu, aby móc zniszczyć człowieka. W obliczu takiego cyberataku często jesteśmy bezbronni.

„Cokolwiek wybierzesz” to nie tylko wciągająca historia opowiedziana z humorem, ale także zwierciadło naszej rzeczywistości, która czasem budzi grozę.

„Neverworld Wake” Marisha Pessl

„Nagła Śmierć Miłości Twojego Życia nie powinna się zdarzyć, kiedy masz kilkanaście lat. A jeśli już, to najlepiej, gdyby nastąpiła w wyniku jednego z Trzech Najważniejszych Zrozumiałych Powodów Śmierci w Młodym Wieku. A. wypadku samochodowego B. raka C. samobójstwa (…) Ale kiedy śmierć twojego chłopaka pozostaje zagadką, a ty bez końca gapisz się w czarną dziurę poczucia winy i niewiadomego?”

No właśnie, co się wtedy dzieje? Jak, mając kilkanaście lat, poradzić sobie z taką traumą? Co może się zdarzyć, kiedy spróbujesz rozwikłać zagadkę zniknięcia swojego chłopaka? Przekonaj się na własnej skórze (bądź na własne oczy), bo dzieją się tu rzeczy, o których w młodzieżowej literaturze nie pisze się na co dzień.

„Neverworld Wake” to książka o nastolatkach, lecz nie tylko dla nastolatków. Język jest młodzieżowy, choć nie banalny i przesadnie naładowany szkolnym slangiem. Autorka dzięki temu unika bycia śmieszną i nie pozostawia w czytelniku uczucia zażenowania. Można się spodziewać, że jej odbiorcy nie ograniczą się wyłącznie do grupy under 18.

„Dziki Hufiec” Fred Vargas

Czy można przekonać paryskiego, doświadczonego policjanta, aby przejechał kilkaset kilometrów, by zbadać sprawę, która opiera się na nieprawdopodobnej legendzie? Można, trzeba tylko odpowiednio go zaintrygować.

Valentine Vendermot przyjeżdża z Ordebecu do Paryża, aby przedstawić tamtejszej policji zadziwiającą historię. Twierdzi, że jej córka widziała Dziki Hufiec, którego przybycie, jak głosi miejscowa legenda, zapowiada nieuchronną śmierć. Inspektor Adamsberg, korzystając ze  wsparcia lokalnej żandarmerii oraz swego syna, będzie starał się uchronić złych ludzi przed złym losem. Mit i rozsądek niejeden raz będą się ze sobą ścierać, tworząc wciągającą historię.

Ta książka całkowicie różni się od pozostałych. Autorka nieśpiesznie snuje swoją opowieść, opisuje sceny bardzo szczegółowo, czasem ma się wrażenie, że aż za bardzo. Z jednej strony czytając można stracić cierpliwość i krzyknąć „do rzeczy Vargas!”, z drugiej nie chce się ominąć żadnego szczegółu, bo każdy może mieć znaczenie. „Jak zawsze u Fred Vargas dygresje są co najmniej równie ważne jak śledztwo, dialogi mają swoje smaczki, a bohaterów warto bliżej poznać” przeczytamy w Le Figaro.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Jakub Szamałek „Cokolwiek wybierzesz. Ukryta sieć #1”. Wydawnictwo WAB. Warszawa 2019.

Marisha Pessl„Neverworld Wake”. Przeł.Zuzanna Byczek. Wydawnictwo Jaguar. Warszawa 2019

Fred Vargas „Dziki Hufiec”. Przeł. Bożena Sęk. Wydawnictwo Sonia Draga. Katowice 2019

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora